آیین فروردینگان در فروردین روز، شادی روان درگذشتگان

آیین فروردینگان در فروردین روز، شادی روان درگذشتگان

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۲۰ فروردین ۹۶ ساعت ۲۰:۳۰

آیین سنتی فروردینگان عصر شنبه با حضور افزون بر ۲ هزار زرتشتی در آرامگاه زرتشتیان یزد برگزار شد.این آیین در فروردین روز از ماه فروردین برای شادی روان درگذشتگان برگذار می‌شود.

در این آیین، زرتشتیان با حضور بر مزار درگذشتگان خود برای خشنودی روان ها، عود و کندر آتش زدند و پس از اوستا خوانی توسط انجمن موبدان، گل و گیاه و میوه و لرک « میوه های خشک و خام از جمله پسته، بادام، فندق، برگه هلو، سنجد، کشمش ،‌ انجیر خشک، خرما، توت» پخش کردند.

خانواده هایی که از سال گذشته، درگذشته ای داشتند، سفره ای پهن کردند و در آرامگاه و بر آن عکسی از درگذشته به همراه روشنایی، سبزه، آب و خوراکی های سنتی گذاشتند و موبد بر آنها اوستا خواند.

جشن فروردینگان

تهیه و توزیع آش سنتی به یاد درگذشتگان و سخنرانی سپنتا نیکنام رئیس انجمن زرتشتیان و عضو شورای شهر یزد از دیگر برنامه های آیین فروردینگان در یزد بود.

جشن فروردینگان در آرامگاه یزد از سال ۱۳۶۴به ابتکار اعضای انجمن دینی وابسته به انجمن یزد هر ساله به صورت همگانی در عصر روز نوزدهم فروردین برگزار می شود.

روز نوزدهم هر ماه زرتشتی، فروردین نام دارد و به معنای فروهرها و ماه فروردین، ماه فروهرهاست.

استاد پورداوود، در کتاب فرهنگ ایران باستان درباره فروردین می نویسد:

فرور یا فرورد از یک واژه‌ فرس هخامنشی به ما رسیده است.

این واژه در یک نام ویژه در سنگ نپشته‌ بهستان«کتیبه بیستون» به جا مانده، فرورتی برابر است با واژه‌ اوستایی «فروشی» Fravashi که در پهلوی «فروهر» Fravahr شده است، فروشی در اوستا یکی از نیروهای نهانی (قوای باطنی) است که پس از درگذشت آدمی با روان و دین « وجدان » از تن جدا گشته به سوی جهان مینوی گراید.واژه ی «فر » در لغت نامه ی فارسی به معنای اعتلا میباشد.

استان یزد حدود ۶ هزار زرتشتی دارد که در شهرهای یزد، اردکان و تفت ساکن هستند.

منبع ایرنا

دیدگاه  

    تبلیغات