آخر هفته کجا بریم؟ از ستاره باران دشت آزو تا شگفتی دریاچه چورت

عماد جعفری
چهار شنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
آخر هفته کجا بریم؟ از ستاره باران دشت آزو تا شگفتی دریاچه چورت

آخر هفته کجا بریم؟ سفر بهاری در واپسین روزهای فرودین، طبیعت جان گرفته هنگامه سفر به روستای نوا و دشت آزو؛ برای سفر یک روزه و دریاچه چورت و آبشار مارگون برای سفرهای دو روزه است. با کجارو همراه باشید.

آخرین هفته فروردینی هنگامه سفر به رنگ و بوی بهاری طبیعت است. برای دل‌بستگان به سفر و ماجراجویی آخر هفته‌ها همیشه دیگر حکایتی است، راه سفر را در پیش می‌گیرند و از زیبایی‌های طبیعت بهاری نشاط و انرژی می‌گیرند.

تعطیلات آخر هفته را سفری بهاری باید، تا دست از زندگی پراسترس و رنگ‌پریده شهری بشوییم و به دامان طبیعت بی‌نظیر و رنگارنگ کشورمان رهسپار شویم. در این مقاله با روستای نوا و دشت آزو برای سفر یک روزه و دریاچه چورت و آبشار مارگون برای سفرهای دو روزه آشنا می‌شویم.

سفر یک روزه

آخرین هفته فروردینی طی می‌شود و بهار را جانی تازه رسیده، فصل آن که کوله بار را بربندیم و راهی سفر شویم، جای گلایه از فرصت کم نیست، یک روز کافی است، صبح بر می‌خیزیم تا تجربه‌ای متفاوت از هیجان و سر زندگی رقم بخورد، کافی است عزم سفر کنیم، پیش از تاریکی شب، یک دنیا تازگی برایمان رقم می‌خورد.

روستای نوا و دشت آزو

دشت آزو

بر دامنه‌های رشته کوه البرز و در نزدیکی قله باشکوه دماوند، دهکده‌ای زیبا و پر از طراوت آرام گرفته است. نوا روستایی است با آب و هوای سبک و پاک کوهستانی؛ پر است از چشمه سارهایی که از دل آن‌ها آبی زلال و خنک جاری است. تنفس هوا در آزو دره و روستای نوا و تماشای هیبت تمام قد دماوند، این اسطوره‌ی همیشه پابرجا، چنان فرح‌بخش است که گویی پا از زمین بیرون گذاشته و نسیم بهشتی را استشمام می‌کنید. خنک، با طراوت و بی بدیل. آزو با گل بته‌های زرد رنگ و لاله‌های کوهی‌اش، اوج هنرمایی نقاش طبیعت و منظره‌ای است که روح و تن را به وجد می‌آورد و دل را نشاطی نو می‌بخشد.

دشت آزو

روستای نوا که از توابع شهرستان لاریجان است، با تهران کم‌وبیش ۲ ساعت و نیم فاصله دارد. این روستا با زیبایی کم نظیر و مردم محجوب و دوست داشتنی‌اش یکی از برترین مقصدهای گردشگری روستایی در استان مازندران بوده و با آسمان صاف و لاجوردی‌اش، یکی از پنجاه رصدگاه برتر در ایران محسوب می‌شود و محل مناسبی برای آسمان نگری یا آستروتوریسم است. با حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی سبک از روستای نوا در حاشیه رودخانه، به دشت سرسبز و آرام آزو می‌رسید. آزو دشتی ست بر فراز ابرها با پوشش مرتعی؛ و پر است از عطر گل‌ها و گیاهان، که آدمی را مدهوش زیبایی بی پایان خود می‌کند و لذت قدم زدن در آن انتهایی ندارد. این دشت بی شک بهترین چشم‌انداز قله دماوند را پیش رویتان می‌گشاید.

دشت آزو

چشم‌اندازی نفس‌گیر که تماشای آن هر گردشگر و طبیعت گردی را مبهوت خویش می‌کند. از تهران به‌سمت رودهن حرکت کرده و جاده هراز را در پیش بگیرید. پس از امامزاده هاشم و پلور به آب اسک می‌رسید. در حدود ۵ کیلومتر جلوتر تابلوی رینه را در سمت چپ خود می‌بینید. کمی بعد از این تابلو و جلوتر از رستوران سالاری یک خروجی در سمت راست شما قرار دارد که به‌سمت نوا می‌رود. در مسیر به چهار تا سه راهی بر می‌خورید. از سه راهی اول و دوم که به روستای کندلو می‌روند عبور کرده و مسیر روستای گیلاس را در پیش بگیرید. پس از روستای گیلاس یک سه راهی وجود دارد که می‌بایست در آن به‌سمت راست بپیچید. سه راهی بعدی را به‌سمت چپ بپیچید. با ادامه مسیر به روستای نوا می‌رسید که در امتداد دره آزو واقع شده است.

