سفر به جام جهانی 2018 در روسیه، راهنمای شهر نیژنی نووگورود

عماد جعفری
شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
سفر به جام جهانی 2018 در روسیه، راهنمای شهر نیژنی نووگورود

جام جهانی 2018 روسیه، بزرگترین رویداد فوتبالی روسیه، به میزبانی مسکو، سن پترزبورگ و نه شهر دیگر این کشور از جمله شهر زیبای نیژنی نووگورود برگزار خواهد شد. همسفر کجارو در نیژنی نووگورود باشید.

بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸،  در کشور روسیه برگزار خواهد شد، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای جهان که میلیون‌ها نفر از سراسر کره خاکی برای دیدن آن لحظه‌شماری می‌کنند. همواره هواداران فوتبال و نیز گردشگران، برای مشاهده رقابت تیم‌های موردعلاقه‌شان به کشور میزبان جام جهانی سفر می‌کنند.تاریخ برگزاری این مراسم نیز از تاریخ چهارده ژوئن ۲۰۱۸ تا پانزده جولای ۲۰۱۸ خواهد بود و شهرهای کالینینگراد (Kaliningrad)، قازان (Kazan)، مسکو، نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، روستوف نا دونو (Rostov-on-Don)، سن‌پترزبورگ ، سامارا (Samaraa)، سارانسک (Saransk)، سوچی (Sochi)، ولگوگراد (Volgograd) و یکاترینبورگ (Ekaterinburg) میزبان جام جهانی خواهند بود. در این مقاله، با راهنمای شهر نیژنی نووگورود همراه کجارویی‌ها خواهیم بود.

نگاهی به شهر | تاریحچه‌ | حمل و نقل | مراکز خرید | دیدنی‌هاهتل‌ها | رستوران‌ها | ورزشگاه

نگاهی به شهر نیژنی نووگورود

 شهر نیژنی نووگورود

برخی‌ نیژنی نووگورود را پایتخت سوم روسیه می‌دانستند، به هر روی امروزه، این شهر خیلی کمتر از مسکو یا سن‌پترزبورگ حال و هوای بین‌المللی دارد. با این حال، دیدن کرملین باستانی نیژنی نووگورود در کرانه رود ولگا و پیاده راه دل‌نشین و زیبایش به زحمت سفر می‌ارزند. این شهر، در میانه‌های سده نوزدهم، پایتخت تجاری امپراتوری روسیه بود و صنعتش رونق فراوانی داشت. کرجی‌های بازرگانی در کرانه رود پهلو می‌گرفتند و دادوستد می‌کردند. این بازار شناور فریبا را هنوز هم می‌شود در مناطقی همچون یارمارکا دید. اهمیت تجاری این شهر در سده نوزدهم چنان بود که می‌گفتند:

سن‌پترزبورگ سر روسیه است، مسکو قلبش و نیژنی نووگورود هم کیف پولش.

در دوره‌ی اتحاد جماهیر شوروی، نام این شهر را به پاس ماکسیم گورکی، نویسنده‌ای که در آن به دنیا آمده بود، گورکی گذاشته بودند. آن سال‌ها، نیژنی نووگورود پایگاه صنایع نظامی شوروی بود و به همین انگیزه حکومت کمونیستی به حضور خارجی‌ها در شهر روی خوش نشان نمی‌داد. اما در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد، حال نیژنی نووگورود باز هم درهایش را به روی گیتی باز کرده و قرار است، بعضی بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را در این شهر برگزار کنند.

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

در سال‌های اخیر، صنعت فن‌آوری اطلاعات روسیه هم در این شهر متمرکز شده است و صنایع مهندسی نیژنی نووگورود به روزهای اوج برگشته‌اند. نیژنی نووگورود در ساحل جنوبی رود ولگا قرار گرفته است. رود اکاهم از میان شهر می‌گذرد و آن را به دو منطقه‌ی شهر علیا در ساحل تپه‌ای سمت راست و شهر سفلی در ساحل سمت چپ تقسیم می‌کند. شهر علیا که در واقع بخش تاریخی و دیرین نیژنی نووگورود است شامل سه محله‌ی نیژگردسکی (بخش تاریخی مرکزی به علاوه‌ی منطقه‌ای در ساحل ولگا)، پریکسکی (در کنار رود اکا) و سوتسکی می‌شود. شهر سفلی که بزرگ‌تر است و بافتی صنعتی دارد محله‌های کاناوینسکی، سرموسکی، آوتزاودسکی، مسکوسکی و لنینسکی را در خود جای داده است. کرملین این شهر را در کرانه شرقی اکا ساخته‌اند که به پاس مرتفع بودنش به ولگا هم مشرف است. کنار دیوار جنوبی کرملین، خیابان‌های بنیادین شهر را می‌بینید که از میدان مینینیای پژارسکگو منشعب می‌شوند. پیاده راه دل‌نشین بلشایا پکروسکایا هم از همین میدان به سمت جنوب می‌رود تا به میدان گرکگو برسد. ایستگاه‌های اتوبوس و قطار شهر را هم کنار یکدیگر در ساحل غربی رود اکا می‌بینید. 

