تخریب خانه وثوق الدوله؛ لوکیشن سریال شهرزاد

تخریب خانه وثوق الدوله؛ لوکیشن سریال شهرزاد

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۲۵ خرداد ۹۶ ساعت ۲۰:۰۰

خانه وثوق الدوله، همان خانه بزرگ آقا در سریال شهرزاد، در حال تخریب شبانه است و هیچ‌کس پاسخگو نیست.

عمارت وثوق الدوله، واقع در باغ سلیمانیه خانه تاریخی دیگری است که در حال تخریب است و مالک این عمارت نیز بنیاد مستضعفان است. پیش از این شهرداری منطقه ۱۴ وعده پارک موزه شدن این خانه باغ را داده بود و احمد مسجد جامعی، هم تاکید بر صیانت این خانه باغ و تبدیل شدن به پارک بانوان کرده بود. اما ساکنین مجاور این عمارت تاریخی از صدای تخریب‌های شبانه آن می‌نالند.

یکی از اهالی منطقه ۱۴ تهران که در مجاورت این خانه باغ زندگی می‌کند، می‌گوید:

از خانه وثوق‌الدوله چند شب پیاپی است که صدای اره برقی می‌آید. باور می‌کنید از صدای قطع درختان نمی‌توانیم بخوابیم. این برایمان دردناک است. در این ایام مبارک قطع هر درخت جرم نیست؟ چرا با این بنای تاریخی و فضای سبز آن چنین می‌کنند؟

او و بسیاری از اهالی دیگر این خانه باغ را شریان تنفسی این منطقه پرجمعیت می‌دادند. با این حال هر روز باید شاهد ویرانی روزانه آن باشند.

البته این برای چندمین بار است که مالکان این باغ قصد تخریب ناگهانی آن را دارند. سه سال پیش هم تخریب‌هایی انجام شد که با تلاش دوستداران میراث فرهنگی و رسانه‌ها این اتفاق نیافتد. همان زمان مسئولان سازمان میراث فرهنگی وعده دادند که این باغ در فهرست آثار ملی ایران جای می‌گیرد اما تا امروز در این زمینه اتفاقی نیافتاده است.

سه سال پیش «رجبعلی خسروآبادی»، رییس میراث فرهنگی تهران و «سپیده سیروس‌نیا» معاون حفظ و احیای تهران هر دو گفته بودند که این باغ در زمره میراث ملی جای می‌گیرد اما این وعده همچون خانه «ثابت پاسال» و موزه «دفینه» و بسیاری بناهای تاریخی دیگر تهران به دلایل نامعلومی به تعویق افتاده است.

صاحب این باغ میرزا حسن‌خان، معروف به وثوق‌الدوله، نخست وزیر در زمان ناصرالدین شاه بوده است. او زمانی صاحب ۲۵ هکتار از باغ‌های این منطقه بوده که بعدها بخش‌هایی از آن برای ساخت سازمان آب، کلانتری، بوستان، راهنمایی و رانندگی و شهرک و مجتمع مسکونی واگذار شد. بعد از آن هم محوطه باغ به عنوان چایخانه سنتی و تفریح‌گاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما داستان این باغ همچنان در ابهام مانده و این بار حمله شبانه به آن جدی است.

خانه وثوق الدوله

خانه وثوق الدوله که ۱۰۰ سال از عمر آن می‌گذرد، از معدود خانه باغ‌هایی است که در تهران تاکنون سالم مانده است. این باغ دو هکتاری در خیابان پیروزی واقع شده و مالک آن بنیاد مستضعفان است.

چندی پیش این باغ لوکیشن فیلم سریال شهرزاد بود و این عمارت همان عمارت معروف «بزرگ آقا» است که علی نصیریان در آن نقش‌آفرینی کرده است. شاید هر کسی این سریال را دیده باشد فکر می‌کند حال بنا خوب است اما اینطور نیست، بعد از اجرای این سریال بارها و بارها خبرهایی مبنی بر وارد شدن آسیب‌های جدی به دلیل ماکت‌سازی روی آن مطرح شد و باز هم مسئولان میراث فرهنگی حاضر به پاسخ‌گویی در این زمینه نبودند.

بارها در زمینه شرایط نامساعد این بنا و نم برداشتن دیوارهای آن از سوی رسانه‌ها و دوستداران میراث فرهنگی هشدار داده شده است اما در طی این سال ها کوچکترین اقدامی از سوی مسئولان میراث فرهنگی برای رهایی این بنا از نابودی تدریجی انجام نشده است. سوال اینجاست که آیا این بنا هم همچون خانه ملکه توران، خانه عامری‌ها و بسیاری از بناهای شاخص پایتخت باید ویران شود تا مسئولان پاسخگو باشند؟ نه تنها میراث فرهنگی بلکه به نظر می رسد که شهرداری منطقه ۱۴ هم برنامه‌ای برای عمل به وعده‌های خود ندارد.

برچسب‌ها تاریخی عمارت خانه

دیدگاه  

    تبلیغات