گردشگری حیات وحش و روز جهانی لاک پشت ها

گردشگری حیات وحش و روز جهانی لاک پشت ها

شایان شفایی
| جمعه, ۵ خرداد ۹۶ ساعت ۲۲:۰۰

۲۳ ماه می هر سال، روز جهانی لاک‌پشت‌ها است. به همین بهانه قصد داریم در این مقاله لاک‌پشت‌ها را بیشتر بشناسیم. با کجارو همراه باشید.

لاک‌پشت‌ها خزندگانی هستند که یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد داشته و تا کنون ایده‌های بسیار زیادی از این جانوران در فیلم‌ها یا انیمیشن‌ها گرفته‌اند! لاک‌پشت‌ها گونه‌های بسیار زیاد و متنوعی دارند و این قابلیت را دارند تا به واسطه گونه‌شان در مناطق مختلف آب و هوایی و جغرافیایی زندگی کنند. لاک‌پشت‌ها نقش‌های مهمی را در طبیعت و اکوسیستم ایفا می‌کنند و روز جهانی لاک‌پشت‌ها هر ساله این مسائل را برای ما یادآور می‌شود. امروزه لاک‌پشت‌ها واقعا به کمک و توجه بیشتری از سوی انسان‌ها نیاز دارند و روز جهانی لاک‌پشت‌ها بهانه‌ای است برای عملی شدن کمک‌های لازم به لاک‌پشت‌ها!

لاکپشت

تاریخچه روز جهانی لاک‌پشت‌ها به سال ۱۹۹۰ باز می‌گردد. هنگامی که یکی از گونه‌های لاک‌پشت از خطر انقراض نجات داده شد و محققان دریافتند که بسیاری از گونه‌های لاک‌پشت‌ها به خطر انقراض نزدیک‌اند و به کمک احتیاج دارند. بسیاری از گونه‌های لاک‌پشت‌ها در معرض خطر هستند یا خودشان شکار می‌شوند یا تخم‌هایشان دزدیده می‌شود. روز جهانی لاک‌پشت‌ها به همین منظور به وجود آمد تا حواسمان به این گونه از خزندگان باشد.

قاچاق

لاکپشت

یکی از بزرگ‌ترین خطراتی که برای لاک‌پشت‌ها وجود دارد، قاچاق آن‌هاست که این امر معمولا از هند به سمت بازارهای شرق آسیا انجام می‌شود. بسیاری از گونه‌های لاک‌پشت‌ها به مناطق دیگر برده می‌شوند تا به عنوان غذا مصرف شوند. این امر شدیدا نسل این جانوران را به خطر می‌اندازد. آمار قاچاق لاک‌پشت‌ها به هیچ وجه آمار کمی نیست و به هیچ وجه نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ تنها از کشور هنود حدود ۳۰,۰۰۰ لاک‌پشت به مناطق دیگر قاچاق شد!

دیگر خطرات

لاکپشت

در کنار قاچاق، لاک‌پشت‌ها در معرض خطرات دیگری هم قرار می‌گیرند که توسط انسان‌ها برایشان به وجود آمده است! یکی دیگر از این خطرات، از بین رفتن مکان زندگی است. این مورد امروزه توسط انسان‌ها برای بسیاری از گونه‌های جانوری دیگر هم به وجود آمده است. رودخانه‌ها یکی از اصلی‌ترین مکان‌های مناسب برای زندگی لاک‌پشت‌ها است که متاسفانه انسان‌ها با آلوده کردن بیش از حد آن‌ها باعث شده‌اند تا زندگی و بقای نسل لاک‌پشت‌ها به خطر بیافتد. بسیاری از لاک‌پشت‌های بالغ در کنار همین رودخانه‌ها با خوردن پلاستیک و سایر زباله‌هایی که توسط بشر تولید شده است جان خود را از دست می‌دهند.