 شهر نیژنی نووگورود

تاریحچه‌ی نیژنی نووگورود

 شهر نیژنی نووگورود

نووگورود را دوک یوری دوم در سال ۱۲۲۱ ساخت و هنگامی‌که چند سال بعد، مغول‌ها به روسیه تاخت و تاز کردند، اینجا هم، بسان مسکو و تور، به دلیل نوپا و کم‌اهمیت بودن از شر مغول‌ها در امان ماند. اما شهر کم کم رشد کرد، قدرت گرفت و بالاخره در اواسط قرن چهاردهم میلادی پایتخت ایالت سوز دال شد و حاکمان شهر که می‌خواستند نیژنی نووگورود را به رقیب مسکو تبدیل کنند، دژی سنگی و چند کلیسا در آن ساختند. باین‌حال، شهر در اواخر سده چهاردهم جزو محدوده‌ی دوک‌نشین بزرگ مسکو شد و شاهزاده‌های شهر هم برای زندگی به مسکو رفتند. با این که در سال ۱۴۰۸ تاتارها نیژنی نووگورود را آتش زدند، اما شهر دوباره جان گرفت و یکی از مراکز برجسته جنگی روس‌ها در برابر تاتارها شد. یک قرن بعد، کرملینی بزرگ در نیژنی نووگورود ساختند که آن‌قدر نیرومند بود که بتواند در برابر تاخت و تازهای مجدد تاتارها در ۱۵۲۰ و ۱۵۳۶ پایداری کند. وقتی بالاخره ساله‌ای جنگ و بدبختی تمام شدند، نیژنی نووگورود کمکم به کانون تجارت در روسیه تبدیل شد و استرگانفها که بزرگ‌ترین خاندان بازرگان روسیه بودند این شهر را مرکز فعالیت‌هایشان کردند. تاثیر استرگانفها بر نیژنی نووگورود چنان قوی بود که در قرن‌های نوزدهم و بیستم سبک معماری و شمایل‌نگاری ویژه‌ای به نام سبک استرگانف در شهر رایج شد. در میانه‌های قرن نوزدهم، نیژنی نووگورود دیگر پایتخت تجاری امپراتوری روسیه شده بود و صنعتش حسابی رونق داشت.

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

در همه‌ی این سال‌ها، کرجی‌های تجاری در ساحل رود پهلو می‌گرفتند و تجارت می‌کردند. این بازار شناور جذاب را حال هم می‌شود در مناطقی مثل یارمارکا دید. در دوره‌ی اتحاد جماهیر شوروی، اسم این شهر را به احترام ماکسیم گورکی، نویسنده‌ای که در آن به دنیا آمده بود، گورکی گذاشته بودند. در آن سال‌ها، نیژنی نووگورود مرکز بسیاری از صنایع مرتبط با صنایع نظامی بود و به همین دلیل حکومت کمونیستی به حضور خارجی‌ها در شهر روی خوش نشان نمی‌داد و تا اواسط دهه‌ی ۱۹۷۰ به بهانه‌های امنیتی حتی به نقشه‌های نیژنی نووگورود هم اجازه‌ی چاپ نمی‌دادند. نیژنی نووگورود، یا گورکی آن روزها، برای چند دهه شهری منزوی بود و تا انجا که در دهه‌ی ۱۹۸۰ مخالفان سیاسی، چون آ ندری ساخارف فیزیکدان، را به این شهر تبعید می‌کردند. اما در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد و حال نیژنی نووگورود باز هم درهایش را به روی دنیا باز کرده و قرار است بعضی بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را در این شهر برگزار کنند. در سال‌های اخیر، صنعت فن‌آوری اطالعات روسیه هم در این شهر متمرکز شده است و صنایع مهندسی نیژنی نووگورود به روزهای اوج برگشته‌اند.

حمل و نقل و دسترسی

حمل و نقل و دسترسی

اگر گرفتار ترافیک نشوید، با تاکسی می‌توانید ظرف ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از نافه شهر به فرودگاه بین‌المللی نیژنی نووگورود برسید که حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ روبل خرج بر می‌دارد. اتوبوس‌های خطوط ۱۱، ۲۰، تی ۲۹ و تی ۴۶ هم شما را با حدود ۲۰ روبل بین مرکز شهر و فرودگاه جابه‌جا می‌کنند. در نیژنی نووگورود، با هر وسیله‌ی نقلیه‌ی همگانی‌ای جز تا کسی که رفت و آمد کنید، باید حداکثر یک ایستگاه بعد از سوار شدن کرایه‌تان را بدهید. تقریباً همه‌ی ترامواها و اتوبوس‌های برقی و نیمی از اتوبوس‌ها و مینیبوسها یک متصدی بلیت دارند که می‌توانید بلیتتان را از او بخرید، اما اگر خبری از متصدی نبود باید پول کرایه را به راننده بدهید و البته بهتر است پول خرد همراهتان باشد. نیژنی نووگورود ۲ خط مترو دارد که در ایستگاه مسکوسکایا با هم تلاقی می‌کنند. خط یک متروی شهر از بوروستنیک شروع می‌شود و خط ۲ هم از پارک کول توری. این دو خط از ساعت ۱۵: ۵ صبح تا نیمه‌شب فعال هستند و قیمت بلیت تک سفره‌ی مترو هم ۱۶ روبل است. شبکه‌ی تراموای نیژنی نووگورود از ۱۸۹۶ تا کنون فعال است و ۳۰ خط در سراسر شهر دارد. ۲۵ خط اتوبوس برقی هم به اهالی شهر و گردشگران خدمات می‌دهند. نیژنی نووگورود حدود ۸۰ خط اتوبوس دولتی و ۸۰ خط مینی‌بوس خصوصی دارد. یادتان باشد که مینی‌بوس‌ها ایستگاه‌های خاصی ندارند، بنابراین برای سوار شدن به آنها باید دست تکان دهید و برای پیاده شدن هم دکمه‌ی بالای در را بزنید.

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

راه آهن گرکووسکایا (Gorkovskaya Railroad) حدود ۵۷۰۰ کیلومتر از خط آهن منطقه ولگای میانی (Middle Volga) را در بر می‌گیرد که ۱۲۰۰ کیلومتر آن در استان نیژنی نووگورود قرار دارد و ایستگاه مرکزی آن نیز در نیژنی نووگورود واقع شده است.

نیژنی نووگورود

قطارهای متعددی میان نیژنی نووگورود و سایر شهرهای روسیه از جمله مسکو تردد می‌کنند. از دسامبر سال ۲۰۰۲، قطارهای سریع السیر (کمتر از ۵ ساعت) برای جابجایی مسافران میان مسکو و نیژنی نووگورود راه اندازی شد. می‌توان از طریق خط آهن ترنس – سیبریه (Trans – siberian Railway) با قطارهایی که مستقیماً به شهرهایی در کوهستان اورال و منطقه سیبری و نیز به شهر پکن می‌رسند، از نیژنی نووگورود به سمت شرق رفت.

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

فرودگاه نیژنی نووگورود استریجینو (Strigino) دارای پروازهای مستقیم به شهرهای اصلی روسیه و نیز فرانکفورت در آلمان و ایروان در ارمنستان است. پایگاه هوایی سورموو Sormovo تشکیلات هوایی مهم برای هواپیماهای نظامی است و پایگاه هوایی پراودینسک (Pravdinsk) مخصوص هواپیماهای ردیاب (Interceptor Aircraft) در جریان جنگ سرد بوده است.

آب و هوای نیژنی نووگورود

نیژنی نووگورود آب و هوای مرطوب و قارهای دارد؛ آب و هوایی شبیه مسکو اما با زمستان‌هایی کمی سردتر. زمستان‌های شهر از اواخر نوامبر تا پایان مارس درازنا می‌کشند و معمول در این ماه‌ها نیژنی نووگورود پوشیده از برف است. میانگین دمای شهر هم از ۱۹ درجه‌ی سانتی‌گراد در ژوئیه تا ۹ درجه‌ی سانتی‌گراد زیر صفر در ژانویه نوسان دارد.

