تنگ براق کجاست؟

تنگ براق کجاست؟

اکرم زمانی نوری
| دوشنبه, ۲۶ خرداد ۹۹ ساعت ۱۶:۰۰

تنگ براق یکی از شگفتی‌ها و زیبایی‌های طبیعت و از بهترین مکان‌های دیدنی استان فارس است که آن را در شهرستان اقلید می‌توانید ببینید.

نسخه پیشین این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ توسط محبوبه رستمی نوشته شده است.

مادر طبیعت بسیار بخشنده است. به هر طرف که نگاه کنید می‌توانید گوشه‌ای از این بخشندگی را ببیند. دریاهای پهناور، دره‌های ژرف، جنگل‌های انبوه، کوهستان‌های سر به فلک کشیده، بیابان‌های شنی، چشمه‌ها و رودهای حیات بخش همه حاصل این بخشندگی هستند. از این میان دره‌ها می‌توانند اغلب این مواهب طبیعی را یک‌جا داشته باشند که همین موضوع سبب ایجاد کشش در میان گردشگران شده است.

یکی از دره‌های شگفت‌انگیز و تماشایی ایران، دره تنگ براق است که در روستایی به همین نام در شهرستان اقلید استان فارس جای دارد. کجارو قصد دارد به این دره سفر کند و شمارا با جلوه‌های بی‌نظیر تنگ براق اقلید آشنا کند.

هرآنچه برای سفر به تنگ براق باید بدانید:

دره‌ای عمیق را تصور کنید که مملو از درختان سرسبز است و رودخانه‌ای از میان آن عبور می‌کند یا آبشارهایی از صخره‌ها پایین می‌ریزد و چشمه‌ای از دل سنگ‌ها می‌‌جوشد. بی شک چنین مکان شگفت‌انگیزی جاذبه‌ای فوق‌العاده‌ای برای ما انسان‌ها دارد. دره تنگ براق که در میان عموم به اشتباه تنگه براق نیز نامیده می‌شود، با چنین ویژگی‌های وصف ناشدنی می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای سفری یک روزه باشد؛ به‌ویژه اینکه هوای خنک دره‌ها در فصل‌های گرم تابستان می‌تواند مأمن امنی برای فرار از گرمای سوزان خورشید باشد. شاید مصرع «آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری»، از شهریار تعریفی مناسب برای تنگ براق باشد.

تنگ براق کجاست؟

تنگ براق یکی از دیدنی‌های شهر اقلید استان فارس است و در ۱۹۰ کیلومتری شیراز، ۸۰ کیلومتری جنوب غرب اقلید و ۲۰ کیلومتری شهر سده واقع شده است. اقلید از شمال به شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان‌های مرودشت و سپیدان، از شرق به خرم بید و از غرب به اراضی استان کهگیلویه و بویراحمد محدود می‌شود.

تنگ براق

منبع عکس: خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

یکی از روستاهای تماشایی اقلید، روستای خوش آب و هوا و زیبای تنگ براق است که با طبیعت بی‌نظیری که دارد از مهم‌ترین جاهای دیدنی اقلید به شمار می‌رود. این روستا در منطقه‌ای کوهستانی و در شیب ملایم دامنه کوه جای گرفته و در سال ۱۲۴۰ شمسی توسط فردی به نام عسگرخان به محل اسکان دائمی تبدیل شد. اهالی روستا نیز به زبان ترکی و لری صحبت می‌کنند.

دره زیبا و تماشایی تنگ براق از زیبایی‌های این روستا است که در شمال آن قرار دارد که در ادامه با آن آشنا می‌شوید.

اقلید کجاست؟

شهر اقلید یکی از مناطق کوهستانی و مرتفع ایران است که در استان فارس قرار دارد. این شهر دومین شهر مرتفع در استان فارس پس از صفاشهر و ششمین شهر مرتفع محسوب می‌شود و ارتفاعات آن دنباله سلسله جبال زاگرس و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا ۳۹۴۳ متر بنام کوه بل در جنوب اقلید است.

منبع عکس: علیرضا جواهری و خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

تنگ براق، دره‌ای تماشایی

دره تنگ براق

منبع عکس: خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

تنگ براق اقلید همانند بهشتی می‌ماند که مظهری زمینی پیدا کرده باشد. این دره یکی از دیدنی‌های روستای تنگ براق است که رود کر که سرچشمه‌ی آن رودخانه‌ی پالنگان است، با عبور از میان آن صخره‌ها را شکافته است و شکاف‌هایی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه به وجود آورده‌ است. علاوه بر این عبور این رود خروشان چهره‌های زیبایی چون آبشاهای، غار، هیولای فیل مانند و حوضچه‌های طبیعی را نیز به این محل هدیه داده است.

ارتفاع این دره از سطح دریا ۱۹۴۰ متر است و ارتفاع دیواره‌های آن در برخی نقاط به ۳۰۰ متر می‌رسد. در دیواره‌ سمت چپ دره یک غار زیبای آهکی وجود دارد که آب به‌صورت قطره قطره از سقف آن به پایین می‌چکد. فضای مرطوب این غار و تنگه موجب رویش خزه‌ها روی صخره‌ها شده است که در کنار پوشش گیاهی و درختی این ناحیه محیطی بسیار زیبا و فرح بخش را پدید آورده‌اند.

آبشار تنگ براق

یکی دیگر از جلوه‌های زیبای دیگر تنگ براق فارس، آبشار آن است که حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد و به حوضچه‌های پر آبی سرازیر می‌شود. آب سد درودزن از تنگ براق عبور می‌کند و انتهای آن با دیواره‌های صخره‌ای به بن‌بست می‌رسد. ‌آب‌های بالادست نیز با عبور از یک دشت، از شکافی عمیق سرازیر می‌شود و این آبشار زیبای را پدید می‌آورد.

مقاله‌ مرتبط:

دریاچه‌ ملاصدرا نیز در نزدیکی تنگ براق قرار دارد و ۱۱ هزار هكتار كشت بادام در اراضی شيبدار آن فضایی بسيار جذاب و ديدنی در منطقه ايجاد كرده است. آبشار تماشایی و خروشان مارگون که یکی از حیرت‌انگیزترین آبشارهای ایران است هم در نزدیکی این محل قرار دارد.

سنگ نبشته تنگ براق

سنگ نبشته تنگ براق- کتیبه تنگ براق

منبع عکس: خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

یکی از دیدنی‌های دیگر روستای تنگ براق سنگ نبشته‌ی تاریخی آن است که قدمت این محل را نیز نشان می‌دهد و از آثار ملی کشور نیز محسوب می‌شود. این کتیبه روی سنگی بزرگ و ایستاده به قطر دو متر نوشته شده است و نشان می‌دهد شاپور؛ پادشاه ساسانی تنگ براق را مکانی برای استراحت انتخاب کرده بود. روی این سنگ، دو نبشته به زبان پهلوی پهلوی ساسانی و اشكانی در مورد مهارت تیراندازی شاپور شاه دیده می‌شود که ترجمه‌ی آن چنین است:

این تیر اندازی من، بغ مزدیسن، شاپور شاهان

شاه ایران و انیران است، كه چهره از یزدان دارد، پسر

بغ مزدیسن، اردشیر شاه شاهان ایران، كه چهر از

یزدان دارد، نوه بغ بابك شاه، و ما هنگامی كه این تیر را پرتاب كردیم، پس ما

آن را پیش شهریاران و واسپوهران و بزرگان و آزادان پرتاب كردیم و

از این سنگ چین، تیر به آن سنگ چین افكندیم، اكنون هر كه نیودست

است، آن تیر از این سنگ چین به آن سنگ چین

پرتاب كند، سپس كسی كه تیر به آن سنگ چین افكند

او نیودست است.

نکته‌های ایمنی برای بازدید از تنگ براق

آبشار تنگ براق

منبع عکس: خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

نکته‌ای در بازدید از تنگ براق لازم است بدانید این است که با اینکه عمق حوضچه‌‌ی تنگ براق در برخی نقاط به ۱۰ متر هم می‌رسد اما صخره‌های بزرگی در زیر آب وجود دارد که پریدن از ارتفاعات بالای آن به درون این حوضچه را به امری بسیار خطرناک تبدیل می‌کند. این مورد تاکنون باعث مرگ چندین نفر شده است.

بهترین زمان سفر به تنگ براق

بهترین زمان سفر به تنگ براق

منبع عکس: خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

فصل‌های بهار و تابستان موسم رفتن به دل طبیعت و لذت بردن از هوای مطبوع و دل‌پذیر بهاری و گذراندن تعطیلاتی تکرار نشدنی است. اگر تصمیم گرفتید به تنگ براق بروید بهترین زمان پیشنهادی اواسط بهار تا اواسط شهریور است.

منبع عکس: خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

مسیر دسترسی به تنگ براق

مسیر دسترسی به تنگ براق

منبع عکس: خبرگزای ایرنا (عکاس: رضا قادری)

اگر از خواندن توصیف زیبایی‌های تنگ براق علاقه‌مند شدید که این دره زیبا و خوش آب‌وهوا را ببینید؛ پس بی معطلی بساط سفر را مهیا کنید و آماده‌ی رفتن به دامان طبیعت زیبایی روستای تنگ براق شوید.

از طریق این مسیر‌ها می‌توانید به تنگ براق برسید:

اگر از شهر شیراز در استان فارس قصد عزیمت و آغاز سفر را داشته باشید، ابتدا باید خودتان را به اقلید برسانید، آنگاه با طی مسیر هشتاد کیلومتری از اقلید مسیر سده را پیش گرفته و نهایتا با طی بیست کیلومتر از سده خودتان را به روستایی به نام تنگه براق برسانید. اما اگر از یاسوج آهنگ سفر را کوک کرده‌اید، بعد از طی مسیر هفتاد کیلومتری از جاده یاسوج به سپیدان به مقصد مورد نظر خواهید رسید.

مسیر شیراز تا تنگه براق در نقشه

تنگ براق

احترام به طبیعت

پیش از رفتن به تنگ براق یادتان باشد؛ طبیعت و جلوه‌های حیرت‌انگیزش امانتی گران‌بها و ارزشمند است. از گردش در آن لذت ببرید و زیبایی‌های آن را حفظ کنید.

عکس کاور: علیرضا جواهری

برچسب‌ها کجاست

دیدگاه  

    تبلیغات