بیشتر بخوانید:

سفرهای دو روزه

از آرامش بی حد و حصر دریاچه‌ای زیبا لذت می‌برید یا عاشق خروش زیباترین آبشار ایران هستید؟ دل به طبیعت بهاری بسپارید، در هر فاصله‌ای از هر کجای این مرز و بوم که روزگار می‌گذارنید، دو روز تعطیلات آخر هفته‌تان را به خاطره‌‌ای به‌یادماندنی بدل کنید.

دریاچه چورت (میانشه)

دریاچه چورت

به دریاچه چورت (میانشه) که سفر می‌کنید، آرامش و زیبایی محسورتان می‌کند. دریاچه با تمام کوچکی‌اش آینه‌ی تمام قدی است از تمام افسون‌هایی که طبیعتی بکر می‌تواند در خود جای دهد. حوالی صبح که مه رقیقی روی سطح آب پرسه می‌زند و صدای آواز پرندگان به‌آرامی به گوش می‌رسد، آرامش آن دوچندان می‌شود. دریاچه میانشه همیشه زیبا و دیدنی است، اما بهار با سر سبزی بی‌حد و حصری که به طبیعت دریاچه می‌بخشد، آن حکایت دیگری دارد. در فصل‌های گرم با پایین رفتن سطح آب، درخت‌هایی که پیش از این در محل شکل‌گیری دریاچه قرار داشتند، با متانت خاصی آرام آرام سر از آب بیرون آورده و منظره‌ای شگفت‌انگیز، زیبا و تکرار ناشدنی پدید می‌آورند.

دریاچه چورت

اگر حال و هوای پیاده‌روی در جنگل داشتید شک نکنید که قدم زدن در جنگل‌های انبوه اطراف دریاچه خاطره‌ای فراموش ناشدنی برایتان رقم خواهد زد. برای رسیدن به این دریاچه از ساری، پس از طی حدود ۲۳ کیلومتر به‌سمت جنوب و روستای تاکام، بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی شوید. این مسیر را حدود ۱۵ کیلومتر ادامه دهید تا به روستا برسید. فاصله روستا تا دریاچه حدود ۱۰ کیلومتر است و از مسیرهای مختلفی می‌توانید به آن برسید. برای عبور از این مسیرها می‌توانید از راهنمایان محلی کمک بگیرید. همچنین می‌توانید این مسیر را با استفاده از نیسان، که به‌راحتی در روستا پیدا می‌شود، پشت سر بگذارید.

دریاچه چورت

آبشار مارگون

آبشار مارگون

آبشار مارگون را زیباترین آبشار خاورمیانه می‌دانند. بهار سرسبزی بی‌نظیری به طبیعت اطراف آبشار مارگون می‌بخشد و در امتداد ریزش جریان آب روی سنگ‌های سبز خزه پوشیده، چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای منتظر پذیرایی از شما است. وقتی به مارگون برسید، تا دلتان بخواهد باغ‌های سیب زرد و سرخ می‌بینید. در بین درختان جنگلی هم زالزالک و نوعی زرشک می‌روید. در تمامی ایام هفته به‌خصوص روزهای تعطیل بالغ بر یک هزار خودرو سواری از اقصی نقاط کشور و به‌ویژه استان فارس به این منطقه سفر می‌کنند. اگر هوای دیدن این منطقه و آبشار بلند بالایش را در سر می‌پرورانید، هم از شیراز و هم از یاسوج می‌توانید به‌سمت مقصد حرکت کنید. اگر از شیراز راهی شدید به سپیدان بروید و از آنجا ۱۳۰ کیلومتر که برانید، به مارگون می‌رسید. اگر هم از یاسوج حرکت کردید، هم می‌توانید به سپیدان بروید و هم به‌سمت کاکان، از کاکان هم ۶۵ کیلومتر تا منطه زیبای آبشار راه در پیش دارید. یادتان باشد که همه این راه‌ها هم آسفالت هستند. راه ماشین رو تا حدود ۸۰۰ متری آبشار ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت.

آبشار مارگون

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو

    دیدگاه