سفر به جام جهانی 2018 در روسیه، راهنمای شهر سوچی

عماد جعفری
دوشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
سفر به جام جهانی 2018 در روسیه، راهنمای شهر سوچی

جام جهانی 2018 روسیه، مهمترین رویداد فوتبالی پیش رو، به میزبانی مسکو، سن پترزبورگ و نه شهر دیگر این کشور از جمله شهر سوچی میزبان پیشین المپیک زمستانی برگزار خواهد شد. همسفر کجارو در سوچی باشید.

 جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۸،  با میزبانی روسیه برگزار خواهد شد، رویدادی که میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا برای دیدن آن لحظه‌شماری می‌کنند. میزبان جام جهانی در هر دوره از گردشگران و علاقه‌مندان فوتبالی پذیرایی می‌کند که شمار آنها گاهی به اندازه ده‌ها سال صنعت گردشگری یک کشور را رونق می‌بخشد.  شهرهای کالینینگراد (Kaliningrad)، قازان (Kazan)، مسکو، نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، روستوف نا دونو (Rostov-on-Don)، سن‌پترزبورگ ، سامارا (Samaraaa)، سارانسک (Saransk)، سوچی (Sochi)، ولگوگراد (Volgogradd) و یکاترینبورگ (Ekaterinburg) میزبان جام جهانی خواهند بود. در این مقاله، با راهنمای شهر سوچی همسفر با کجارویی‌ها خواهیم بود. 

نگاهی به شهر | تاریخچه‌ | حمل و نقل | مراکز خرید | جشنواره‌ها | دیدنی‌ها | هتل‌ها| رستوران‌ها | ورزشگاه

 سوچی

نگاهی به شهر سوچی 

سوچی روسیه

سوچی بر کرانه‌های دریای سیاه و بر دامنه بلندی‌های پوشیده از برف رشته‌کوه قفقاز آرام گرفته است. سوچی به دلیل آفتاب، آب‌وهوای کوهستانی و گیاهان کم نظیر، خواص درمانی چشمه‌های آب معدنی و خاک درمان‌بخش خود یک تفریحگاه فوق‌العاده برای بهبود تندرستی به شمار می‌رود. بزرگ‌ترین مناطق تفریحی سوچی بر این پایه‌اند: لازروسکویه، لوو، داگومیس، سوچی، خوستا، کودپستا، آدلر و کراسنایا پولیانا. امروزه دیگر همه‌ی جهانیان سوچی را به پاس زیبایی‌های خیره‌کننده‌ی آن می‌شناسند. شهری که امروز سوچی نام گرفته، برای زمانی برابر چند هزار سال، خانه‌ی قبایل کوه‌نشین قفقاز بود و امپراتوری روسیه، در آغاز سده نوزدهم و پس از جنگی با امپراتوری عثمانی، بر آن چیره شد.

سوچی

به هر روی سوچی امروزی که یک شهر تفریحی مدرن است، اوایل سده بیستم به دنیا آمد؛ هنگامی‌که نخستین حمام آب معدنی را در این شهر ساختند و بعدتر استراحتگاه «ریویرای قفقاز» را افتتاح کرده‌اند. انقلاب بلشویکی درست هنگامی اتفاق افتاد که سوچی داشت یک شهر تمام‌عیار می‌شد و تازه از راه راه‌آهن به بقیه‌ی روسیه متصل شده بود، اما اولین قطارهای این خط نزدیک به شش سال بعد راه افتادند، یعنی وقتی‌که بلشویک‌ها در جنگ داخلی روسیه برنده شده بودند. خیابان کوررتنی که چند بلوک با دریا فاصله دارد، مجموعه‌ی ایستگاه‌های قطار و اتوبوس شمال شرقی شهر، مراکز خرید، بندرگاه‌ها، منطقه‌ی هتل‌ها و نواحی کشاورزی جنوب شرقی شهر را به یکدیگر وصل می‌کند.

شهر سوچی

سوچی بزرگ دربرگیرنده چهار ناحیه‌ی رسمی می‌شود: ناحیه‌ی سوچی مرکزی که هسته‌ی بنیادی شهر و پیشرفته‌ترین و پرجمعیت‌ترین بخش آن است، بخش الزاروسکو که بزرگ‌ترین ناحیه‌ی شهر است و طولانی‌ترین خط ساحلی را دارد، ناحیه‌ی خستا که در جنوب شرقی شهر است و دیدنی‌هایی بسان کوه آخون را َ در خود جای داده است و ناحیه‌ی آدلر که پایگاه شبکه‌ی حمل‌ونقل شهر است و فرودگاه بین‌المللی سوچی، پایانه‌ی قطار آدلر و تنها مرز زمینی باز با آبخازیا در آن قرار گرفته‌اند. پیشرفته‌ترین، شهری‌ترین و منسجم‌ترین منطقه‌ی سوچی بزرگ هم خط ساحلی بیاندا گومیز در جنوب شرقی ناحیه‌ی الزاروسکو و منطقه‌ی ایمرتینسکایا در ناحیه‌ی آدلر است.

 

شهر سوچی

تاریخچه‌ی سوچی

تاریخچه‌ی سوچی

منطقه‌ی سوچی امروزی، چند هزار سالی، خانه‌ی دودمان‌ها کوه‌نشین قفقاز بوده و از شهرآیین‌های یونان باستان، روم، بیزانس، آبخازیا و عثمانی تأثیر گرفته است. هنوز هم یادگارهایی از این تمدن‌ها را می‌توانید در سوچی ببینید؛ چیزهایی همانند لوحه‌ای سنگی عصر مفرغ یا معابد قرون‌وسطایی سبک بیزانسی. امپراتوری روسیه، در اوایل سده نوزدهم و پس از جنگی با امپراتوری عثمانی، بر منطقه‌ی سوچی چیره شد. چند سال پس، بلندپایگان روس دژ الکساندریا را در ْ محل سوچی مرکزی امروزی ساختند و دو دژ را هم در منطقه‌ی الزاروسکوی امروزی. منطقه‌ی پیرامون دژ الکساندریا تا اواخر سده نوزدهم نام‌های گوناگونی داشت تا این‌که در سال ۱۸۹۶ نام این منطقه را سوچی گذاشتند که نام یکی از رودهای محلی بود.

 سوچی

اوایل سده بیستم، سوچی کم‌کم استراحتگاه و تفرجگاهی نامی شد؛ در سال ۱۹۰۲ نخستین حمام آب معدنی را در این شهر ساختند و در سال ۱۹۰۹ هم استراحتگاه «ریویرای قفقاز» را افتتاح کرده‌اند. انقلاب بلشویکی درست وقتی رخداد افتاد که سوچی داشت یک شهر تمام‌عیار می‌شد و تازه از طریق راه‌آهن به بقیه‌ی روسیه متصل شده بود، اما اولین قطارهای این خط حدود شش سال بعد راه افتادند، یعنی وقتی‌که بلشویک‌ها در جنگ داخلی روسیه برنده‌شده بودند. شهر چند سالی آهسته‌آهسته بزرگ می‌شد تا این‌که در سال ۱۹۳۴ دولت استالین برنامه بازسازی فراگیر سوچی را آغاز کرد. در ۷ سال، جمعیت شهر از ۱۷۰۰ تن به ۷۲۰۰۰ نفر رسید و جاده‌ها، سالن‌های تئاتر، هتل‌ها و استراحتگاه‌های تفریحی جدید ظاهری تازه و امروزی به سوچی دادند. در سال ۱۹۶۱، دولت رای گرفت شهرک‌های پیرامون سوچی را با این شهر یکی کند و این‌طور بود که سوچی بزرگی که امروز می‌بینیم زاده شد.

شهر سوچی

پس از فروپاشی شوروی، سوچی به‌جای کریمه که امروز بخشی از اوکراین شده بود استراحتگاه تابستانی رئیس‌جمهور روسیه شد. در سال ۲۰۰۷ هم سوچی را به‌عنوان شهر میزبان المپیک ۲۰۱۴ گزینش کردند و ساخت‌وساز شاهراه‌های تازه، فرودگاه‌ها و بندرگاه‌های تازه، مراکز ورزشی و ساختمان‌های تجاری و مسکونی لازم برای برگزاری المپیک چهره‌ی شهر را سراسر تغییر داده است.

