آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟ (قسمت دوم)

محبوبه حسنی
پنجشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟ (قسمت دوم)

طیف وسیعی از انواع غذا در برنامه‌ی غذایی مردم ژاپن مشاهده می‌شود که بازتاب رژیم غذایی سالم این کشور است. برای آشنایی بیشتر، همراه کجارو باشید.

کشور ژاپن که در سراسر جهان به سرزمینی با مردمانی سخت‌کوش، متحد و پرتلاش مشهور است، با استفاده از مواد غذایی سالم و تازه در کنار طبخ تنوع فوق‌العاده‌ای از غذاهای سنتی و مدرن به صورت‌های مختلفی به‌ویژه بخارپز و آب‌پز، پیرو یکی از سالم‌ترین رژیم‌های غذایی در جهان است.

رژیمی کم‌چرب، سرشار از چاشنی‌های تند و تازه و پایبند به استفاده از فرآورده‌های لوبیای سویا، جلبک‌های دریایی خوراکی، انواع آبزیان و صدف‌های خوراکی در کنار برنج، مواد غذایی که آن را تنها می‌توان در کشوری همچون ژاپن مشاهده کرد. در قسمت نخست مقاله‌ی آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟  به بیان قسمتی از فرهنگ غذایی و مواد اولیه‌ی پرمصرف در برنامه‌ی غذایی مردم این کشور پرداخته شد. در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین غذاهای طبخ شده و مواد مصرفی محبوب در این کشور خواهیم پرداخت.

رزیم غذایی زاپن

هنگامی که سخن از غذا و خوراکی‌های خوشمزه‌ی بومی و مدرن می‌شود، مردم ژاپن یکی از مشتاق‌ترین نژادهای موجود در کره‌ی زمین به خاطر علاقه‌مندی به غذاهای مختلف هستند و این رفتار آن‌ها را همیشه و همه جا، می‌توان مشاهده کرد. بویژه اگر به عنوان یک توریست یا مسافر وارد خاک این سرزمین شده باشید، بیشترین موضوع گفتگوی بین مردم محلی و کوچه و بازار را غذا و خوراکی‌های متنوع تشکیل می‌دهد.

این عادت جالب تا حدی است که می‌توان از مهم‌ترین دلایل سفر بسیاری از ژاپنی‌ها به خارج از وطن خود را امتحان کردن غذاهای محلی و بومی آن منطقه بیان کرد. به همین دلیل بسیاری از مناطق کشور ژاپن اعم از روستاها و شهرها، در سراسر کشور و حتی جهان به داشتن یا تولید و پرورش یک ماده‌ی اولیه‌ی غذایی شهرت دارند؛ حال آن که آن ماده می‌تواند یک نوع خاصی از شیرینی، چاشنی، ماهی، نودل، غذاهای دریایی، پنیر توفو یا هر ماده‌ی اولیه‌ی مصرفی دیگر باشد.

رزیم غذایی زاپن

این شوق و عطش به مواد غذایی و تهیه‌ی تنوع وسیعی از خوراکی‌ها و خوردنی‌های بومی و غیر بومی در کشور ژاپن تا اندازه‌ای است که در هر زمان از شبانه‌روز با روشن کردن تلویزیون ژاپن می‌توانید از مشاهده‌ی یک نمایش در مورد غذا لذت ببرید. یکی از بارزترین ویژگی‌های فرهنگ غذایی مردم ژاپن، فراهم کردن و آماده سازی وسایل و مواد اولیه‌ی آشپزی است و از آن به عنوان مهمترین اصول اولیه در رژیم غذایی ایشان یاد می‌شود.

آشپزی در کشور ژاپن، نوعی هنر است که از مبتدیان این حرفه گرفته تا سرآشپزان سرشناس، آن را از اصول حرفه‌ای آشپزی می دانند

اصلی که در بین تمامی کشورهای جهان شناخته شده و مشهور است. در واقع می‌توان آشپزی و طبخ غذا را در فرهنگ مردم ژاپن سبک خاصی از هنر در نظر گرفت که حتی ساده‌ترین ظروف غذا نیز ممکن است به همت و هنرمندی سرآشپزهایی با سابقه و ماهر که سال‌های بسیاری از عمر خویش را برای آموزش صرف کرده‌اند، تهیه شود.

غذاهای فصلی و محلی

رزیم غذایی زاپن

یکی دیگر از افتخارات و ویژگی های منحصربه‌فرد در فرهنگ غذایی مردم ژاپن، دارا بودن غذاهای فصلی متنوع است. به گونه‌ای که در هر چهار فصل از سال، می‌توان شاهد ظروف غذاهای متنوع و خوشمزه که مختص همان فصل است بود. به عنوان مثال در هر فصل، غذاهای مخصوص آن ایام را طبخ و مصرف می‌کنند که خود ریشه در فرهنگ غنی غذایی این کشور دارد. این مسئله را تمامی گردشگرانی که وارد این کشور می‌شوند مشاهده می‌کنند.

