نمایش نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه در کاخ گلستان

نمایش نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه در کاخ گلستان

تیم  کجارو
| دوشنبه, ۱ خرداد ۹۶ ساعت ۰۹:۳۰

نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه در عکس‌خانه کاخ گلستان به نمایش در می‌آید.

«مسعود نصرتی» رئیس مجموعه جهانی کاخ گلستان با بیان این که نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه به همراه دیگر عکس‌های دوره ناصری دوم خرداد و همزمان با هفته میراث فرهنگی در این مجموعه جهانی به نمایش در می‌آید، گفت:

نمایشگاه «عکس‌های دوره ناصری» ۳۰ قطعه عکس که توسط ناصرالدین شاه در سال ۱۳۰۷ و ۱۳۰۸ هجری قمری در ۱۳۱ سال پیش گرفته شده است به همراه نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه به نمایش گذاشته می‌شود.

ناصرالدین شاه

ناصرالدین شاه

ناصرالدین شاهاو همچنین از نمایش قالیچه‌ها و مرقعات نفیس کاخ گلستان برای نخستین بار در دوم خرداد در عمارت چادرخانه و موزه مردم‌شناسی این مجموعه جهانی در پایتخت خبر داد.

وی گفت که ۱۷ تخته از قالیچه‌های نفیس کاخ گلستان برای اولین بار به مناسبت هفته میراث فرهنگی به نمایش گذاشته می‌شود. این قالیچه‌ها مربوط به دوره قاجار و پهلوی با طرح‌های محرابی، تصویری، لچک و ترنج است.

او با اشاره به اینکه جنس این قالیچه‌ها از ابریشم و پشم بوده و متعلق به شهرهای اراک، تبریز و سنندج هستند، افزود:

بافنده‌های این قالیچه‌ها آن مشخص نیستند. همچنین همزمان با برپایی این نمایشگاه، کتاب تصویری با عنوان «نمایشگاه قالیچه‌های کاخ گلستان» به دو زبان فارسی و انگلیسی رونمایی می‌شود که به معرفی این قالیچه‌ها پرداخته است.

نصرتی تاکید کرد که در حال حاضر بیش از ۳۵۰ تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان‌های مختلف به نمایش گذاشته شود.

مدیر کاخ گلستان همچنین با اشاره به نمایش ۹ جلد از مرقعات خطی نفیس این مجموعه برای نخستین بار، بیان کرد:

این مرقعات با خط نستعلیق و ثلث در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به استادان بنام و برجسته دوره صفویه و قاجار مانند میرعماد حسنی، اردشیر عبدالمجید طالقانی، میر علی هروی، میرزا اسدالله شیرازی است، ‌همچنین تصاویر نقاشی آن اثر محمدباقر و صادق است. که ۱۵ تصویر منتخب از این مرقعات به شکل تابلو به نمایش گذاشته می‌شود.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات