پل افسوس ها، پل عشاق ونیزی

محبوبه رستمی
چهار شنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۵
پل افسوس ها، پل عشاق ونیزی

اگر جزو انسان‌های احساساتی هستید حتما نام پل افسوس را شنیده‌اید. پل افسوس، پلی سر پوشیده و سفید رنگ در ونیز است که علاوه بر شکوه تاریخی و معماری جایگاه ویژه‌ای در افسانه‌ها دارد. در ادامه با کجارو همراه باشید.

پل مشهور آه یا افسوس در آغاز قرن هفدهم میلادی توسط آنتونیو کونتینو مجموعا در طول ۲ سال طراحی و ساخته شد. این پل که بر روی رودخانه‌ی ریو دی پالاتزو (Rio di Palazzo) بنا شده است در اصل به عنوان راهی ارتباطی بین دادگاه و اتاق‌های بازجویی قصر دوک به زندان جدید استفاده می‌شد.

نظریه‌های مختلفی برای دلیل این نامگذاری بیان شده است. طبق اولین یکی از این نظریه‌ها که امروزه به صورت افسانه‌ای محلی در آمده و بسیاری هم به آن اعتقاد دارند، زندانیانی که برای انتقال به زندان جدید از این پل عبور می‌کردند، هنگام عبور با کشیدن آهی برای آخرین بار منظره‌ای رو به شهر را از پنجره‌های پل از نظر می‌گذراندند.

پل افسوس ونیز

اگرچه در آن زمان دیگر اعدام‌های بدون محاکمه جریان نداشت، اما بسیاری از زندانی‌ها دست کم برای سال‌های طولانی امیدی به آزادی دوباره نداشتند. این نام را لرد بایرون در قرن نوزدهم میلادی با سرودن قطعه شعری به روی پل گذاشت. متن انگلیسی شعر به صورت زیر است:

I stood in Venice, on the Bridge of Sighs,

A palace and a prison in each hand:

I saw from out the wave her structures rise

As from the stroke of the enchanter’s wand:

A thousand years their cloudy wings expand

Around me, and a dying Glory smiles

O’er the far times, when many a subject land

Looked to the winged Lion’s marble piles,

Where Venice sate in state, throned on her hundred isles!

روی پل افسوس در ونیز ایستادم

در یک سمتم زندان و در سمت دیگر یک قصر بود

از بیرون موج برافراشته شدن بناهایش را دیدم

همراه با ضربه‌ی گرز افسونگر

بال‌های ابری‌شان را هزاران سال گسترده‌اند

و یک لبخند غرورآفرین رو به مرگ در اطراف من

فراتر از زمان‌های دور، وقتی که بسیاری از سرزمین‌های مطیع

به ستون‌های مرمرین شیرهای بالدار نگاه کردند

جایی در کشور که ونیز در آن گردش می‌کرد، روی صدها جزیره‌اش بر تخت نشست!

افسانه‌ی دیگری که در مورد این پل بر سر زبان‌ها است این است که اگر عشاق درون یک گاندولا و هنگام غروب آفتاب همزمان با به صدا درآمدن ناقوس برج کلیسای سنت مارک عشقشان را به همدیگر ابراز کنند، این عشق ابدی خواهد شد.  

پل افسوس

جنس پل آه از سنگ آهک سفید است که در نوع خود تنها مورد در ونیز محسوب می‌شود. معماری باروک گونه‌ی پل و طراحی قوسی شکل آن در نگاه اول هم بسیار جلب توجه می‌کند.

در سال ۲۰۰۷، یک قطعه سنگ مرمر از پل کنده شده و به قصر دوک که در مجاورت آن قرار دارد افتاد. این اتفاق باعث آسیب رسیدن به پای یک توریست آلمانی شد. بعد از این حادثه کار بازسازی پل با بودجه‌ی حدود ۳/۷ میلیون دلار شروع شد که ۳ سال به طول انجامید.

پل افسوس

این پل به طور کلی به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های معماری پل در جهان شناخته می‌شود. پل افسوس ۱۱ متر پهنا دارد. از ویژگی‌های پل دو پنجره این پنجره‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که به سختی بتوان از هر دو طرف به سمت دیگر نگاه کرد.) با میله‌های سنگی و صورتک‌هایی حجاری شده در کناره‌های آن است که بسیار جالب توجه به نظر می‌رسند.

بیشتر بخوانید:

این صورتک‌ها ماسکارون (mascaron) نام دارند و حالت‌های مختلفی مانند خشم، ناراحتی و خنده را به تصویر می‌کشند. از دو نقطه می‌توان پل افسوس را به خوبی تماشا کرد. یکی از این دو نقطه، پل Canonica در سمت شمالی پل افسوس است.

پل افسوس

اما مکان دیگر که پر طرفدارترین نقطه برای این کار محسوب می‌شود پل دلا پالیا (Ponte della Paglia) در طرف جنوبی پل افسوس است. اما بدون شک بهترین راه برای تماشای پل و کسب تجربه‌ای مانند محلی‌ها گاندولاسواری است. گاندولا نوعی قایق ونیزی است که می‌توانید با کرایه یکی از آن‌ها به همراه شریک زندگی‌تان در زیر این پل قایق سواری کنید. البته این کار نسبتا هزینه بر است اما اطمینان می‌دهیم که کاملا ارزشش را دارد.

پل لفسوس

بیشتر بخوانید:

چند حقیقت جالب درباره‌ی پل افسوس در یک نگاه:

  • پل افسوس تنها یکی از بیش از ۴۰۰ پلی است که روی حدود ۱۰۰ کانال شهر ونیز ساخته شده است.
  • از زمانی که این پل ساخته شد، مجرمان را تنها مدت کوتاهی در سلول‌های زندان مقابل نگهداری می‌شدند.
  • این پل تنها پل ونیز است که به طور کامل محصور شده است.
  • جاکومو کازانووا (نویسنده‌ی ایتالیایی در قرن هجدهم) تنها شخصی بود که توانست به طرزی معجزه آسا و به کمک یک راهب از زندان فرار کند. وی شرح خاطراتش را در کتابی به نام «تاریخ زندگی من» آورده است.
  • چندین پل دیگر در گوشه و کنار جهان به همین نام وجود دارد. مانند پل‌‌هایی در آکسفورد و کمبریج یا پلی در رومر فرانکفورت. حتی در نیویورک هم پلی به همین نام وجود دارد.
  • پل افسوس با استفاده از سنگ‌های ایستریایی (بزرگ‌ترین شبه‌جزیره در دریای آدریاتیک) که در بناهای ونیزی به فراوان یافت می‌شود ساخته شده است. این نوع سنگ از انواع سنگ‌های نفوذناپذیر به شمار می‌رود.
  • پل افسوس یا آه ترجمه شده‌ی « Ponte dei Sospiri» در زبان ایتالیایی است.

برچسب‌ها ایتالیا

دیدگاه