بیشتر بخوانید:

مراکز خرید نیژنی نووگورود

 مگا

مرکز خرید اصلی شهر که در سال ۲۰۰۶ کارش را شروع کرده و در میان ۱۶۰ مغازه‌اش نام چند برند جهانی را هم می‌بینید. مگا در حومه‌ی جنوبی شهر است؛ درست کنار جاده‌ای که به کازان می‌رود. اتوبوس‌های رایگانی هم از چند نقطه‌ی شهر شما را به این مرکز خرید می‌برند.

فنتاسیکا

 مرکز خرید بزرگی در شماره‌ی ۱۷۸ خیابان ردینف

الپی فشن گالری

تنها مرکز خرید مرکز شهر که در خیابان الکسیوسکایا فروشگاه شماره‌ی ۶ ۱۰/۱ قرار گرفته است.

رسپوبلیکا

مرکز خرید بزرگی درست روبه‌روی ایستگاه مسکوسکی، پارک فینیکس

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

 مجموعه‌ی کرملین

کرملین نیژی نووگورود

دیوارهای ستبر کرملین و یازده برجش را در قرن شانزدهم میادی ساخته‌اند. این استحکامات را گاهی در معرض نمایش عمومی قرار می‌دهند و بیشتر ساختمان‌های کرملین حال دفاتر دولتی هستند، اما کلیسای کوچک و قرن هفدهمی حضرت میکائیل (ساعت فعالیت: ۹ صبح تا ۲ ظهر) هنوز هم کلیسایی فعال است. پشت کلیسا، جایی نزدیک یادبود قهرمانان جنگ جهانی دوم، مشعلی را می‌بینید که قرن‌هاست خاموش نشده است و در شمال شرقی مجموعه هم موزه‌ی دولتی هنر نیژگردسکی را پیدا می‌کنید که قدیم‌ترها خانه‌ی فرماندار شهر بوده است.

از دیگر دیدنی‌های روسیه هم بخوانید:

موزه‌ی ساخارف

حکومت کمونیستی شوروی آندری ساخارف، فیزیکدان بزرگ مخالف دولت و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، را به نیژنی نووگورود تبعید کرده بود و موزه‌ی ساخارف هم داستان زندگی این شخصیت را روایت می‌کند. موزه را در آپارتمان محل زندگی ساخارف و همسرش ساخته‌اند و دیدنش خالی از لطف نیست.

موزه‌های گورکی

گورکی

در شهری که خانه‌ی گورکی و زمانی همنامش بوده است، بدیهی است که موزهای هم باید برای گورکی وجود داشته باشد. در واقع در نیژنی نووگورود همه‌ی خانه‌هایی را که گورکی در آنها زندگی یاکار می‌کرده، به موزه تبدیل کرده‌اند، به هر روی کامل‌ترین گنجینه جایی است که محل زندگی گورکی در دهه‌ی سی سالگی بوده و حال اسمش را «موزه‌ی گورکی» گذاشته‌اند. البته موزهای به اسم «خانه‌ی گورکی» هم هست که این نویسنده‌ی روس ساله‌ای کود کیش را در آن گذرانده است. اگر شیفته‌ی گورکی هستید و این دو موزه برایتان کافی نیستند، می‌توانید سری هم به «موزه‌ی ادبیات گورکی» بزنید.

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

موزه‌ی معماری ولگای سفلی

این موزه‌ی روباز، گذشته از فضایی سرسبز و جنگلی، مجموعه‌ای از ساختمان‌های سنتی چوبی را هم در خود جای داده است. بهترین ساختمان این مجموعه کلیسای پکروسکایاست که عمرش به سال ۱۷۳۱ برمی‌گردد

