مرمت زیبای خانه تاریخی ناصر الدین میرزا در محدوده ارگ سلطنتی تهران

تیم  کجارو
جمعه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
مرمت زیبای خانه تاریخی ناصر الدین میرزا  در محدوده ارگ سلطنتی تهران

عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا در تهران پس از سال‌ها بی‌توجهی، بالاخره توسط صندوق بازنشستگی کل کشور مرمت شد و سرانجام روی خوش دید.

کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی تهران،در گزارشی بیان کرد که بنای تاریخی «ناصرالدین میرزا» در محدوده ثبت‌شده ارگ سلطنتی تهران و حریم کاخ جهانی گلستان در خیابان ناصرخسرو، خیابان صوراسرافیل، کوچه ناصرالدین میرزا، همانند بسیاری دیگر از خانه های تاریخی پس از بی‌توجهی‌ها بالاخره مرمت و ساماندهی شد و براساس تفاهم‌نامه امضاشده بین میراث فرهنگی استان تهران و صندوق بازنشستگی، این بنا قرار است به مکانی با کاربری فرهنگی پذیرایی تبدیل شود.

عمارت «ناصرالدین میرزا» که ۳۰ تیر ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۲۱۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده، متعلق به ناصرالدین میرزا، فرزند مظفرالدین‌شاه بوده و جزو معدود خانه‌های باقی‌مانده ارزشمند در محدوده ارگ سلطنتی تهران است.

خانه ناصرالدین میرزا در سال ۱۲۸۵ قمری به فرمان او، با مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر ساخته شد که امروز فقط ۹۱۸ متر از فضای بیرونی و با حدود ۷۰۰ متر زیربنا از آن عمارت مجلل باقی مانده است.

ویژگی‌های بارز این بنا چهارصفه بودن و گنبد کلاه‌فرنگی و سقف بی نظیر آن است. این بنا یکی از دو بنای گنبدی‌شکل تهران و با معماری منحصربه‌فرد کویری در قلب پایتخت است.

سقف ناصر الدین میرزا

سال ۱۳۸۷ رضا موسوی - کارشناس ارشد مرمت آثار تاریخی - درباره‌ی این خانه گفت:

در گذشته اعتباری برای مرمت و سامان‌دهی خانه ناصرالدین میرزا اختصاص یافته بود که برای طراحی و طرح مرمت آن هزینه شد. متأسفانه این طرح کیفیت خوبی نداشت. به همین دلیل، مشاور چندبار این طرح را بررسی کرد تا بهترین کیفیت از آن به‌دست آید.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها مرمت عمارت

    دیدگاه