توصیه‌هایی برای سفر مقرون به صرفه به ترکیه

محبوبه رستمی
یکشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
توصیه‌هایی برای سفر مقرون به صرفه به ترکیه

ترکیه در ده سال اخیر به‌طرز چشمگیری تغییر کرده است. این کشور دیگر آن مقصد ارزانی که انتظار می‌رفت نیست. برای بسیاری این مورد یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود اما راه‌های ارزانی هم برای سفر کردن وجود دارد. در ادامه با کجارو همراه باشید.

برای کسانی که عادت به سفرهای مقرون به‌صرفه دارند، گران شدن گردشگری در ترکیه به‌خصوص در قیاس با کشورهای دیگر، یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود. اگر بدانید چه جاهایی هزینه‌های زیادی نیاز است، راحت‌تر می‌توانید در مخارج سفرتان صرفه‌جویی کنید.

ترکیه

توصیه‌هایی برای سفر به ترکیه و اقامت در هتل‌های مقرون به‌صرفه

صرفه‌جویی زیاد در هزینه‌های اقامتی امکان‌‌پذیر است. در وهله‌ی اول باید بدانید زمانی از سال که برای سفر کردن انتخاب می‌کنید، تفاوت ایجاد می‌کند. فصل پرگردشگر یا به اصطلاح High season در ترکیه از ژوئیه تا سپتامبر (اواخر خرداد تا اوایل مهر) است.

بسیاری از هتل‌های ترکیه در طول این مدت قیمت‌ اتاق‌هایشان را افزایش می‌دهند. اگر طی ماه‌ها آوریل، مه یا اکتبر سفر کنید، با پیشنهادهای ویژه روبه‌رو شوید. در این مدت قیمت‌ها هم تا حد مناسبی کاهش پیدا می‌کنند.

هتل ترکیه

در ضمن تصور نکنید که با چانه زدن می‌توانید تخفیف بیشتری بگیرید، چراکه بسیاری از هتل‌های این کشور تنها در صورتی که مجبور شوند قیمت‌هایشان را کاهش می‌دهند.

از موتورهای جستجو (مانند گوگل یا سایت‌های رزرو هتل) برای مقایسه‌ی نرخ‌‌ها استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید در این سایت‌‌های رزرو از تخفیف‌هایی که معمولا در زمان مشخصی از سال اعمال می‌کنند بهره ببرید.

هتل ترکیه

به‌علاوه اگر قصد دارید بیش از یک ماه در ترکیه بمانید، توصیه می‌کنیم یک آپارتمان کرایه کنید. ذکر این نکته بد نیست که بسته به نقطه‌ای از شهرها که اقامت دارید، قیمت هتل‌ها با هم فرق می‌کند. سعی کنید از مرکز شهر و نقاط توریستی دور بمانید. از این نظر مناطق شرقی ترکیه نسبت به مناطق ساحلی و غربی آن قیمت‌های کمتری دارند.

هتل ترکیه

بیشتر بخوانید:

غذا و نوشیدنی ارزان

اکیدا توصیه می‌کنیم که از رستوران‌هایی که مخصوص گردشگران خارجی هستند، دوری کنید. بیشتر این رستوران‌ها اغلب در مناطق توریستی قرار دارند و صاحبان آن‌ها به‌دلایل مختلفی مجبور به جبران هزینه‌ها از طریق بالا بردن قیمت غذاها هستند.

ترکیه

برای میل کردن غذا، رستوران‌هایی را که مردم محلی بیشتر به آن‌ها تمایل دارند پیشنهاد می‌دهیم. در این رستوران‌ها می‌توانید غذاهای ارزان و سنتی ترکیه را میل کنید. به‌طور مثال می‌توانید سه وعده غذا را با قیمتی کمتر از ۲۰ لیر سفارش دهید.

ترکیه غذای محلی

غذاهای متنوعی برای گوشت خواراها و گیاه‌خوار‌ها در این رستوران‌ها سرو می‌شود که می‌تواند هر ذائقه‌ای را راضی نگه دارد.

بیشتر بخوانید:

کم کردن هزینه‌ی حمل و نقل

بسیاری از مردم انتظار دارند قیمت بنزین در ترکیه کم باشد، اما باید بدانید این کشور از این نظر جزو گران‌ترین کشورها محسوب می‌شود. به همین دلیل از کرایه اتومبیل اجتناب کنید. با این وجود اگر به پشت فرمان نشستن عادت دارید ماشین‌های دیزلی را انتخاب کنید.

ترکیه

گاهی هم می‌توانید با استفاده از کوپن‌ها و بسته‌های تخفیف که در سایت‌های پرواز ارائه می‌شود به میزان زیادی در هزینه‌های حمل و نقل صرفه‌جویی کنید.

گاهی پیشنهادهای خوبی در پروازهای داخلی وجود دارد اما به‌طور کلی سیستم اتوبوسرانی سراسر کشور گزینه‌ی ارزان‌تری به شمار می‌رود. هر کسی که از این سیستم استفاده کرده باشد، به کیفیت خدمات دریافتی آن صحه می‌گذارد. ایستگاه‌های مکرر برای توقف، ارائه تلویزیون، چای، قهوه، کیک و داشتن صندلی‌های راحت برخی از  ویژگی‌های این سیستم هستند. 

ترکیه

بیشتر بخوانید:

اورژانس‌های پزشکی

بهتر است بیمه مسافرتی تهیه کنید. البته چندان برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها روی آن حساب باز نکنید.  برخی از دکترهای انگلیسی زبان با بیمارستان‌های خصوصی توافقنامه‌های کلامی دارند. دکترها از هر بیماری که ویزیت می‌کنند کمیسیون دریافت می‌کنند، بنابراین وقتی یک گردشگر خارجی به‌همراه بیمه مسافرتی مراجعه کند شما را به بیمارستان‌های خصوصی معرفی می‌کنند.

بیمارستان بیمه مسافرتی را بررسی می‌کند و هر نوع تست سلامتی شناخته شده را از شما می‌گیرند. اگر نیاز به بستری بود نیز خیالتان راحت باشد چراکه برای این کار با شرکت بیمه قرارداد دارند.

بیمارستان ترکیه

به هرحال اگر ملزم به مراجعه به دکتر شدید بهتر است اول به بیمارستان‌های محلی سری بزنید. تعداد زیادی از این بیمارستان‌ها کارکنان انگلیسی زبان دارند. به‌علاوه این بیمارستان‌ها از بیمارستان‌های خصوصی ارزان‌تر هستند و تنها در صورت نیاز، تست‌های سلامتی (که بعضا هم گران هستند) از شما می‌گیرند.

بیمارستان ترکیه

چند نکته‌ی کوچک اما مهم

  • سیگار در ترکیه چندان ارزان نیست. افراد سیگاری باید روزی ۱۰۰  لیر برای مصرف دخانیات کنار بگذارند.
  • برخی از دستگاه‌های خودپرداز برای برداشت پول مقداری پول از حساب شما کسر می‌کنند. در این مورد بهتر است قبل از خروج از کشور از بانک‌تان در این مورد سوال کنید.  

دیدگاه