کشورهای اسکاندیناوی و نوردیک کدامند؟

پویان میهن‌پرست
پنجشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۰
کشورهای اسکاندیناوی و نوردیک کدامند؟

آیا می دانید کشور های نوردیک و اسکاندیناوی شامل کدام کشور ها می شوند؟ برای دانستن این سوال در کجارو همراه ما باشید.

اگر شما به فنلاند سفر کنید و  یک فنلاندی را اهل اسکاندیناوی خطاب کنید، ممکن است سخن شما را تصحیح کنند. این تمایز قائل شدن برای این دو منطقه اغلب برای کسانی که بومی این کشور‌ها نباشد دشوار است.

در هر جای دنیا شما می‌توانید از واژه‌ی «نوردیک» و «اسکاندیناویایی» برای قصدی مشترک استفاده کنید و کسی به شما خرده نمی‌گیرد. اما در شمال اروپا داستان جور دیگری است. در واقع، اروپایی‌ها علاقه‌ی شدیدی دارند که کوچک‌ترین تفاوت‌های این دو منطقه را کاملا توضیح دهند و به احتمال قوی، هرکس سهوا در استفاده از این اصطلاحات اشتباه کند، به میان حرف او می‌پرند و حرفش را تصحیح می‌کنند. بیایید نگاهی پایه و اساسی به موضوع بیندازیم.

اسکاندیناوی کجاست؟

اسکاندیناوی

کشور نروژ (سبز چپ)، کشور سوئد (آبی وسط)، کشور فنلاند (سبز راست)، کشور دانمارک (پایین سبز)

اگر بخواهیم از لحاظ جغرافیایی صحبت کنیم، اسکاندیناوی شبه جزیره‌ای است که بین نروژ، سوئد و بخش شمالی فنلاند مشترک است. پس، از این دیدگاه، در شبه جزیره‌ی اسکاندیناوی تنها دو کشور نروژ و سوئد به طور کامل وجود دارند.

اما از لحاظ زبان‌شناسی و گویش، سوئدی‌ها، نروژی‌ها و دانمارکی‌ها، واژه‌ای مشترک به نام «اسکاندیناوین» (Skandinavien) دارند. این واژه به سرزمین‌های باستانی و کهن «نورثمن» (Norsemen) که شامل نروژ، سوئد و دانمارک است، اطلاق می‌شود.

منطقه نوردیک و اسکاندیناوی

منطقه‌ی اسکاندیناوی (قرمز) - منطقه‌ی نوردیک (قرمز + نارنجی)

پس ما تمرکز خودمان را بر منطقه‌ی «نورثمن» می‌گذاریم. کشور ایسلند نیز زمانی جزوی از این منطقه بوده است. به علاوه از لحاظ زبانی، ایسلند جزو خانواده‌ی «نورثمن» حساب می‌شود. «جزایر فرو» (Faro Islands) نیز همین وضعیت را دارند.

اما با این حال، می‌بینید که بسیاری از کسانی که ساکن اسکاندیناوی نیستند، اسکاندیناوی را به سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند و ایسلند نسبت می‌دهند.

از لحاظ فرهنگی و تاریخی، شمال اروپا همیشه جولانگاه سیاسی پادشاهی‌های نروژ، سوئد و دانمارک بوده است. فنلاند قسمتی از پادشاهی سوئد بوده و ایسلند به نروژ و دانمارک تعلق داشته است.

کشور‌های نوردیک

در این سردرگمی جغرافیایی و زبانی، فرانسه پا به میدان گذاشت و واژه‌ی «کشور‌های نوردیک» را برای اولین بار خلق کرد تا بتواند منطقه‌ی اسکاندیناوی، ایسلند و فنلاند را به زیر یک چتر ببرد.

منطقه اسکاندیناوی

تصویر ماهواره‌ای از منطقه‌ی اسکاندیناوی

کشور‌های بالتیک نیز شامل سه جمهوری جوان استونی، لتونی و لیتوانی است. نه کشور‌های بالتیک و نه گرین‌لند، هیچ کدام در اسکاندیناوی یا نوردیک جا نمی‌گیرند.

مطالب مرتبط:

    منبع TripSavvy
    برچسب‌ها دانمارک

    دیدگاه