 کلیساها و صومعه‌های شهر

 کلیساها و صومعه‌های نیژی نووگورود

چشم‌انداز نیژنی نووگورود پر است از گنبدهای پیازی شکل و مناره‌های طالیی کلیساهایی که سرگذشت پرمایه شهر را به یاد می‌آورند. صومعه‌ی سده سیزدهمی بشارت، بالای خیابان چرینگوسکایا، قدیمی‌ترین کلیسای شهر است، اما باز نیست؛ صومعه‌ی قرن هفدهمیپچرسکی هم که به ولگا مشرف است، همین‌طور. ولی در عوض می‌توانید به کلیسای قرن هفدهمی صعود مریم در خیابان ایلینسکایا بروید و معماری بی‌نظیر این کلیسای چوبی را ببینید. کلیسای سبک باروک استرگانف ْ ْ یا تولد عیسی در خیابان رژدستونسکایا هم سنگتراشی‌های خیره کننده‌ای دارد. در ساحل غربی رود اکا، کلیسای باشکوهنوسکی را در خیابان استر لکا و کلیسای جامع بازار قدیمی منجی را هم در خیابانبتانکورا پیدا می‌کنید که درست پشت یارمارگا، تالر نمایشگاهی زیبای شهر در میدان لنینا، قرارگرفته‌اند.

دیدنی‌های نیژنی نووگورود

صومعه‌ی ماکارف

روستای آرام ماکاروو در ۶۰ کیلومتری شرق نیژنی نووگورود، در ساحل ولگا، قرار گرفته است و منظره‌ی دیوارهای سنگی و گنبدهای کلیساهای صومعه‌ی ماکارف در این روستا خیره‌کننده است. صومعه و روستا را در سال ۱۴۵۳ ساخته، اما صومعه در دوران حکومت کمونیستی تعطیل شده بود. حال صومعه را بازسازی کرده‌اند و ۴ کلیسای فعال دارد، هرچند تنها بیست راهبه در آن زندگی می‌کنند. روستای کم‌جمعیت و خلوت صومعه پر است از خانه‌های چوبی دهقانی و البته یک موزه هم در مدرسه‌اش دارد. اگر دوست دارید روستا و صومعه‌اش را ببینید، می‌توانید صبح با قایق از نیژنی نووگورود به روستا بیایید ) ۱۲۵ روبل، ۳ ساعت و نیم راه(و شب هم با همان قایق‌ها به شهر برگردید. البته بهتر است غذایتان را همراه بیاورید، چون رستورانی در روستا نیست.

نیژنی نووگورود

هتل‌های نیژنی نووگورود

هتل‌های نیژنی نووگورود

سه ستاره

 • هتل ایبیس نیژنی نووگورود
 • هتل مارینز پارک نیژنی نووگورود
 • هتل آزیموت نیژنی نووگورود
 • هتل اوکا نیژنی نووگورود
 • هتل نینو نیژنی نووگورود
 • هتل سیتی سووآ نیژنی نووگورود
 • هتل دیپلمات نیژنی نووگورود
 • هتل پاروس نیژنی نووگورود

هتل نیژی نووگورد

چهار ستاره

 • هتل نیکیتین نیژنی نووگورود
 • هتل همپتون نیژنی نووگورود
 • هتل نیکولا هاوس نیژنی نووگورود

رستوران‌های نیژنی نووگورود

رستوران‌های نیژنی نووگورود

 انگلیشامبسی Angliiskoe Posolstvo

رستورانی با حال و هوای غذاخوری‌های سنتی انگلستان با خوراک‌هایی گوناگون؛ از استیک و تخم‌مرغ صبحانه گرفته تارستبیف و پودینگ شام و ماهی و چیپس آخر شب.

سبک غذا: انگلیسی

نشانی: زوزدینکا، فروشگاه شماره‌ی ۱۲ 

گرد گورکی

از چند رستوران یادگار دوران شوروی، گرد گورکی از همه شیک‌تر و جالب‌تر است. غذای اینجا هم عالی است و قیمتش هم مناسب است.

سبک غذا: روسی

نشانی: بلشایا پکروسکایا، فروشگاه شماره‌ی ۳

 میشل

کافه‌ای با قهوه‌های خوش عطر که انواع سوپ، ساندویچ و غذاهای ابداعی فرانسوی را هم در منوی آن پیدا می‌کنید.

 • سبک غذا: فرانسوی
 • نشانی: بلشایا پکروسکایا، فروشگاه شماره‌ی ۶

رستوران‌های نیژنی نووگورود

 باربچکا

غذاخوری سنتی گرجی با فضایی تاریک و ششلیک‌های عالی.

 • سبک غذا: گرجی
 • نشانی: بلشایا پکروسکایا، شماره‌ی ۴

 مکزیکن استادیز

رستورانی مکزیکی با انواع خوراک‌های تند لوبیا، بوری تو، فاهیتا وامپانادا که درست روبه‌روی کرملین قرار گرفته است.

