حمام قجر، گزارش تصویری کجارو

علیرضا کیخا | چهار شنبه, ۶ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۲۲:۰۰

حمام قجر یکی از اماکن دیدنی قزوین است که از مهم‌ترین مراکز گردشگری این شهر هم محسوب می‌شود. 

حمام قجر یکی از مراکز مهم گردشگری در استان قزوین است که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری توسط امیرگونه خان قاجار که از سرداران شاه عباس صفوی به دستور شاه ساخته شده است.

حمام قجر قزوین

ورودی موزه مردم شناسی حمام قجر

حمام قجر قزوین

نام این حمام در گذشته حمام شاهی بوده است که هم‌اکنون به حمام قجر شهرت دارد.

حمام قجر قزوین

این حمام در حال حاضر به‌عنوان موزه مردم شناسی استان قزوین فعالیت می‌کند و همه روزه میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

حمام قجر قزوین

این موزه در سال ۱۳۷۹ تسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری شده است و سپس شهرداری قزوین کار مرمت آن را آغاز کرد.

حمام قجر قزوین

این موزه دارای سه بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل استان قزوین فعالیت می‌کند. در گزارش‌هایی جداگانه با هم نگاهی به این بخش‌های موزه‌ مردم‌شناسی قزوین خواهیم انداخت.

حمام قجر قزوین

مساحت این حمام بزرگ ۱۰۴۵ مترمربع است. حمام قجر از سه بخش سربینه (رخت کن حمام)، میاندر و گرمخانه در دو بخش مردانه و زنانه به‌صورت مجزا تشکیل شده است.

حمام قجر قزوین

اثر پنجاه بدر، از مراسم‌های استان قزوین، موزه مردم شناسی قزوین

حمام قجر قزوین

موزه مردم شناسی، نمونه یک مرمت خوب بنای تاریخی

حمام قجر قزوین

سربینه یا رخت کن بزرگ این حمام شش شاه نشین دارد که دورتادور یک خوض بزرگ و با طراحی متفاوت و زیبا قرار دارند. هم‌اکنون در هرکدام از این شاه‌ نشین‌ها مجسمه‌های مومی مردمان اقوام مختلفی که در قزوین زندگی می‌کنند به‌صورت نمادین قرار گرفته است.

حمام قجر در بلوار نادری، خیابان عبید زاکانی، نبش کوچه درگاهی قرار دارد. ساعات بازدید موزه ۹ تا ۱۸:۴۵ و روزهای جمعه ۱۰ تا ۱۸:۴۵ است. روزهای دوشنبه این موزه تعطیل است. 

آیا شما قبلا از حمام قجر دیدن کرده‌اید؟ تجربه خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

منبع کجارو
برچسب‌ها حمام‌ تاریخی

دیدگاه  

    تبلیغات