دیدنی های یزد، شهر بادگیرها (قسمت دوم)

دیدنی های یزد، شهر بادگیرها (قسمت دوم)

مینا رهبری
| پنجشنبه, ۳۱ فروردین ۹۶ ساعت ۱۴:۳۰

یزد شهر بادگیرها است و دیدنی‌های تاریخی بسیار زیادی دارد و برای کسانی که عاشق آثار تاریخی و شهرهای قدیمی هستند، مقصد بسیار مناسبی است. برای آشنایی با دیدنی‌های این شهر با کجارو همراه شوید.

کسانی که به شهرهای مرکزی ایران سفر می‌کنند، یزد را به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصدشان در برنامه‌ی خود جای می‌دهند. کسانی که عاشق کویر و شهرهای کویری هستند، یزد بهترین مقصد برای سفر آن‌ها است. تاریخ، فرهنگ و هنر در در رگ‌های این شهر جاری است و کاملا ملموس است. برای آشنایی با دیگر دیدنی‌های یزد در ادامه همراه ما باشید.

موزه آیینه و روشنایی

موزه آیینه و روشنایی یزد

موزه‌ی آیینه و روشنایی یزد در قصر آیینه، واقع در خیابان آیت‌الله کاشانی این شهر قرار دارد. این عمارت در سال ۱۳۲۰ توسط صراف‌زاده ساخته شد و از آن به عنوان مهمان‌سرای خصوصی استفاده می‌کردند. بعد از انقلاب این خانه مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل داده شد. در سال ۱۳۷۷ این عمارت را به موزه تبدیل کردند. این موزه تنها موزه‌ی تخخصی در رابطه با موضوع نور در ایران است. در این موزه انواع پیه‌سوز، شمع‌سوز، نفت‌سوز و اشیای برقی در معرض دید عموم قرار داده شده است. این اشیا اغلب از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز است. موزه‌ی آیینه و روشنایی یزد در دوم شهریور ماه ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

موقعیت موزه آیینه و روشنایی روی نقشه

برج خاموشان

برج خاموشان یزد

برج خاموشان یزد در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این بنا متعلق به زرتشتیان بود(این بنا، دخمه یا دادگاه زرتشتیان بود)؛ آن‌ها اجساد اموات خود را در دخمه‌ها قرار می‌دادند تا کرکس‌ها گوشت آن‌ها را بخورند. سپس استخوان‌های به جا مانده را داخل فضای میان تهی دخمه‌ها می‌ریختند. زرتشتیان این کار را برای جلوگیری از آلودگی خاک انجام می‌دادند.ولی در حال حاضر طریقه دفن اموات هموطنان زرتشتیمان به شیوه معمول است .

آرامگاه سید رکن‌ الدین

بقعه سید رکن الدین یزد

بقعه‌ی سید رکن‌الدین محمد قاضی بنایی تاریخی است و از قرن هشتم هجری قمری در یزد همچون نگینی در دل شهر می‌درخشد. این بقعه در کنار مسجد جامع یزد قرار دارد و گنبد بسیار زیبایی آن از  دو پوسته‌ی پیوسته و به شکل شبدری کند تشکیل شده است. کاشی‌های معرق به رنگ‌های لاجوردی، آبی فیروزه‌ای و سفید زیبایی این گنبد را دوچندان کرده است. این مجموعه از مدرسه، رصدخانه، کتابخانه، مسجد، بیت‌الادویه، دارالشفا و خانقاه تشکیل شده اما امروزه فقط قسمت کمی از آن برجا مانده است. این بنا در آذر ماه ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

بیشتر بخوانید:

موقعیت آرامگاه سید رکن‌ الدین روی نقشه

آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر در دوران صفویه ساخته شده و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این آسیاب از بزرگ‌ترین آسیاب‌های ایران است و در گذشته سنگ‌های آن با آب قنات همت‌آباد کار می‌کرد. کل مجموعه‌ی این آسیاب در زیر زمین (۷ متر زیر زمین) ساخته شده است و اب مورد نیاز آن از قنات‌های زیرزمینی و آب جاری تامین می‌شد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این آسیاب این است که در دل کویر ساخته شده است. این آسیاب در ۱۱ مرداد ۱۳۷۷ با شماره‌ی ۲۰۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت آسیاب آبی اشکذر روی نقشه

آرامگاه سید شمس الدین

آرامگاه سید شمس‌الدین  در قرن هشتم هجری قمری در یزد ساخته شده و در محله‌ی چهار منار، جنب حوض ملتکیه قرار دارد. بانی این مکان، سید شمس‌الدین فرزند سید رکن‌الدین بود. این بنا باقی مانده‌ی مجموعه‌ای است که امروزه کمتر کسی در سفر خود به یزد از آن بازدید می‌کند. کارشناسان تزئینات معماری این بنا را یکی از شاهکارهای هنر معماری یزدی معرفی می‌کنند. این آرامگاه در ۳۱ تیر ماه ۱۳۱۳ با شماره‌ی ۲۰۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

زندان اسکندر (مدرسه ضیاییه)

زندان اسکندر

قدمت مدرسه‌ی ضیائیه یا همان زندان اسکندر به قرن ۷ هجری قمری بازمی‌گرددو در محله‌ی فهادان یزد، در نزدیکی بقعه‌ی دوارده امام واقع شده است. برخی قدمت این بنا را به دوران اسکندر مقدونی نسبت می‌دهند که از آن به عنوان زندان استفاده می‌کرد. برخی هم می‌گویند این بنا را ضیاالدین حسین رضی در سال ۶۳۱ هجری قمری ساخته و در سال ۷۰۵ پسرانش آن را تکمیل کردند. گنبد مدرسه‌ ضیائیه، از خشت خام ساخته شده است اما متاسفانه بسیاری از تزئینات معماری آن در گذر سال‌ها از بین رفته است. در این بنا چاهی به قطر ۲ متر در وسط حیاط قرار دارد که به سردابی به عمق ۵ متر راه دارد. گنبد این بنا ۱۸ متر ارتفاع دارد. زندان اسکندر در ۲۳ اسفند سال ۱۳۴۶ با شماره‌ی ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت زندان اسکندر روی نقشه

بقعه سید گل سرخ

بقعه سید گل سرخ یزد

بقعه‌ی سید گل سرخ در استان یزد، شهر تاریخی یزد، در خیابان سید گل‌ سرخ، محله‌ی سرچشم و بیرون از دروازه‌ی کوشک نو قرار دارد که مجموعه‌ای است از از قبرستان، آب‌انبار، بازارچه، خانه‌آقا، نمازخانه و حسینیه. گفته می‌شود قدمت این بنا به قرن نهم هجری بازمی‌گردد. گنبد این بقعه نیز مانند دیگر مکان‌های مذهبی یزد، تزئینات و کاشی‌کاری‌های بسیار زیبایی دارد که ارزش بازدید دارد.  این آرامگاه در ۱۷ اسفند سال ۱۳۸۱ با شماره‌ی ۷۶۶۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

موقعیت بقعه سید گل سرخ روی نقشه

قنات زارچ

قنات زارچ

قنات زارچ با ۱۰۰ کیلومتر طول، طولانی‌ترین قنات ایران و جهان است که از روستای فهرج یزد آغاز شده و بعد از عبور از محلات مختلف یزد (مانند میدان امیرچخماق و مسجد جامع یزد) به سمت زارچ امتداد می‌یابد. قدمت این قنات به قرن ۱۴ میلادی بازمی‌گردد. گفته می‌شود قدمت این قنات به قبل از اسلام می‌رسد و مسجد جامع یزد را در حریم قنات بنا کرده‌اند تا از آب آن برای وضو گرفتن استفاده کنند. 

موقعیت قنات زارچ روی نقشه

خانه‌ کلاهدوزها (موزه آب)

خانه کلاهدوز موزه آب یزد

قدمت خانه‌ی کلاهدوزها به قرن ۱۳ هجری قمری بازمی‌گردد و امروزه به همت شرکت سهامی آب یزد، آن را به موزه‌ی آب تبدیل کرده‌اند. 

موقعیت خانه کلاهدوزها روی نقشه

آتشکده بهرام یزد (آتشکده ورهرام)

آتشکده بهرام یزد

آتشکده بهرام یا ورهرام یزد، متعلق به زرتشتیان این شهر است که در خیابان کاشانی قرار دارد. در این مکان از آتش مقدس نگهداری می‌شود که گفته می‌شود از ۱۵۰۰ سال قبل روشن بوده است. قدمت این بنا به سال ۱۳۱۳ هجری قمری، در زمان پهلوی اول بازمی‌گردد.  این آتشکده در ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ با شماره‌ی ۲۴۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

موقعیت آتشکده بهرام یزد روی نقشه

بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام یزد

بقعه‌ی دوازده امام یزد در قرن پنجم هجری قمری و در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده است. گفته می‌شود  این بنا چهارمین اثر تاریخی و دومین گنبد شناسنامه‌دار ایران است. آرامگاه دوازده اما در سال ۱۳۱۳ با شماره‌ی ۲۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت بقعه دوازده امام روی نقشه

آرامگاه امامزاده سید جعفر

این آرامگاه متعلق به نوه‌ی امامزاده ابوجعفر محمد است که در نزدیکی دروازه قرآن این شهر قرار دارد. قدمت بنای این امامزاده به قرن پنجم هجری بازمی‌گردد.  

موقعیت آرامگاه سید جعفر روی نقشهکنیسه ملا آقا

کنیسه ملا آقا بابا ملا حیدر در دوران قاجار ساخته شده و در خیابان مسجد جامع کبیر، محله‌ی چهار سوق یزد قرار گرفته است. این بنا در ۲۵ اسفند سال ۱۳۷۹ با شماره‌ی ۳۶۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

منبع کجارو
برچسب‌ها یزد دیدنی ها

دیدگاه ها  

    عضو کانال تلگرام کجارو شوید