 • سبک غذا: مکزیکی
 • نشانی: مینینای پژارسکگو، فروشگاه شماره‌ی ۲

پتیتو پاپا

کافه‌تریایی ارزان و مشرف به رود

 • سبک غذا: سرپایی
 • نشانی: ورخنهولژسکایا

 براد وی پیتزا

ایستگاهی عالی برای ته‌بندی آخر شب

 • سبک غذا: فست فود
 • نشانی: بلشایا پکروسکایا، فروشگاه شماره‌ی  ۴۱

ورزش در  نیژنی نووگورود

ورزش در نیژنی نووگورود

ورزش در شهر نیژنی نووگورود طرفداران زیادی دارد. این شهر در فوتبال با تیم اف. سی ولگا (FC Volga) شتاخته شده است که در لیگ باشگاه‌های حرفه‌ای روسیه بازی می‌کند. از دیگر تیم‌های فونبال نیژنی نووگورود، اف. سی لوکوموتیو نیژنی نووگورود FC Lokomotiv است که در لیگ برتر روسیه (Russian Premier League) و جام اینترتوتو (Intertoto Cup) بازی کرده ولی در سال ۲۰۰۶ از رده تیم‌های مطرح خارج شد. تیم هاکی روی یخ تورپدو (Torpedo) در لیگ بین‌المللی هاکی اروپا – آسیا (KHL) بازی می‌کند. تیم کریکت این شهر، اچ. سی استارت (HC Start) است. تیم بندی (نوعی هاکی روی یخ روسی ) نیژنی نووگورود در بالاترین رده‌بندی از لیگ چوگان روسیه قرار گرفته است که در سال ۲۰۰۲ در مقابل تیم ودنیک (Vodnik) به فینال مسابقات دست یافت. هر دو مسابقه به علت هوای گرم، در شهر آرکانجلسک (Arkhangelesk، که شهری در شمال شرقی روسیه است) برگزار شد. پس از آن زمینی مصنوعی در شهر ساخته شد تا در تمام ایام امکان ورزش‌های روی یخ را فراهم باشد.

ورزشگاه نیژنی نووگورود

ورزشگاه نیژنی نووگورود

ظرفیت : ۴۵۰۰۰ نفر هنگام برگزاری جام جهانی

هزینه ساخت : ۱۵ میلیارد روبل (معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان)

تاریخ افتتاح : ۲۰۱۶

از یاد نبرید...

نیژی نووگورود

 • یادتان باشد که ایستگاه قطار شهر هنوز نام قدیمی ایستگاه گورکی مسکوسکی را حفظ است و در بیشتر جدول‌های برنامه‌ی حرکت هم اسمش را «گورکی» می‌نویسند. بنابراین، اگر بلیتی به مقصد نیژنی نووگورود خریدید و اسم ایستگاه گورکی را روی آن دیدید گیج نشوید.
 •  در نیژنی نووگورود، با هر وسیله‌ی نقلیه‌ی همگانی‌ای جز تاکسی که رفت و آمد کنید، باید حداکثر یک ایستگاه پس از سوارشدن کرایه‌تان را بدهید. کمابیش همه‌ی ترامواها و گذربرهای برقی و نیمی از اتوبوس‌ها و مینیبوسها یک متصدی بلیت دارند که می‌توانید بلیتتان را از او بخرید، اما اگر خبری از متصدی نبود باید پول کرایه را به راننده بدهید و البته بهتر است پول خرد همراهتان باشد.
 •  یادتان باشد که مینی‌بوس‌ها ایستگاه‌های خاصی ندارند، بنابراین برای سوارشدن به آنها باید دست تکان دهید و برای پیاده شدن هم دکمه‌ی بالای در را بزنید.
 • اگر گرفتار ترافیک نشوید، با تا کسی ظرف ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از مرکز شهر به فرودگاه می‌رسید که نزدیک به ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ روبل خرج بر می‌دارد. اتوبوس‌های خطوط اتوبوس‌های خطوط ۱۱، ۲۰، تی ۲۹ و تی ۴۶ هم شما را با حدود ۲۰ روبل بین مرکز شهر و فرودگاه جابه‌جا می‌کنند.

مطالب مرتبط:

  دیدگاه