لاکپشت

بسیاری دیگر از لاک‌پشت‌های کوچک‌تر در زباله‌ها گیر می‌افتند و به راحتی توسط شکارچیان از بین می‌روند. بسیاری دیگر از لاک‌پشت‌های آبی در تورهای ماهیگیری گیر می‌افتند و سپس توسط ماهیگیران به مناطق دیگری برده می‌شوند یا اگر به درد نخورند در جایی رها می‌شوند تا بمیرند چراکه صدمه‌ای که تور ماهیگیری به این حیوانات وارد می‌کند باعث می‌شود که آن‌ها دیگر توان بقا و زنده ماندن را نداشته باشند.

حفاظت

لاکپشت

از سویی دیگر و از سمت مثبت قضیه، قدم‌های مثبتی هم در راه حفاظت از این خزندگان برداشته شده است. بسیاری از افراد به تازگی بحران زندگی لاک‌پشت‌ها و خطراتی که ما انسان‌ها برایشان به وجود آورده‌ایم را درک کرده‌اند و به صورت داوطلبانه در راه حفاظت از این خزندگان و کمک به آن‌ها قدم گذاشته‌اند. به عنوان مثال یکی از بزرگ‌ترین عوامل از بین برنده نسل لاک‌پشت‌ها، از بین رفتن تخم‌هایشان است. بسیاری از لاک‌پشت‌ها در کنار سواحل تخم می‌گذارند و تخم‌هایشان توسط انسان‌ها دزدیده می‌شود یا اینکه توسط شکارچیان طبیعی مانند سگ‌ها خورده می‌شود. بسیاری از مردم امروزه حرکتی داوطلبانه به نام "Turtle Walk" را راه انداخته‌اند که در آن داوطلبان از تخم‌های این خزندگان محافظت می‌کنند تا مطمئن شوند که تخم‌ها دزدیده یا خورده نمی‌شوند.

روز جهانی لاک‌پشت‌ها

لاکپشت

روز جهانی لاک‌پشت‌ها مبارک!

در روز جهانی لاک‌پشت‌ها بسیاری از افرادی که مایل به کمک به این خزندگان هستند، با مراکز رسمی و قانونی حفاظت از حیوانات تماس می‌گیرند تا بدانند در نزدیکی محل زندگی‌شان چه کاری می‌توان برای کمک به نسل لاک‌پشت‌ها انجام داد. اگر هم در محل زندگی این افراد فعالیت مستقیمی برای کمک به لاک‌پشت‌ها در طبیعت وجود نداشته باشد، مراکز حفاظتی این افراد را به سمت باغ وحش‌ها یا مراکز فروش حیوانات خانگی ارجاع می‌دهند تا داوطلبان در این نقاط بتوانند به لاک‌پشت‌ها کمک کنند.

لاکپشت

در آخر باید باز هم به این مسئله اشاره کرد که لاک‌پشت‌ها جانوران فوق‌العاده‌ای هستند. این خزندگان نقش بسیار مهمی را در اکوسیستم و برقراری تعادل طبیعی بین جانوران ایفا می‌کنند اما متاسفانه نقش آن‌ها آن طور که باید جدی گرفته نمی‌شود. انسان، با فعالیت‌های همیشگی و گوناگون خود تا کنون به جانداران بسیار زیادی آسیب زده است که امروزه لاک‌پشت‌ها هم یکی دیگر از این جانوران هستند. وجود چنین روزی در سال باعث می‌شود تا کمی با خود فکر کنیم که تا چد خودمان در بروز این تخلفات، شکارها و آلودگی‌ها نقش داریم. وجود چنین روزی در سال باعث می‌شود تا شاید تصمیم بگیریم از این به بعد تا حد توانمان به حیوانات کمک کنیم و هیچ گاه چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم به آن‌ها آسیبی وارد نکنیم. روز جهانی لاک‌پشت‌ها مبارک!

نظر شما در مورد این مقاله و روز جهانی لاک‌پشت‌ها چیست؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

برچسب‌ها توریسم حیات وحش

دیدگاه  

    تبلیغات