سرقت سکه ۱۰۰ کيلوگرمی طلا از موزه برلين

تیم  کجارو
سه شنبه، ۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۰
سرقت سکه ۱۰۰ کيلوگرمی طلا از موزه برلين

یک سکه طلای یکصد کیلوگرمی بامداد دوشنبه از موزه «بوده» (Bode) برلین ربوده شد.

ارزش سکه طلای يکصد کيلویی موزه «بوده» برلين که به سرقت رفته است، سه ميليون و هفتصد هزار يورو برآورد می‌شود.

این سکه موسوم به «برگ بزرگ افرا» که به علت عیار بالای طلایش در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است، را ضرابخانه سلطنتی کانادا در سال ۲۰۰۷ ضرب کرده بود.  آنچه در مورد اين سکه، وي‍ژه است، خلوص استثنایی و وزن فوق‌العاده اين سکه است.

سارقان این سکه بی‌همتا را که تصویری از ملکه الیزابت دوم روی آن نقش بسته است، شبانه (بامداد دوشنبه) از محفظه‌اش خارج کرده و دزدیدند.

پلیس آلمان در توییتر اعلام کرد که سارقان احتمالا از نردبانی که روی ریل قطار در نزدیکی موزه یافت شده برای ورود به موزه از طریق پنجره در حدود ساعت ۳ بامداد استفاده کرده‌اند. سخنگوی پلیس گفته که سکه با شیشه ضد گلوله محافظت می شده است اما از ذکر جزییات درباره سامانه اخطار و کارکنان درون ساختمان خودداری کرد. سخنگوی پليس برلين گفته است که از اين سکه در محفظه ضد گلوله شيشه‌ای نگهداری می‌شد که مجهز به سامانه هشداردهنده امنيتی بود.

این سکه بزرگ طلا ضخامتی ۳ سانتی‌متری و قطری ۵۳ سانتی‌متری دارد و تصویری از ملکه الیزابت دوم بر آن نقش بسته است.

گفته شده که «برگ بزرگ افرا» به عنوان امانت به موزه «بوده» برلین سپرده شده است. موزه «بوده» به خاطر کلکسیون بیش از ۵۴۰ هزارتایی سکه‌هایش شهرتی جهانی داشته و یکی از بزرگترین مجموعه‌های سکه‌شناسی جهان محسوب می‌شود. سکه‌ به سرقت‌رفته از دسامبر سال ۲۰۱۰ در موزه «بوده» برلین در معرض دید عموم قرار گرفته است.

موزه بوده

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها موزه

    دیدگاه