برای یک سفر یک روزه چه وسایلی با خود ببریم؟

برای یک سفر یک روزه چه وسایلی با خود ببریم؟

کاملیا کوثری
| سه شنبه, ۱۵ فروردین ۹۶ ساعت ۱۰:۳۰

برداشتن وسایل مورد نیاز برای یک سفر، از مهم‌ترین بخش‌های یک سفر است. با کجارو همراه شوید تا بدانید چه وسایلی برای یک سفر یک روزه لازم است.

انجام سفرهای یک‌روزه، روشی هیجان‌انگیز برای گشت‌و‌گذار در یک منطقه است، بی‌ آن‌که لازم باشد وسایل‌تان را جمع کرده و از هتلی به هتل دیگر بروید. یکی از مهم‌ترین نکات در این‌گونه سفرها، کنار گذاشتن کیف و چمدان سنگین و سبک سفر کردن است. ارزشش را دارد که برای چنین روزی، یک کوله یا ساک کوچک داشته باشید، اما احتمالا وسایل زیادی هست که می‌خواهید برای این سفر یک‌روزه با خود ببرید. نویسنده‌ای که تجربه‌ سفرهای زیادی دارد، وسایلی که برای سفر یک‌روزه نیاز است را معرفی کرده که در ادامه از زبان خود او، با این وسایل آشنا می‌شویم. 

چه ساکی برای سفر یک‌روزه مناسب است؟

من چیزی را می‌پسندم که هم کوله‌ای مناسب باشد، هم بتواند به‌هنگام حمل‌و‌نقل، وسایل لازمم را در خود جای دهد. یک ویژگی مهم دیگر، کوله‌ای است که بتوان آن را لوله، تا یا جمع کرد و در ساکی بزرگ‌تر جای داد. من به شخصه عاشق کوله‌ی «REI» خودم هستم که در خود جمع می‌شود و تقریبا هیچ فضایی اشغال نمی‌کند.

یک روزه

این‌ها وسایلی هستند که معمولا برای سفر یک‌روزه یا گردش یک‌روزه در شهر همراه خودم می‌برم. حجم این وسایل بیشتر از آن است که بتوانم آن‌ها را در جیب‌هایم جای دهم، از گرفتن وسایل در دستم هم بیزارم و تا حد امکان از این کار اجتناب می‌کنم. کوله‌ی کوچکی دارم که برای سفرهای روزانه از آن استفاده می‌کنم. بانوانی که از گوشی تلفن همراه خود به‌عنوان دوربین استفاده می‌کنند نیز با داشتن این کوله می‌توانند از دست کیف بزرگ‌شان خلاص شوند.

لوازم سرگرم‌کننده‌ای که برای سفر یک‌روزه می‌توانید به‌همراه داشته باشید

دوربین: عکس گرفتن یکی از لذت‌های سفر است. از دوربین گوشی آیفون گرفته تا یک دوربین «پوینت‌اند‌شوت» و یا یک DSLR کاملا حرفه‌ای، دوربین نخستین چیزی است که برای سفر یک‌روزه با خودم بر‌می‌دارم. بسته به نوع سفر، DSLR «کانن» یا دوربین «پوینت‌اند شوت سونی» را با خود می‌برم.

کتاب/کیندل(Kindle): من دوست دارم در مسیر و در قطار، کتاب بخوانم و کتاب‌خوان الکترونیکی «کیندل» راه خوبی است برای این‌که حجم عظیمی از کتاب را بدون وزن و حجم جا‌به‌جاکنید. گاهی منظره‌های اطراف ارزش تماشا دارند و گاهی نه. اگر اهل تفکر و حل جدول هستید، روزنامه و خودکار را فراموش نکنید.

به‌دنبال تورهای یک‌روزه هستید؟ نگاهی به «ویاتور» (Viator) بیندازید. تورهایی برای تمام شهرهای جهان دارند. بنابراین ممکن است سفری را که مناسب شماست پیدا کنید.

غذاهایی که برای سفر یک‌روزه می‌توانید به‌همراه داشته باشید.

آب:  یا آب‌میوه یا هر چیز دیگری که می‌خواهید بنوشید. بهتر است که بطری خودتان را داشته باشید تا مجبور نشوید در مسیر بخرید. به‌علاوه چون در سفرهای یک‌روزه مجبورید پیاده‌روی زیادی بکنید، بهتر است که همه چیز آماده باشد.

اسنک: ممکن است همان موقعی که غذا می‌خواهید، در دسترس‌تان نباشد. بنابراین اسنک‌ها و غذاهای سبک به هنگام جمع‌آوری وسایل برای سفر، ضروری هستند. همچنین، وقت سفر به مکان‌هایی که برنامه‌ی زمانی صرف غذا متفاوت با برنامه‌ای است که به آن عادت داریم (مثل ایتالیا)، اسنک‌ها کمک‌تان می‌کنند.

چیزهایی که ممکن است برای سفر یک‌روزه مفید باشد.

چتر: البته که به‌همراه بردن چتر بستگی به هوای منطقه دارد. با این وجود، چترها در روزهای گرم و آفتابی تند برای محافظت از آفتاب نیز به اندازه‌ی روزهای بارانی مفید هستند.

ژاکت سبک: به همراه داشتن این مورد هم بستگی به شرایط دارد. اگر قرار است تمام طول روز را بیرون باشید، باید به این نکته توجه کنید که هوا متغیر است و شب‌ها ممکن است هوا سرد باشد. حتی ممکن است قطار و اتوبوس هم سرد باشند، در نتیجه همراه داشتن یک ژاکت سبک یا گرم‌کن ممکن است به هنگام جمع آوری وسایل، لازم باشد.

نقشه و بروشور: حتی وقتی می‌دانم مقصد سفرم کجاست هم نقشه را با خود خواهم برد. وزنی ندارند و وقتی که راه را گم می‌کنم به آن احتیاج دارم.

دستمال کاغذی، لوسیون، کرم ضد‌آفتاب و غیره: دستمال‌کاغذی‌ها جای چندانی نمی‌گیرند و معمولا موارد مصرف متعددی دارند. علاوه بر استفاده‌های رایج از دستمال کاغذی، من سرویس‌های بهداشتی زیادی دیده‌ام که کاغذ توالت ندارند. بنابراین هرگز بدون دستمال‌کاغذی بیرون نمی‌روم.

اگر قرار است مدت زمان زیادی را بیرون از خانه باشید، فکر خوبی است که کرم ضد آفتاب هم با خودتان ببرید. من اخیرا این ضد آفتاب جامد را امتحان کرده‌ام که می‌تواند جایگزین خوبی برای انواع مایع آن باشد. همچنین ممکن است بخواهید عینک آفتابی و کلاهی هم برای روزهای آفتابی به همراه داشته باشید. به‌عنوان یک زن، ترجیح می‌دهم لوسیون هم با خود داشته باشم.

لوازم خاص و مطابق با نیازهای‌تان را فراموش نکنید. به‌عنوان مثال اگر دارویی را در ساعات خاصی از روز مصرف می‌کنید، حتما آن را در ساک خود بگذارید.

بستن وسایل سفر برای دو نفر

من این روزها با همسرم سفر می‌کنم. هنگام جمع‌آوری وسایل، معمولا یک کوله را برای هر دو نفرمان استفاده می‌کنیم. تمامی وسایلی که به آن‌ها اشاره کردیم، کوچک هستند و در یک کیف جا می‌گیرند. تنها چیزی که کمی بزرگ است، دوربین DSLR من است و اگر بخواهم به جای دوربین «پوینت‌اند‌شوتم» از آن استفاده کنم، باید آن را در کیف دوربین گذاشته و با خودم ببرم. کارت شناسایی، کارت بانکی و مقداری پول نقد را در کیف دوربین می‌گذارم و آن را تبدیل به یک کیف پول می‌کنم.

لازم نیست که چیز زیادی با خود به‌همراه ببرید، اما گذاشتن برخی وسایل در ساک‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا آمادگی لازم را داشته، هم راحت‌تر باشید و هم از سفرتان لذت بیشتری ببرید. این امر هم در مورد سفرهایی که با تور می‌روید و هم در مورد سفرهایی که خودتان برنامه‌ریزی کرده اید، صادق است.

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات