کاخ نیاوران: تهرانگردی در نوروز

علیرضا کیخا
چهار شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
کاخ نیاوران: تهرانگردی در نوروز

کاخ نیاوران یکی از دیدنی‌های شمال تهران است که دیدن آن در حال و هوای بهاری نوروز خالی از لطف نیست. با راهنمای نوروزی کجارو همراه باشید.

معرفی

کاخ نیاوران یکی از سه کاخ اصلی تهران است که در یکی از خوش آب و هواترین مناطق پایتخت قرار دارد. در این روزهای بهاری سال جدید، بازدید از این کاخ بسیار لذت‌بخش و البته آموزنده خواهد بود. البته در نوروز ۹۶ امکان بازدید از عمارت صاحبقرانیه به‌علت انجام کارهای مطالعاتی جهت مرمت و امکان بازدید از کتابخانه کاخ نیاوران به‌علت فضای کم برای حضور تعداد زیادی از گردشگرها به‌طور هم‌زمان وجود ندارد. اما می‌توانید از کاخ اصلی، موزه اتومبیل، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما و کافه کارزین بازدید کنید. 

کاخ نیاوران - نوروز

دهکده نیاوران همواره به‌دلیل آب و هوای خوب و نزدیکی به کوه‌های البرز مورد توجه قرار داشته است و در دوران قاجار هم شاهان قاجاری به آن توجه ویژه‌ای نشان می‌دادند. 

کاخ نیاوران - نوروز

موزه خودرو کاخ نیاوران

در زمان رضاشاه و محمدرضا پهلوی هم بناهایی به این مجموعه اضافه شدند که هرکدام تاریخچه خود را دارند و برای کاربردی خاص طراحی و ساخته شده بودند.

کاخ نیاوران - نوروز

عمارت صاحبقرانیه

برای مثال در سال ۱۲۲۹ شمسی ناصرالدین شاه قاجار،‌ دستور ساخت عمارت صاحبقرانیه را صادر کرد.

کاخ نیاوران - نوروز

عمارت صاحبقرانیه

در زمان ناصرالدین شاه، هر ۳۰ سال یک قرن به حساب می‌آمد و کاخ صاحبقرانیه به این دلیل این نام را به خود دید که در سی و یکمین سال سلطنت ناصرالدین شاه تاسیس شد و ناصرالدین شاه به افتخار آنکه بیش از ۳۰ سال حکومت کرده بود به خود لقب صاحبقران و به این کاخ نام عمارت صاحبقرانیه را اطلاق کرد.

کاخ نیاوران - نوروز

کرسی‌خانه عمارت صاحبقرانیه

کاخ نیاوران - نوروز

کوشک احمدشاهی  هم یک بنای زیبا از اواخر دوره قاجار است که خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار بوده و مساحتی ۸۰۰ مترمربعی دارد. این بنای زیبا هم‌زمان با مرمت کاخ صاحبقرانیه که به دستور رضاشاه و به‌منظور برگزاری مراسم ازدواج محمدرضا پهلوی انجام گرفت، بازسازی شد.

کاخ نیاوران - نوروز

پس از این دوره و با به قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی، هنگامی که کاخ اصلی مجموعه نیاوران برای اقامت وی ساخته می‌شد، محمدرضا پهلوی از کوشک احمدشاهی به‌عنوان دفتر کار استفاده می‌کرد.

کاخ نیاوران - نوروز

پس از آماده شدن کاخ اصلی نیز پسرش رضا پهلوی از این ساختمان به‌عنوان محل اقامت و دفتر کار استفاده کرد.

کاخ نیاوران - نوروز

آدرس

کاخ نیاوران در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار دارد.

موقعیت کاخ نیاوران روی نقشه

کاخ نیاوران - نوروز

دسترسی

برای رسیدن به کاخ نیاوران، می‌توانید از خط یک مترو تهران استفاده کرده و در ایستگاه تجریش پیاده شوید یا با BRTهای مسیر راه‌آهن - تجریش و سایر اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌روند یا از تاکسی‌هایی که به این مقصد تردد می‌کنند، استفاده کنید. در این لیست با انتخاب ایستگاه میدان تجریش از خط یک مترو، می‌توانید از اتوبوس‌هایی که به این مقصد می‌روند باخبر شوید.

سپس با پنج دقیقه پیاده‌روی به میدان قدس رفته و از آنجا با تاکسی‌های نیاوران به کاخ نیاوران برسید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های خط میدان تجریش - دارآباد و بلوار صبا ازگل و میدان رسالت - میدان قدس (دقت کنید که فقط اتوبوس‌هایی که از طرف میدان رسالت به میدان قدس می‌روند از میدان نیاوران می‌گذرند و در مسیر برگشت مسیر متفاوتی دارند) استفاده کنید و در میدان نیاوران پیاده شده و به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بروید.

کاخ نیاوران - نوروز

ساعات بازدید و قیمت بلیط

ساعت کار کاخ نیاوران در نیمه اول سال همه روزه (شنبه تا جمعه، به‌جز ایام سوگواری که در تقویم تعطیل رسمی هستند) از ۸ صبح تا ۱۸ و در نیمه دوم سال همه روزه (شنبه تا جمعه، به‌جز ایام سوگواری که در تقویم تعطیل رسمی هستنداز ۸ صبح تا ۱۷ است. برای مشاهده لیست قیمت بلیط هرکدام از موزه‌های این کاخ می‌توانید به وب‌سایت رسمی کاخ نیاوران مراجعه کنید.

امیدواریم در سال جدید و نوروز و بهار فرصت دیدن این کاخ زیبا را داشته باشید و تجربه خود را از این گشت و گذار با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو
    برچسب‌ها نوروز تهرانگردی

    دیدگاه