«کاخ رضا شاهی» در معرض نابودی است

«کاخ رضا شاهی» در معرض نابودی است

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۱۳ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۰۹:۱۵

«کاخ رضا شاهی» گچسر که مربوط به دوره پهلوی اول است و در شهرستان کرج، بخش مرکزی، روستای گچسر واقع شده است، حال و روز خوبی ندارد و بخش زیادی از این کاخ مخروب شده است.

«عبدالناصر میرچی» ‌مدیرکل میراث فرهنگی البرز گفت که اخبار منتشر شده درباره فروش کاخ رضا شاهی گچسر صحت دارد. الان از بازدید از این کاخ بازمی‌گردم و باید بگویم حال و روز این اثر تاریحی وحشتناک است.

میرچی با ابراز عقیده مبنی بر اینکه «تجربه نشان داده بنیاد مستضعفان به هیچ وجه نگهدار و امانت‌دار خوبی برای میراث این کشور نیست»، بیان کرد:

خوشحالم که این کاخ به بخش خصوصی فروخته شده چون لااقل از ادامه تخریب آن جلوگیری می‌شود.

وی گفت که با گفت‌وگویی که با خریدار کاخ داشتم، قرار شده است که در اسرع وقت به میراث فرهنگی مراجعه کند تا دستور لازم برای مرمت و بازسازی این کاخ از سوی میراث فرهنگی صادر شود.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز با تاکید بر این موضوع که کاخ رضا شاهی اثری ثبتی است و به هیچ وجه اجازه تغییر کاربری آن داده نمی‌شود گفت:

تا زمانی که مسئولیت میراث فرهنگی استان را دارم به ارگانی حق دست‌درازی به میراث گذشتگان و سرمایه‌های آیندگانمان را نخواهم داد.

وی درباره وضعیت حال حاضر کاخ رضا شاهی گفت که بخش زیادی از این کاخ مخروب شده و حال و روزش اشک هر کسی که به تاریخ ایران عرق دارد را درمی‌آورد.

کاخ رضا شاهی

میرچی ادامه داد که در حال حاضر لودرهایی در محوطه این کاخ مشغول کار هستند تا در مرحله اول محوطه سازی لازم برای این کاخ انجام شود تا در مرحله بعد به مرمت و بازسازی بنای آن برسیم.

کاخ رضا شاهی گچسر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها کاخ میراث فرهنگی

دیدگاه  

    تبلیغات