دیدنی های ارومیه، شهر آب (قسمت دوم)

دیدنی های ارومیه، شهر آب (قسمت دوم)

مینا رهبری
| پنجشنبه, ۱۴ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۱۴:۳۰

ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی است و بسیاری از گردشگران همه ساله برای بازدید از زیبایی‌های طبیعی این شهر و آثار تاریخی آن، عازم ارومیه می‌شوند. با کجارو همراه باشید تا دیدنی‌های ارومیه را به شما معرفی کنیم.

ارومیه جایی است که پیروان ادیان مختلف، از گذشته‌ها تا به امروز کنار یکدیگر با صلح و آرامش زندگی کرده‌اند. آثار تاریخی این شهر نیز گواه این ادعا است. شاید بسیاری از افرادی که به شمال غرب سفر می‌کنند، برای بازدید از ارومیه زمان کمی در نظر بگیرند، اما این شهر ناشناخته‌های بسیاری برای کشف و بازدید دارد که می‌تواند هر گردشگری را عاشق خود کند. ادامه‌ی مقاله را دنبال کنید تا دیگر دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری ارومیه (رضائیه) را معرفی کنیم.

بازار قدیمی ارومیه

بازار قدیمی ارومیه

بازار قدیمی ارومیه در بافت تاریخی و قدیمی شهر، در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد که در دوران حکومت صفویان ساخته شده و تا به امروز خون در رگ‌های آن جاری بوده و داد و ستد و تجارت ادامه دارد. این بازار با معماری ساده، طاق‌ها، چشمه‌ها و گنبدهای مختلفی دارد و دارای تیمچه‌ها، حمام‌ها، سراها و مساجد زیادی است که در دوران زندیان و قاجار در این بازار ساخته شده است.

بیشتر بخوانید:
موقعیت بازار قدیمی ارومیه روی نقشه

در این بازار کنیسه‌‌ای هم برای یهودیان این منطقه وجود دارد. این بازار درها و دروازه‌های متعددی دارد که رفت و آمد را برای مردم آسان‌تر کرده است. راسته‌های مسگران، چاقوسازان، زرگران، فرش‌فروشان، بذر فروشان، بلور فروشان، کفاشان و عطاران از پررونق‌ترین راسته‌های بازار ارومیه هستند. بازار قدیمی ارومیه در سال ۱۳۶۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار دوشابچی خانا

بازار دوشابچی لار ارومیه

بازار دوشابچی خانا یا بازار شیره‌فروشان ارومیه در میدان ولایت این شهر قرار دارد. قدمت این بازار به دوران صفویه می‌رسد و حدود ۷۰ مغازه در ۲ طرف آن صف بسته‌اند. دوشابچی  خانا یکی از محله‌های قدیمی مشهور ارومیه است که از گذشته محل تهیه، فرآوری و فروش لوازم مربوط به دوشاب در این شهر است. در این محله و بازار، دوشاب یا همان شیره‌ی انگور تهیه و تولید می‌شود. این بازار با شماره‌ی ۳۱۳۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت بازار دوشابچی خانا روی نقشه

مدرسه هدایت

مدرسه هدایت ارومیه

مدرسه‌ی هدایت یکی از مدارس قدیمی ارومیه است که در دوران قاجار ساخته شده است. این مدرسه در خیابان امام، کوچه‌ی امیرنظمی ارومیه قرار دارد. ساختمان این مدرسه قبلا خانه‌ی یکی از بزرگان ایل قاجار بود و در سال ۱۳۴۷ شمسی، توسط مالک جدید، تغییر کاربری داد. در این مدرسه کتیبه‌هایی وجود داشت که تخریب شده است، به همین دلیل تاریخ دقیق ساخت و اسم معمار آن مشخص نیست.

موقعیت مدرسه هدایت روی نقشه

ضلع جنوبی صحن ساختمان، مهم‌ترین و باارزش‌ترین بخش مدرسه است. حیاط‌های مدرسه چهارگوش است و دیوارکشی آجری و پایه‌های سنگی و آجری دارد. طاق‌نماهای این بنا با آجر لعاب‌دار فیروزه‌ای تزئین شده است. مدرسه‌ی هدایت در ۱۵ دی ماه ۱۳۷۵ با شماره‌ی ۱۸۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

مدرسه ۲۲ بهمن

مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه

مدرسه‌۲۲ بهمن ارومیه در تقاطع خیابان امام و خیام شمالی قرار دارد و کی از مدارس تاریخی ارومیه محسوب می‌شود. مدرسه‌ی ۲۲ بهمن در اوایل دوران پهلوی، یعنی حدود ۸۰ سال قبل  ساخته شده  است و حدود ۵ هزار و ۱۰۰ متر زیربنا دارد. این مدرسه در ۷ اسفند ۱۳۸۵، با شماره‌ی ۱۷۷۲۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

موقعیت مدرسه ۲۲ بهمن روی نقشه

بیشتر بخوانید:

قلعه هولاکوخان

قلعه هولاکوخان ارومیه

قلعه‌ی هولاکوخان یکی از قلعه‌های تاریخی منطقه‌ی آذربایجان است که در شرق دریاچه‌ی ارومیه، در جزیره‌ی اسلامی قرار دارد. این قلعه در بلندی‌های روستای آق گنبد، در اسکله‌ی منتهی بین ارومیه و تبریز قرار دارد. در مسیر آن نیز آب‌انبارهای زیادی وجود دارد که در دل کوه، به شکل عجیبی ساخته شده است؛ در کنار این آب‌انبارها جوی‌های آبی وجود دارد که هنگام بارندگی، آب را به سمت آب‌انبارها هدایت کرده و آب مورد نیاز را در تمامی فصول سال تامین می‌کند. 

موقعیت قلعه هولاکوخان روی نقشه

دیواره‌های قلعه‌ی هولاکوخان به طور کلی از سنگ ساخته شده است. این قلعه از نظر استحکامات، موقعیت و استقرار، شبیه قلعه‌های بابک، قهقهه و جوشون است. دسترسی به این قلعه آسان نیست و در ۳ طرف آن را پرتگاه‌های خطرناک احاطه کرده است که این موقعیت، دفاع از قلعه را برای قلعه‌بانان آسان می‌ساخت. 

قلعه بردوک

قلعه بردوک ارومیه

قلعه‌ی تاریخی بردوک در شش کیلومتری روستای بردوک (در ۹۶ کیلومتری ارومیه) قرار دارد. زیر قوس دروازه‌ی ورودی این قلعه، کتیبه‌ای روی دو سنگ مرمر وجود دارد که قدمت قلعه‌ی بردوک روی آن، سال ۱۰۷۸ هجری قمری، همزمان با دوران صفویه ذکر شده است. به طور کلی این بنا شامل سه قسمت قلعه، مسجد و مقبره می‌شود؛ قلعه‌ی بزرگ  روبروی مسجد قرار دارد که در ارتفاعات میانه کوهستان ساخته شده  استو راه دست‌یابی به آن شیب تندی دارد. در بخش مرکزی قلعه چند بنای دیگر وجود دارد که با سنگ‌های چهارگوش و ملات شن و آهک ساخته شده و فقط یکی از آن‌ها سالم مانده، که به نظر می‌رسد از آن به عنوان آب‌انبار استفاده می‌شد.

کلیسای مار سرگیز

کلیسای مار سرگیز ارومیه

این کلیسا در ۱۲ کیلومتری ارومیه، در دامنه‌ی کوه سیر قرار دارد. کلیسای مار سرگیز از نظر مذهبی، بسیار ارزشمند است و عموم مسیحیان، اعم از آشوری و ارامنه، آن را به عنوان زیارتگاه می‌شناسند. این کلیسا یکی از آثار  سنگی استان آذربایجان غربی است و تمام دیوارها و سقف آن را با سنگ‌های نامنظم، به شکل ماهرانه‌ای و کاملا مستحکم ساخته‌اند. با توجه به سبک معماری این بنا و کتب مورخان آشوری، قدمت کلیسای مار سرگیز به قبل از اسلام می‌رسد. گفته می‌شود زمانی که خسروپرویز بر رومیان پیروز شد، همسرش شیرین که مسیحی بود، دستور ساخت این کلیسا را صادر کرد. 

یخچال دوقوز پله (خانه آبگینه شهر ارومیه)

یخچال دوقوز پله

یخچال دوقوز پله در خیابان عسگرخان ارومیه، و در محله‌ای به همین نام قرار دارد. این بنا را می‌توان یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی و ارومیه نامید. دوقوز کلمه‌ای ترکی و به معنی عدد نه است و به همین خاطر در برخی موارد آن را یخچال نه پله نیز می‌خوانند.

این یخچال در دوران قاجار ساخته شده است و از آن برای نگهداری و تامین یخ مورد نیاز شهر در تابستان استفاده می‌شد. حتی مردم برای انجام بعضی از مراسمات مانند چهارشنبه سوری به دور حوضچه‌ای که در نزدیکی یخچال است جمع می‌شدند، اما بعد از پیشرفت شهر ارومیه و صنعتی شدن شهر بلا استفاده ماند. امروزه این یخچال از نام دوقوز پله به خانه آبگینه شهر ارومیه تغییر نام داده و از آن به‌عنوان نمایشگاه استفاده می‌شود.

منبع کجارو
برچسب‌ها ارومیه دیدنی ها

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات