خانه بروجردی‌ های کاشان، خانه بادگیرها و نورگیرهای زیبا

خانه بروجردی‌ های کاشان، خانه بادگیرها و نورگیرهای زیبا

علیرضا کیخا
| سه شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۲۳:۳۰

خانه بروجردی‌ها یکی از بناهای تاریخی زیبا در شهر کاشان و مربوط به دوران قاجار است. با گزارش کجارو از این خانه تاریخی همراه باشید.

کاشان یکی از زیباترین شهرهای ایران و شهر گل محمدی و گلاب است. اما در این شهر خانه‌های تاریخی زیادی قرار دارد که هر کدام تاریخچه مربوط به خود را دارند و متعلق به یکی از خاندان‌های معروف ساکن کاشان در گذشته‌ بوده‌اند. در این گزارش تصویری با هم گشتی در «خانه بروجردی‌ها» می‌زنیم تا با حال و هوای آن بیشتر آشنا شویم. با تصاویر اختصاصی کجارو از این خانه تاریخی زیبا همراه باشید.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

خانه بروجردی‌ها در خیابان علوی و محله تاریخی سلطان امیراحمد قرار دارد و تحت نظارت و نگهداری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اداره می‌شود. بهای بلیت ورودی این خانه به ازای هر نفر ۳۰۰۰ تومان است.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

بهای بلیت ورودی برای گردشگرهای خارجی که این روزها بیشتر از گردشگرهای ایرانی در کاشان دیده می‌شوند، برای هر نفر ۱۵,۰۰۰ تومان است.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

خانه بروجردی‌ها توسط بازرگانی به نام سیدحسن نطنزی در دوره قاجاریه و سال ۱۱۹۴ هجری قمری ساخته شده است و دارای چند بادگیر و نورگیر بسیار زیبا است.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

به دلیل اینکه صاحب این خانه با بازرگان‌های بروجرد به تجارت می‌پرداخته و از آن‌ها اجناس مختلف به شهر کاشان وارد می‌کرده است، به حسن بروجردی معروف شده و خانه او هم به خانه بروجردی‌ها مشهور شد.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

خانه بروجردی‌ها متناسب با خصوصیات اقلیمی و شرایط آب و هوایی منطقه کویری کاشان طراحی و ساخته شده است، به گونه‌ای که در گرمای شدید تابستان، به دلیل وجود چند بادگیر، هوای خنک و بسیار مطبوعی از طریق بادگیرهای واقع در بالای پشت بام به صورت طبیعی و دائمی به زیرزمین‌ها سرازیر شده و در آنها جریان می‌یابد.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

بخش بیرونی خانه از سال ۱۳۵۳ ه.ش به تملک سازمان میراث فرهنگی درآمده و در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده است و بخش اندرونی آن همچنان تحت مالکیت خصوصی است. 

خانه بروجردی‌ها - کاشان

در مورد تاریخچه این خانه زیبا گفته می‌شود که مرحوم حاج آقا حسن بروجردی برای فرزندش سیدمهدی از دختر مرحوم حاج سیدجعفر طباطبائی خواستگاری می‌کند و خانواده طباطبائی شرایط موافقت با ازدواج را ساخت خانه‌ای آبرومند و درخور شأن عروس خانم قرار می‌دهند و به همین خاطر حاج آقا حسن بروجردی از همان معماری كه خانه طباطبائی را ساخته است، دعوت می‌كند كه این خانه را نیز بسازد.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

خانه تاریخی بروجردی‌ها در تاریخ ۱۳۵۴/۰۳/۱۳ به شماره ۱۰۸۳ در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

ساخت خانه بروجردی‌ها ۷ سال به طول انجامیده است و در هنگام بازدید از آن متوجه جزییات زیاد و زیبای آن خواهید شد.

خانه بروجردی‌ها - کاشان

آیا شما قبلا از این خانه تاریخی زیبا دیدن کرده‌اید؟ تجربه خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

منبع گجارو

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات