سفر به ازمیر: سرزمین ویرانه‌های روم، زیتون و ماهی کبابی

حمید حسن‌زاده
سه شنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۵
سفر به ازمیر: سرزمین ویرانه‌های روم، زیتون و ماهی کبابی

ازمیر یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ترکیه است که هر ساله گردشگران را با تاریخ کهن، غذاهای دلپذیر و محیط شهری جالب‌اش به‌سمت خود می‌خواند. با کجارو همراه شوید.

«گرت هاو دویز» چندین روز را به جستجوی بلوارها، پیاده‌روی در ساحل پرنشاط، صعود از بالابر کنار صخره و بازدید از ویرانه‌های امپراتوری روم در خارج شهر پمپی سپری کرده است.

در خلیجی وسیع و کمی پایین‌تر از تپه‌های بلند، در نزدیکی خلیج غربی ترکیه شهری بزرگ با تاریخی عظیم قرار گرفته است.

ازمیر یکی از بنادر مهم در صنعت کشتی‌های کروز است که به سرعت در حال رشد بوده و مرکزی مناسب برای سفر به افسوس و پرگامون است. 

۱- شکار روز

ماهی ازمیر

اگر اهمیت زیادی برای ساحل شنی و تسهیلات اقامتگاه‌های ساحلی قائل نیستید، ازمیر بیسی (مرکز اقامت) ایدئال است. فرودگاه ۱۶ کیلومتر از شهر فاصله دارد.

ازمیر در هفته‌های اولیه اوت بسیار خلوت است و این در حالی است که افسس و پرگامون غرق در جمعیت هستند.

من در هتل «کرونه پلازا»، که نمایی شگفت‌آور از خلیج به دست می‌دهد ساکن شدم. اتوبوسی رایگان مسافران را پس از طی ۱۰ کیلومتر به مرکز شهر می‌رساند. به هنگام غروب در قایق‌های ماهی‌گیری که در تفریح‌گاه ساحلی قرار گرفته‌اند شکار روز کبابی می‌شود و با تکه‌هایی از نان تازه و خوش‌طعم سرو می‌شود.

۲- یونان باستان

آگورا

اسکندر کبیر شهر را بنا کرد و رومی‌ها کار را به پایان بردند، بنابراین می‌ارزد که از بقایای یونانی در «آگورا» دیدن کنید. برای مقابله با گرما صبح زود یا اواخر بعد از ظهر به این محل بروید و در میان ردیف ستون‌ها و بقایای دروازه‌های پر هیبت قدم بزنید.

مجسمه‌های پوسئیدون، دمتر و آرتمیس در قربان‌گاه زئوس در موزه‌ی سایت در معرض دید عموم قرار دارند. به‌منظور توسعه‌ی این سایت، برخی از خانه‌های تصاحب شده و به صاحبان آن‌ها خانه‌ی جدید اعطا شده است. علاوه بر آن یک پارکینگ طبقاتی خودرو بدین منظور تخریب شده است.

۳- راهنمای شخصی

آسانسور

بیشتر مردم با کروز از دیدنی‌های ساحلی ازمیر بازدید می‌کنند و به‌ازای هر نفر مبلغی حدود ۴۰ یورو پرداخت می‌کنند. پیشنهاد می‌شود به‌جای آن از راهنمای شخصی بهره بگیرید. اگر تعدادتان بیش از ۳ نفر است، این عمل باعث ذخیره مقدار زیادی از بودجه سفرتان می‌شود. راهنما من را در تور ازمیر همراهی کرد و برای ناهاری اشتها برانگیز در بازار توقف کردیم.

آخرین مقصد ما در شهر عزیمت به محله «آسانسور» برای بالا رفتن از بالابری آنتیک، که اخیرا بازسازی شده و در برجی ساخته شده از آجر محاط شده، بود. در کافه‌ی تراس آن برای تماشای نمای بی‌نظیر مرکز ازمیر توقف کردیم. روز بعد راهنمایم من را به افسس در ۸۰ کیلومتری ازمیر برد.

۴- میدان کناک

میدان کناک

میدان کناک فراخ با ساعتی که از  ۱۹۰۱ بازمانده و در مرکز آن قرار گرفته، قلب معنوی شهر است. همچنین در ارتباط با ترکیه مدرن، جنگ برای استقلال پس از جدایی در ابتدای جنگ جهانی اول در این محل آغاز شد.

برای رسیدن به ردیف کافه‌ها در استراحتگاه ساحلی (Kordon) و دیدن گمرک‌خانه در «کناک پیر» که توسط گوستاو آیفل بنا شده و الان به مرکز خرید بدل شده تنها چند قدم مسیر را می‌توان پیاده طی کرد.

برای تماشای دورنماهایی از ازمیر و تنفس هوای تازه دریا، توصیه می‌کنیم از «پاساپورت» در طول خلیج حرکت کنید.

۵- رومی‌ها

افسس

افسس مکانی افسانه‌وار است که در آن بزرگترین مجموعه‌ی ویرانه‌های روم باستان در مدیترانه‌ی شرقی وجود دارد. این محل به پمپی بسیار نزدیک است و بسیاری از شگفتی‌های آن همچنان حفاری نشده است، به‌طوری که گفته می‌شود تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد بقایا از دل زمین بیرون آمده‌اند.

این مکان پر از جمعیت و بسیار گرم است. تا می‌توانید صبح زود به آنجا بروید و شب را «سلچوک» سپری کنید. از ورودی شرقی داخل شوید و در مسیر «جاده مرمر» حرکت کنید و از بین دیدنی‌های متعددی مانند «کتاب‌خانه سلسوس» و آمفی‌تئاتر ۲۵ هزارنفری عبور کنید.

حواس‌تان به وسایل‌تان باشد، کیف پولم را در دروازه دزدیدند.

۶- عقب نشینی به بیشه‌زار زیتون

سیرینس

تورهای افسس اغلب شامل دهکده‌ی «سیرینس» است، حدود ۸ کیلومتر دورتر، تپه‌هایی مملو از بیشه‌زار زیتون و تاکستان قرار گرفته‌اند. تعدادی از خانه‌های قرن نوزدهمی به هتل‌های تغییر کاربری داده‌اند. مردم محلی روغن زیتون تولید می‌کنند و هلو‌های خوشمزه می‌پرورانند.

من در هتل نیسانیان اقامت کردم. به هنگام گرگ‌ و میش به تراس می‌آمدم و چلچله‌هایی را تماشا می‌کردم که شیفت شبانه را به خفاش‌ها تحویل می‌دادند. ماه رمضان بود و شخصی قبل از طلوع آفتاب طبل کوبان در روستا قدم می‌زد و اهالی را بدین طریق برای سحری خوردن بیدار می‌کرد. زندگی روستایی اصیلی در جریان بود.

منبع Daily Mail

دیدگاه