به زودی فست‌فود در ونیز ممنوع خواهد شد

به زودی فست‌فود در ونیز ممنوع خواهد شد

حمید حسن‌زاده
| سه شنبه, ۲ خرداد ۹۶ ساعت ۰۸:۰۰

شورای شهر ونیز در اقدامی هوشمندانه برای حفظ سنت‌ها و فرهنگ غذایی ونیزی، فست‌فود را در خیابان‌های ونیز ممنوع خواهد کرد.

ونیزی‌های درباره‌ی اثرات مخرب توریسم بر شهر خوش‌منظره‌شان اظهار نگرانی می‌کنند. ونیز با جمعیتی حدود ۵۴ هزار نفر سالیانه با بیش ۲۰ میلیون گردشگر اشباع می‌شود.

این شهر همچنین یکی از برترین مقاصد توریستی کره‌ی زمین محسوب می‌شود.

زیر فشار توریسم پر حجم، جمعیت ونیزی روز به روز کاهش می‌یابد. در تلاشی به منظور کاهش میزان گردشگری (و البته جلوگیری از زیر آب رفتن شهر)، ونیزی‌ها محدودیت‌هایی را بر صنعت گردشگری اعمال می‌کنند.

تراویس کتزاک در ویوا می‌نویسد:

این اولین باری نیست که ونیز در تلاش است از دست توریست‌ها خلاصی یابد. پس از این‌که ممنوعیت کشتی‌های کروز در سال ۲۰۱۴ مرتفع گشت، ونیزی‌ها با استفاده از موانعی متشکل از قایق‌های ونیزی، از وارد شدن کروز‌ها به تالاب ممانعت کردند.

تصمیم ونیز برای کاهش یافتن بازدیدکننده‌ها در شهرهایی نظیر بارسلونا و ریکجاویک، که توریسم در این کشورها نیز مخل فرهنگ محلی و شرایط معاش آنها شده، بازتاب یافته است.

اکنون برای حفظ کردن فرهنگ غذایی ونیز، فست‌فود در تمامی خیابان‌ها آبی شهر ممنوع خواهد شد.

پائولا دل‌ مار، رئیس گردشگری ونیز می‌گوید:

ما مبارزه‌ای را علیه فست‌فود به راه انداخته‌ایم تا غذای منحصر به فرد خود را حفظ کرده و به نمایش بگذاریم.

ایتالیا به خاطر روش‌های آشپزی ساده و لذیذش در سرتاسر جهان ستایش می‌شود: از «Cacio e pepe» خانگی، ترکیب عجیب گوشت با ملون تا پیتزا مارگاریتا‌ی نمادین متعلق به ناپل.

غذاخوری ونیز

این‌که مسافری به جای انتخاب رستوران‌های محلی بی‌شمار به مک‌دونالد برود برای ایتالیایی‌هایی که بر حذف رستوران‌های زنجیره‌ای بی‌هویت اصرار می‌ورزند بسیار سنگین تمام می‌شود.

شورای شهر ونیز در اعلامیه‌ای بیان داشت:

تکثر فروش و مصرف غذاهای به اصطلاح «بیرون‌بر» به کاهشی در کیفیت محصول انجامیده و احساسی منفی در میان ساکنین و مسافران ایجاد کرده است.

ونیزی‌ها احساس می‌کنند که کباب‌های بی‌کیفیت و ارزان و پیتزا‌های بیرون‌بر شان و شکوه تاریخی شهر و روش آشپزی محلی آنها را تخریب می‌کند.

ممنوعیت جدید فست‌فود از افتتاح کبابی‌ها، پیتزاهای تکه‌ای و در کل هر غذاخوری‌ای که جایی برای نشستن نداشته باشد جلوگیری خواهد کرد.

فرانسسکا دا ویلا، رئیس بخش بازرگانی شورای شهر ونیز به سی ان ان گفت:

این ممنوعیت سپری دفاعی برای حفظ سنت و فرهنگ است. سر میز نشستن بسیار به جا است. به اشتراک گذاشتن یک میز زیبایی خاصی دارد.

رستوران ونیز

برچسب‌ها ایتالیا غذا

دیدگاه  

    تبلیغات