از دیگر دیدنی‌های روسیه هم بخوانید:

حمل‌ و نقل و دسترسی سوچی

 دسترسی سوچی

برای رفت‌وآمد میان شهر و فرودگاه می‌توانید از اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های خط ۵۱ (فرودگاه بازار مرکزی آدلر، ۱۰۵) فرودگاه ایستگاه مرکزی قطار سوچی و ۱۳۵ فرودگاه کراسنایا پلیانااستفاده کنید. همچنین خط راه‌آهن تازه تأسیس فرودگاهی هم فرودگاه سوچی را به نواحی آدلر و سوچی مرکزی و همچنین کراسنایا پلیانا متصل می‌کند. اگر تاکسی را ترجیح می‌دهید، بد نیست بدانید که تاکسی‌های فرودگاه سوچی بی‌نظم هستند، راننده‌ها انگلیسی نمی‌دانند و قیمت‌ها هم بی‌حساب‌وکتاب هستند. کرایه‌ی تاکسی‌ها، بسته به ناحیه‌ی مقصد، متفاوت است و برای رسیدن به نواحی دور سوچی بزرگ، مانند الزاروسکو، گاهی باید ۴۰۰۰ روبل بپردازید. برای این‌که خیالتان آسوده باشد، بهتر است پیش از رسیدن تاکسی یا خدمات رفت‌وآمد هتل را رزرو کنید.

حمل و نقل سوچی

بر خلاف دیگر شهرهای بزرگ روسیه، سوچی نه تراموا دارد و نه قطار برقی. اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های درون‌شهری سوچی را هم چند شرکت کوچک خصوصی مدیریت می‌کنند. اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های نزدیک به فراوان و ارزان هستند و شاید بهترین وسیله برای رفت‌وآمد در سوچی باشند. اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های خط یک تا ۹۹ سوچی کرایه‌ی ثابت ۹ روبل دارند، اما در خطوط ۱۰۰ به بالا، کرایه بسته به طول مسیر مسافر تغییر می‌کند. خط راه‌آهن ۱۰۵ کیلومتری سوچی بزرگ یکی از پرشتاب‌ترین و راحت‌ترین وسایل رفت‌وآمد میان نواحی این شهر است.

حمل و نقل سوچی

بیشتر قطارهای این خط میان آدلر و تواپسه رفت‌وآمد می‌کنند و زمان و کرایه‌ی آن‌ها هم بسته به مبداء و مقصد متفاوت است. اینجا هم مانند بقیه‌ی روسیه، کافی است در خیابان بایستید و دست تکان دهید تا تاکسی و مسافرکش جلوی پایتان ترمز کنند. اهالی شهر مسافرکش‌ها را ترجیح می‌دهند، چون سریع‌تر و ارزان‌تر هستند، اما راستش را بخواهید این روش خیلی ایمن نیست و ماشین‌های مسافرکش هم معمول حال‌وروز خوبی ندارند. در سوچی، کم پیش می‌آید راننده‌ای پیدا کنید که انگلیسی بلد باشد، بنابراین بهتر است برای گرفتن تاکسی از مترجم، برای نمونه کارکنان پذیرش هتل، استفاده کنید تا به دردسر نیفتید. اینجا هم تاکسیران‌ها کمتر از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند و میزان کرایه را خود راننده‌ها تعیین می‌کنند.

مراکز خرید سوچی

 خرید سوچی

 الکساندریا

یک مرکز خرید ۵ طبقه که آن را در محل بازار سنتی شهر ساخته‌اند و یک برج اداری هم دارد. اینجا درست در مرکز سوچی قرارگرفته است.

 ملودیا

یک مرکز خرید متوسط در خیابان مرکزی سوچی

مرمال

از بزرگ‌ترین و جدیدترین مراکز خرید شهر که بهترین و سرشناس‌ترین برندهای روسیه و جهان را در فروشگاه‌ها و بوتیک‌هایش می‌بینید. این مرکز حدود سی رستوران با غذاهای جورواجور و سینمایی با چند تالار نمایش هم دارد.

 خرید سوچی

نویوک

مرکز خریدی متوسط در مرکز ناحیه‌ی آدلر با بیش از ۱۰۰ فروشگاه، رستوران و سوپرمارکت.

 خیابان ناوا گینسکایا

این خیابان در سوچی مرکزی قرار گرفته است و از مهم‌ترین مناطق خرید شهر به شمار می‌رود. مغازه‌های خیابان ناوا گینسکایا همه‌چیز می‌فروشند، از سوغاتی و لباس گرفته تا غذا و قطعات یدکی دوربین عکاسی.

 

 خرید سوچی

جشنواره‌ها و رویدادهای سوچی

فصل جشنواره‌های شهر در اواخر ماه مه با جشنواره‌ای شروع می‌شود که به مرور به بازارچه‌ی مواد غذایی تبدیل شده است. محل برگزاری در خیابان گرکگو قرار دارد. در ژوئن، می‌توانید در جشنواره‌ی فیلم یک هفته‌ای سوچی شرکت کنید که خیلی از ستاره‌های سینمای روسیه و بعضی هنرپیشه‌های غیر روس هم در آن حضور دارند. برای تماشای فیلم‌های جشنواره روی پرده‌ی نمایش فضای باز پارک ریویرا لازم نیست هزینه‌ای بدهید، اما اگر به سینمای زمستانی این پارک بروید، باید بلیت بخرید. جشنواره‌های سوچی در اواخر سپتامبر با نمایش مدولوت سیزن به پایان می‌رسد، جشنواره‌ای یک هفته‌ای که برترین‌های صنعت مد را به سوچی می‌کشد.

دیدنی‌های سوچی

دیدنی‌های سوچی

 اقامتگاه تابستانی استالین

 اقامتگاه تابستانی استالین

این ملک را بلشویک‌ها پس از انقلاب ا اکتبر از یک تاجر مصادره کردند و بعدتر، در دوره‌ی استالین، اینجا به اقامتگاه تابستانی او تبدیل شد. استالین خیلی وقت‌ها به این ویلا می‌آمد و با بسیاری از سیاستمداران بزرگ دنیا، مثل مائو، اینجا دیدار کرد. موزه‌ی این اقامتگاه مجموعه‌ی بزرگی از وسایل شخصی استالین و همچنین مجسمه‌ی مومی او را نمایش می‌دهد و محلی‌ها میگویند شبح استالین هنوز هم شب‌ها دوروبر ویلا پرسه میزند.

قلعه‌ی گدیک

اینجا بقایای یک قلعه‌ی مثلثی شکل بیزانسی است که آن را در قرن‌های چهارم و پنجم میلادی ساخته‌اند. با وجود شرایط نامطلوب قلعه، هنوز آثاری از برج‌ها و دیوارهای سنگ آهکی را می‌شود اینجا ببینید.

 موزه‌ی هنر سوچی

این موزه در یکی از زیباترین ساختمان‌های سوچی قرار گرفته است که عمرش به سال ۱۹۳۶ برمی‌گردد. مجموعه‌ی آثار هنری این موزه بزرگ‌ترین مجموعه‌ی هنری ساحل دریای سیاه است و بیش از ۵۰۰۰ اثر هنری از دوره‌ها و سبک‌های مختلف را در آن می‌بینید. 

دیدنی‌های سوچی

 پارک ریویرا 

معروف‌ترین و بزرگ‌ترین پارک عمومی سوچی بزرگ است که عمرش به ۱۸۹۸ برمی‌گردد، اما آن را بازسازی هم کرده‌اند. هر فصلی که به سوچی بروید، بد نیست سری هم به این پارک بزنید. اینجا چند رستوران، مجموعه‌ی ورزشی و مرکز تفریحی و یک سینما دارد و در سالن تئاتر پارک هم کنسرت‌ها و جشنواره‌های متنوعی برگزار می‌کنند.

مرکز مراقبت از میمون‌ها

مؤسسه‌ی تحقیقات دارویی آکادمی علوم پزشکی روسیه مالک این مرکز است و اینجا میمون‌ها را برای بسیاری از آزمایش‌های علمی، مثل سفر به فضا، آماده می‌کنند. میمون‌های این مرکز آموزش‌های خاصی را می‌گذرانند تا برای شرایط ویژه‌ی آزمایش‌ها آمادگی داشته باشند. حدود ۲۷۰۰ میمون از ۱۱ گونه‌ی مختلف در این مرکز زندگی می‌کنند.

موزه‌ی تاریخ سوچی

اینجا یکی از قدیمی‌ترین دیدنی‌های فرهنگی شهر است که از سال ۱۹۲۰ مشغول کار است. در این موزه می‌توانید با تاریخ سوچی، آثار باستانی، طبیعت و آدم‌های مشهور این شهر آشنا شوید.

آکواریوم ورلد دیسکاوری

دیسکاوری سوچی بزرگ‌ترین آکواریوم اقیانوسی روسیه و یکی از بزرگ‌ترین آکواریوم‌های اقیانوسی اروپاست. گونه‌های متنوع گیاهان و جانوران دریایی را می‌توانید در این آکواریوم ببینید.

سوچی

 غارهای ورنتسوکا

بخش کوهستانی سوچی بزرگ بیش از چهارصد غار دارد که معروف‌ترینشان مجموعه‌ی غارهای روستای ورنتسوکا در ناحیه‌ی خست است. این مجموعه سه بخش متصل با ۱۱ کیلومتر طول و ارتفاع‌هایی متفاوت دارد و از بزرگ‌ترین مجموعه‌های غاری قفقاز به شمار می‌رود.

۳۳ آبشار سوچی

سوچی بزرگ چند منطقه‌ی آبشاری دارد. منطقه‌ی ۳۳ آبشار هرچند کمی دور است، اما آبشارهایی بسیار زیبا دارد که به‌زحمت طی مسیر می‌ارزند. بهترین فصل برای دیدن این آبشارها بهار است، وقتی باران و برف آب شده‌ی کوه‌ها آبشارها را پرخروش می‌کنند.

 

سوچی

هتل‌های سوچی

پنج ستاره

هتل راشن سیزن دلوکس (Russian season hotel)

هتل پنج ستاره راشین سیزن یکی از بهترین‌ترین هتل‌های روسیه است. این مهمانسرا با بالاترین استانداردهای بین‌المللی در بوستان المپیک و در ۱۰ کیلومتری فرودگاه سوچی واقع شده است این هتل مسافرین فراوانی را به خود پذیرش کرده است. این هتل روی‌هم‌رفته ۲۰۰ اتاق دارِد چشم‌انداز اتاق‌های این هتل پنج ستاره بسیار زیبا می‌تواند متضمن گذران اوقات خوشی باشد که افراد در این هتل سپری می‌کنند امکانات این اتاق‌ها در برگیرنده:air-condition، کتری برقی، سشوار، تلویزیون LCD است.

 

هتل سوچی

هتل پولمن سوچی (Hotel Pullman Sochi)

هتل پولمن سوچی یکی از هتل‌های زیبای سوچی است. این هتل زیبا در مرکز سوچی و در نزدیکی تالار کنسرت Festivalny واقع شده و دارای ساحل اختصاصی و دسترسی آسان به فرودگاه بین‌المللی Alde است. این هتل پنج ستاره بسیار مجلل و زیبا با اتاق‌های زیبا و لوکس اتاق‌های استاندارد تا سوئیت‌های وی آی پی را در فهرست رزرو اتاق‌های خود دارد.

هتل هیات ریجنسی (Hyatt Regency)

هتل هیات ریجنسی با ۱۴ طبقه و ۱۹۸ اتاق در مرکز شهر، در ۲۰۰ متری سواحل دریای سیاه و نزدیکی موزه هنر سوچی، واقع شده است و جزو یکی از ده هتل برتر در روسیه است. اتاق‌های این هتل پنج ستاره تاپ دارای ایوان با دید به دریا و فضای نشیمن می‌باشند. رستوران Passage با غذاهای اروپایی، قفقازی و روسی از مسافران پذیرایی می‌کند این هتل هیات ریجنسی بی‌گمان یکی از لوکس‌ترین هتل‌های روسیه به شمار می‌رود که خدمات استاندارد و عالی به شما عرضه می‌کند.

هتل ماریوت سوچی (Sochi Marriott Krasnay Polaya)

هتل ماریوت سوچی با ۴۲۸ اتاق در هفت طبقه، در پیست اسکی Gorki Gorod واقع شده است. این هتل ۵ ستاره دارای امکانات لازم برای مردم معلول بوده و رستوران روسی کازان آماده پذیرایی از مسافران با انواع خوردنی‌ها همراه با موسیقی زنده است.

سوچی

هتل رکسوس کراسنایا پولیانا (Rixos Kransaya Polyana)

هتل رکسوس کراسنایا پولیانا در ۱۰۰ کیلومتری تلسکی Gornaya Karusal و در منطقه‌ای بکر و کوهستانی واقع شده است.۵ طبقه و دارای ۱۱۴ اتاق، اتاق‌ها دارای دید به کوهستان و همچنین بیشتر اتاق‌ها دارای ایوان و فضای نشیمن هستند. هتل دارای دسترسی آسان به فرودگاه و ایستگاه قطار Estosadok است. جهت راحتی مسافران سیگار کشیدن در فضاهای هتل ممنوع است.

هتل سوئیس اوتل کامیلیا (Swissotel Resort Sochi Kamelia)

این هتل ۵ ستاره واقع در یک پارک طبیعی در دریای سیاه، دارای ساحل شنی اختصاصی و استخر روباز در همگی فصول و دسترسی آسان به فرودگاه Alder است. هتل در هفت طبقه و ۲۰۳ اتاق دارای اتاق‌های مجلل با دید به دریا یا پارک و اینترنت رایگان است. رستوران این هتل با سرو غذاهای اروپایی و روسی پذیرای مسافران است.

سوچی

چهار ستاره

هتل مرکیور سوچی سنتر (Mercure Sochi Centre Hotel)

این هتل ۴ ستاره در مرکز شهر سوچی با دو دقیقه فاصله از ساحل زیبای دریای اژه و ۵ دقیقه فاصله تا سالن کنسرت فستیوالنی ‏قرار گرفته است. هتل مرکیو سوچی سنتر دارای یک مرکز بدنسازی و اینترنت رایگان ‏Wi-Fi‏ است.

هتل گورکی پانوراما (Gorki Panorama Hotel)

هتل گورکی پانوراما با چشم‌اندازی زیبا به قله های برفی، هتل گورکی پانوراما ۹۶۰ متر بالای سطح دریا قرار دارد و دارای اتاق هایی مجلل در کراسنایا پولیانا Krasnaya Polyana می باشد. این هتل دارای استخر سرپوشیده، مرکز اسپا و حمام سنتی می باشد. فرودگاه بین المللی سوچی ۴۵ دقیقه تا این هتل فاصله دارد.

سه ستاره

هتل گورکی پلازا (Gorki Plaza Hotel)

هتل گورکی پلازا در کراسنایا پولیانا (Krasnaya Polyana) قرار دارد و دارای یک مرکز بدنسازی، سونا، دو رستوران، زمین اسکی، اینترنت رایگان Wi-Fi است.

رستوران‌های سوچی

رستوران‌های سوچی

پاتسخا

رستورانی عالی با غذاهای مفصل و خوشمزه که ماهی‌های خاویارش را پیش چشم مشتری‌ها از حوضچه‌ی خود رستوران صید می‌کنند. البته موقع سفارش دادن باید حواستان به صورتحساب هم باشد.

سبک غذا: گرجی

 هوم کیچن

این غذاخوری ساده‌ی نزدیک بندرگاه دو بخش اصلی دارد که یکی از آنها برای خوردن یک وعده غذای خوشمزه با دوستان در فضایی خودمانی عالی است و دیگری برای سریع غذا خوردن در روزهای شلوغ‌کاری، سالاد یونانی اینجا را هم از دست ندهید.

رستوران‌های سوچی

 یاپنا ماما

این رستوران ژاپنی یک حسن بزرگ دارد: منوی مصورش کمک می‌کند که حتی اگر زبان روسی نمی‌دانید، بتوانید غذای دلخواهتان را از روی عکس سفارش دهید.

سبک غذا: ژاپنی

آل پیزریا

این رستوران حال و هوای یک‌خانه‌ی روستایی ایتالیایی را دارد و به ساحل هم نزدیک است. منوی انگلیسی آل پیزریا شامل انواع پیتزاها و پاستاها می‌شود و پیتزای ماهی سالمونش هم نظیر ندارد، هرچند بهتر است سایز کوچکش را سفارش دهید چون پیتزاهای بزرگ آل پیزریا واقعا بزرگ هستند.

سبک غذا: ایتالیایی

 سوچی

ورزشگاه المپیک فیشت سوچی

المپیک فیشت سوچی

 • ظرفیت: ۴۰۰۰۰ نفر
 • هزینه ساخت: ۱۵ میلیارد روبل، معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان
 • تاریخ افتتاح: نیمه دوم ۲۰۱۶

هنگام برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی، این ورزشگاه به عنوان ورزشگاه اصلی مسابقات مورد استفاده قرار گرفت. پس از پایان مسابقات، این ورزشگاه تعطیل شده و به قصد ایجاد تغییرات و متحرک کردن سقف آن، مورد بازسازی قرارگرفته‌است. نکته جالب اینجاست که شهر سوچی، هیچ تیم فوتبالی در لیگ برتر روسیه نداشته و عملاً این ورزشگاه غیر از زمان برگزاری جام جهانی، بلا استفاده است.

سوچی

بیشتر بخوانید:

خاطرتان باشد...

 • مثل بقیه‌ی شهرهای روسیه، در سوچی هم تنها واحد پول معتبر روبل است. تبدیل ارز خیلی سخت نیست، اما فقط سراغ گیشه‌های صرافی بانک‌ها بروید و خودتان راگرفتار صراف‌هایی که توی ایستگاه‌های ترابری می‌بینید نکنید. یادتان باشد که برای تبدیل ارز باید پاسپورت همراهتان باشد.
 • در بعضی نقاط سوچی، مثل فرودگاه بین‌المللی سوچی، فست فود مرکزی مک‌دونالد در شماره‌ی ۱۷ خیابان کوررتنی، شعبه‌ی مرکزی رستوران آنتیکوار در شماره‌ی ۲۷ خیابان استروسکگو و بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها، می‌توانید از اینترنت رایگان استفاده کنید.

خرید سوچی

 • بهار سوچی کوتاه است و بااینکه این فصل در سوچی کم‌باران است، اما آب دریا هنوز سرد است و برای شنا مناسب نیست. در عوض تابستان‌های سوچی برای شنا کردن حرف ندارند و معمول از اواسط مه تا آخر ا اکتبر طول می‌کشند. ژوئیه و اوت شلوغ‌ترین ماه‌های شهر هستند و گردشگران از داخل و خارج روسیه به شهر می‌آیند. در سپتامبر و ا کتبر، شهر گردشگران کمتری دارد که البته یکی از دلایلش هم باز شدن مدرسه‌هاست. این دو ماه، درست وقتی که آب دریای سیاه هنوز گرم است، هوا داغ نیست و خیابان‌ها پر از هیاهوی گردشگران نیستند، احتمال بهترین زمان برای سفر به سوچی هستند.
 • در سوچی کافی است در خیابان بایستید و دست تکان دهید تا تا کسی و مسافرکش جلوی پایتان ترمز کنند. اهالی شهر مسافرکش‌ها را ترجیح می‌دهند، چون سریع‌تر و ارزان‌تر هستند، اما راستش را بخواهید این روش خیلی ایمن نیست و ماشین‌های مسافرکش هم معمول حال‌وروز خوبی ندارند. کم پیش می‌آید راننده‌ای پیدا کنید که انگلیسی بلد باشد، بنابراین بهتر است برای گرفتن تا کسی از مترجم، مثلا کارکنان پذیرش هتل، استفاده کنید تا به دردسر نیفتید. اینجا هم تاکسیران‌ها کمتر از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند و میزان کرایه را خود راننده‌ها تعیین می‌کنند.

سوچی

 • با این‌که گاهی گزارش‌هایی از کلاه برداری توی استراحتگاه‌های سوچی منتشر می‌شوند، اما امتیاز شما این است که این جور خلافکارها معمول انگلیسی نمی‌دانند و احتمالا از شرشان در امان خواهید بود. با این حال، سعی کنید با آدم‌هایی که درست نمی‌شناسیدشان زیاد گرم نگیرید و خودمانی نشوید.
 • حرف آخر این‌که اگر تابستان به سوچی می‌روید، لباس مناسب، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی همراهتان باشد تا زیر آفتاب داغ سوچی آفتاب‌سوخته نشوید.

 

مطالب مرتبط:

  دیدگاه