رزیم غذایی زاپن

منو یا لیست غذای اکثر رستوران‌ها، مسافرخانه‌ها و هتل‌ها با توجه به مواد غذایی که در فصل حضور آن‌ها در کشور ژاپن در دسترس است، تغییر می‌کند. در حقیقت می‌توان طیف وسیعی از غذاهای متنوع و گوناگون و نیز مواد اولیه‌ی غذایی مختلف را در قفسه‌ها و لیست فروش بسیاری از فروشگاه‌ها و مغازه‌های محلی یافت. فروشنده‌هایی که به داشتن مواد مصرفی متنوع شهره بوده و خوراکی‌های بسیاری همچون جلبک‌های دریایی مختلف، انواع ماهی و گونه‌های متنوعی از قارچ برای فروش و عرضه به مشتریان در مغازه‌ی آن‌ها وجود دارد.

رژیم غذایی کایسکی (Kaiseki cuisine)

رزیم غذایی زاپن

رژیم غذایی کایسکی (Kaiseki cuisine)، یکی از معروف‌ترین رژیم‌های غذایی اجرا شده در کشور ژاپن است. رژیمی که متشکل از ۱۲ ظروف کوچک با غذاها و خوراکی‌هایی تهیه شده به سبک‌های مختلفی از جمله بخارپز، کبابی، ماهی برش خورده‌ی ساشیمی (sashimi) که به صورت خام سرو می‌شود، تمپورا (tempura)، سوپ، برنج، خیار ترشی و کمی دسر است که با هنرمندی زیبا و تاثیرگذاری تزئین شده است. ظروف غذایی که متناسب با فصل و با توجه به مواد اولیه‌ی در دسترس تهیه شده و به مردم عرضه می‌شود.

رژیم غذایی کایسکی (Kaiseki cuisine)

رزیم غذایی زاپن

یکی از مکان‌های مشهور و مناسب برای بازدید و امتحان کردن غذاهای محلی و سنتی، کیوتو (Kyoto) است. مکانی بسیار عالی و فوق‌العاده برای لذت بردن از همه چیز، بویژه غذاهای بومی و سنتی که مسنولان آن، برای خدمت رسانی به مردم و مسافران، رستوان‌های متعددی را با عرضه‌ی انواع خوراکی‌ها دایر کرده است که در این کشور به meibutsu ژاپنی، شهرت یافته است.

اوکونومیاکی (okonomiyaki)

رزیم غذایی زاپن

یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین غذاهای شناخته شده در منطقه‌ی هیروشیما و اوزاکای کشور ژاپن، غذایی محلی به نام اوکونومیاکی (نوعی نان شیرینی پهن و شیرین okonomiyaki) است. جالب است بدانید که سفر به هیروشیما، بدون تماشای روستای اوکونومیاکی لطف چندانی نخواهد داشت. در این منطقه‌ی زیبا می‌توان از نزدیک شاهد فعالیت آشپزان محلی که در حال تهیه‌ی غذاهای خوشمزه و لذیذ هستند، بود که بسیار جذاب و سرگرم کننده است.

برخی مواد اولیه مصرفی

رزیم غذایی زاپن

همانگونه که می‌دانید، بیشتر غذاهای طبخ شده در برنامه‌ی غذایی مردم ژاپن، با استفاده از طیف وسیعی از ماهی‌های خوراکی تهیه می‌شود. در غذاهای مصرفی مردم ژاپن می‌توان تنوع جالبی از میوه‌ها و سبزیجات را در کنار ظروف غذای تهیه شده توسط انواع نودل (شامل یک ظرف غذا که همراه با یخ سرو می‌شود و به اصطلاح به نودل سرد شهرت دارد) یا رشته مشاهده کرد.

در بسیاری از موارد، پاستاهای طبخ شده در کشور ژاپن، از بهترین نوع پاستاهای تهیه شده در جهان است

همچنین می‌توان در برنامه‌ی غذایی مردم این کشور، بهترین غذاهای تهیه شده با پاستا را یافت که از کشور فرانسه وارد رژیم غذایی این کشور شده است و اکثر افرادی که آن را امتحان کرده‌اند بر این باورند که یکی از بهترین نوع پاستای طبخ شده در جهان است!

گیاهخواری

ناتو (natto)

رزیم غذایی زاپن

جالب است بدانید که بر خلاف مصرف کم غذاهای تهیه شده از گوشت در رژیم غذایی مردم ژاپن، تعداد علاقه‌مندان به خوردن غذاهای گیاهی بسیار زیاد بوده و گروه زیادی از مردم به مصرف خوراکی‌های تهیه شده از گیاهان و سبزیجات روی آورده و در واقع گیاهخوار هستند. شاید بتوان دلیل این امر را ممنوع شدن گوشت در تاریخ یک قرن گذشته‌ی این کشور یافت که در سال ۱۸۶۸ میلادی، مصرف گوشت توسط حکومت وقت، در سراسر کشور ‌ژاپن ممنوع اعلام شد. ناتو (natto)، یکی از غذاهای گیاهی در برنامه‌ی غذایی مردم ژاپن است که قطعا هر کسی از طعم و بوی آن لذت نخواهد برد. غذایی لزج، کمی بدبو و چسبنده که از سویای تخمیر شده بدست می‌آید. تنها افرادی حاضر به امتحان کردن این غذای گیاهی هستند که از حسی ماجراجویانه و روحیه‌ای جسور برخوردار باشند.

دیدگاه