حقایق جالب در مورد کاشان

حقایق جالب در مورد کاشان

کسری مجیدی
| شنبه, ۹ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۲۳:۳۰

کاشان شهری است که در استان اصفهان قرار دارد. این شهر با توجه به جاذبه‌های فراوانش از اهمیت بالایی نزد ایرانیان و البته گردشگران برخوردار است. همراه کجارو باشید تا با حقایق و نکات جالبی از کاشان آشنا شوید.

کاشان یکی از شهرهای قدیمی و فرهنگی ایران محسوب می‌شود که از دوران صفوی تاکنون بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. جاذبه‌های این منطقه، از بناها و خانه‌های تاریخی گرفته تا مراسم گلاب‌گیری، موجب رونق گرفتن هر چه بیشتر کاشان شده است و در پی آن، هر ساله از گردشگران زیادی پذیرایی می‌کند.

در این مقاله نیز به برخی از حقایق و نکات جالبی از کاشان اشاره می‌کنیم.

باغ فین کاشان

۱. برای وجه تسمیه‌ی کاشان نظریه‌های گوناگونی مطرح است. گروهی، کاشان را برگرفته از «کی آشیان» به معنای جایگاه حاکمان می‌دانند. گروهی دیگر، لغت کاشان را به معنی خانه‌های تابستانی که با چوب و نی ساخته می‌شوند، دانسته‌اند. بر اساس نظریه‌ای دیگر، کاشان تحریف‌شده‌ی «کاسیان» و به معنای محل اسکان «اقوام کاسی» بوده است. از طرفی ممکن است به دلیل ساخت کاشی‌های مرغوب در این منطقه، «کاشیان» یا همان کاشان، دلیل نام‌گذاری این منطقه باشد.

۲. شهر کاشان در شمال استان اصفهان و در میان کوه‌های کرکس نطنز و کویر مرکزی ایران واقع شده ‌است.

۳. يکي از قديمی‌ترين تمدن‌های اين حاشيه، «تمدن سيلک» است. تپه‌های موسوم به سيلک واقع در ۲ کيلومتری جنوب غربی کاشان يکی از کهن‌ترين مراکز استقرار بشر در فلات مرکزی ايران به شمار می‌آيد. حدود هفت هزار سال پيش، مردم سيلک پايه و اساس تمدن خود را در این منطقه، بنيان نهادند.

بیشتر بخوانید:

۴. در زمان دوره‌ی صفویه، کاشان به عنوان پایتخت مذهبی کشور، مطرح بوده است.

کاشان قدیم

۵. زلزله‌ی مهيب سال ۱۱۵۶ شمسی خرابی‌های بسياری را در آثار تاريخی اين شهر به بار آورد.

۶. کاشان زمانی در كنار جاده‌ی ابريشم واقع بوده. این امر در رونق و آبادانی شهر سهم بسیاری داشته است. امروزه نيز این منطقه، بر سر شاهراه ارتباطی بسيار مهمی قرار دارد كه پايتخت را به شهرهای جنوبی كشور ارتباط می‌دهد.

۷. شهرداری کاشان در سال ۱۳۱۴ شمسی آغاز به کار کرد.

۸. بر اساس تقسيم‌بندی منطقه‌ای، در مجموع ۸۴ ده‌آباد در شهرستان کاشان وجود دارد؛ در حالی که تعداد بیشتری دهات ديگر نيز ديده می‌شود که به علل عمدتا جغرافیایی خالی از سکنه و متروکه شده‌اند. به طور کلی ۱۱۰ تا ۱۳۰ روستا در اطراف اين شهرستان وجود دارد.

۹. در کاشان ۱۷۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده است. همچنین ۳۱۳ اثر، ثبت ملی شده‌اند.

۱۰. در حال حال حاضر کاشان دارای ۵ منطقه‌ی شهری می‌باشد. که در این تقسیم‌بندی منطقه‌ی یک شامل بافت تاریخی و منطقه‌ی دو شامل بافت نوساز شهر است.

۱۱. مذهب مردم اين منطقه، شيعه است. همچنین از قرن‌ها قبل تاکنون عده‌ای از يهوديان نيز در کاشان ساکن بوده‌اند.

مردم کاشان

۱۲. زبان مردم اين شهرستان فارسی است. همچنین در روستاهای حاشيه‌ی شهر، زبان رايج، به فارسی دری نزدیک است.

۱۳. جمعيت کاشان در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار نفر است. جالب است بدانید جمعیت کاشان طبق اولين سرشماری در سال ۱۳۱۱ شمسی، حدود ۴۰ هزار نفر بوده است.

۱۴. میانگین بیشینه دمای سالیانه در این منطقه، ۲۶ درجه‌ی سانتی‌گراد و کمینه دمای آن ۱۲ درجه سانتی‌گراد است. دمای کاشان در گرم‌ترین روزهای سال به بیش از ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

۱۵. بیش از ۱۳۰ رشته قنات دراطراف شهر وجود دارد که بین ۴۰ الی ۵۰ رشته‌ی آن هم اکنون مورد بهره برداری قرار می گیرد.

اقلیم کاشان

۱۶. اولین کارخانه‌ی صنعتی کاشان در سال ۱۳۱۳ به عنوان کارخانه‌ی ریسندگی راه‌اندازی شد.

۱۷. از صنایع دستی این منطقه نیز می‌توان به سفال‌گری، منبت‌کاری، مسگری، کاشی‌کاری، ابریشم‌بافی، پارچه‌بافی، مخمل‌بافی، گلیم‌بافی، زیلوبافی و قالی‌بافی اشاره داشت.

پارچه بافی کاشان

۱۸. اقتصاد کاشان از دیرباز بر روی صنعت کشاورزی و تولید محصولاتی چون پنبه، پیاز، غلات، صیفی‌جات و انواع میوه‌ها و گیاهان دارویی، گلاب‌گیری و تهیه عرقیجات سنتی، تکیه داشته است. خوب است بدانید عمده تنوع عرقیجات سنتی کاشان شامل عرق نعناع، گلاب، عرق بیدمشک و عرق دارچین می‌شود.

۱۹. مرغوب‌ترین گلاب در این منطقه، مربوط به روستای «وادقان» و «ون» است که در ۵۰ کیلومتری شمال کاشان، در مرز استان‌های قم، اصفهان و مرکزی قرار دارند.

گلاب کاشان

بیشتر بخوانید:

۲۰. در انتها جالب است بدانید با توجه به رشد چشمگیر این منطقه طی سال‌های اخیر، حضور گردشگران در کاشان تا ۵ برابر افزایش داشته است.

برچسب‌ها کاشان حقایق

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات