سفر کوتاه‌ تر از آن است که بار سنگین بردارید

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰
سفر کوتاه‌ تر از آن است که بار سنگین بردارید

مینیمالیزم به ما می‌آموزد که بیشتر در فکر سفر باشیم تا وسایلی که شاید در سفر مورد استفاده باشند. با کجارو همراه باشید.

متن پیش رو، یادداشتی است از آقای دن اریکسون که در سایت میدیم (Medium) منتشر شده است.

او خود را این‌گونه معرفی می‌کند: «نویسنده، وبلاگ‌نویس، و عاشق تمام چیزهای ساده».

من هر سال چند نوبت به مسافرت می‌روم. به‌عنوان یک مینیمالیست میانه‌رو، یاد گرفته‌‌ام که سبک سفر کنم. نیازی نیست که حتما خود را با یک دست لباس محدود کنید، ولی راه‌هایی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهند تنها با یک یا دو ساک کوچک سفر کنید. شما چطور به سفر می‌روید؟

بار سنگین تر و لذت کمتر

اندازه‌ی چمدان من، طی سال‌ها آب رفته است. نه این‌که آن را شسته باشم، خودم آن را کوچک‌تر کردم. پیش‌ترها یک چمدان با اندازه‌ی استاندارد و یک کیف چرمی خورجین‌طور با خود حمل می‌کردم. زمانی پی بردم که دو برابر آنچه نیاز داشتم با خود حمل می‌کردم. چند سال پیش بود که عاقل‌تر شدم و راه‌های مختلفی برای سبک‌بار شدن پیدا کرده‌ام.

 

هشت راه برای سبک‌باری در سفر

بارتان را نصف کنید

واقعا مجبور نیستید اره گردتان را هم با خود بیاورید. چمدان کوچک‌تری تهیه کنید. من در حال حاضر از یک چمدان ۱۸ اینچ «آتلانتیک» استفاده می‌کنم. اندازه‌اش تقریبا نصف یک چمدان استاندارد است و همیشه می‌توانم آن را با خود همراه بیاورم، حتی در هواپیماهای کوچک‌تر. با وجود این‌ که چمدانم چرخ‌دار هم هست، ولی من در فکر چیزی حتی کوچک‌تر و کوله‌مانند هستم.

چمدان ۱۸ اینچی

یک کیف رودوشی کوچک تهیه کنید

کیف شخصی من از هر زمان دیگری کوچک‌تر است. من کیف چرمی شیک خود را دور انداختم و کوچک‌ترین کیف رودوشی «تیمبوک۲» را از «رکریشنال اکویپمنت» خریدم. این کیف می‌تواند مک‌بوک ایر ۱۱ اینچی، تبلت، موبایل، کتاب، کیف پول، کلیدها، کابل‌ها و چند وسیله‌ی کوچک و شخصی دیگر من را نگه‌دارد، با اینکه این کیف نصف کیف چرمی قدیمی‌ام است.

کیف پیامرسانی

لباس‌های خود را محدود کنید

من برای یک سفر یک‌ هفته‌ای پنج یا شش دست لباس برمی‌داشتم. حالا، من سه دست یا کمتر از این مقدار لباس برمی‌دارم. و اگر یک سفر آخرهفته‌ای است، یک تا دو دست لباس برمی‌دارم. حتی اگر یک سفر دوهفته‌ای پیش رو داشته باشید، باز هم سه دست لباس کفایت می‌کند. حتما لباس‌ها و سبک‌هایی را انتخاب کنید که چندمنظوره‌اند و فاصله‌ی بین لباس رسمی و غیررسمی را پر می‌کنند.

کفش‌هایتان را محدود کنید

یک جفت کفش راحتی کفایت می‌کند، مگر آن‌که سفرتان کاری باشد. هنوز هم بعضی وقت‌ها، من دو جفت کفش، ولی سبک‌های بسیار کم‌وزن و برای حمل آسان برمی‌دارم.

لوازم الکترونیکی‌تان را کمتر کنید

یک لپ‌تاپ کوچک و یک گوشی هوشمند بیشتر نیازها را مرتفع می‌کند. بعضی وقت‌ها، فقط تبلتم و یک اسپیکر بلوتوث کوچک با خود برمی‌دارم تا هر جا که می‌روم بتوانم یک موزیک عالی گوش کنم. ایبوک ریدر و دوربین هم جزو گزینه‌ها هستند، ولی اگر نیازشان ندارید، برندارید. تابه‌حال چند بار بیش از نیازتان وسیله برداشته‌اید؟ شاید بهتر باشد که این بار سبک سفر کنید.

لوازم الکترونیکی لازم در سفر

به وزن و اندازه توجه داشته باشید

اینجا جایی است که من واقعا در فضا صرفه‌جویی می‌کنم. شلوارک‌های پیاده‌روی،‌ تی‌شرت‌های پلی‌استر و جوراب‌های ساق کوتاه فضای بسیار کمتری نسبت به شلوارهای معمولی، پیراهن‌های کتان و جوراب‌های ساق بلند اشغال می‌کنند. البته این بستگی به آب‌وهوا دارد. وسایل الکترونیکی از هر زمان دیگر کوچک‌تر شده‌اند: کروم‌بوک‌ها، آیپدهای مینی، و کتاب‌های الکترونیکی کمک می‌کنند فضای خالی بیشتری داشته باشیم. کتاب‌ها، کاغذها و مجله‌ها فضای زیادی اشغال می‌کنند و وزن بالایی دارند. یک کتاب کاغذی کوچک تمام چیزی است که برمی‌دارم، اگر اصلا چیزی بردارم.

رخت‌شویی کنید

تقریبا هر هتلی امکانات شست‌وشوی لباس را دارد. می‌توانید خودتان لباس‌هایتان را بشویید. می‌توان در مدتی که لباس‌هایتان شسته و خشک می‌شوند، چیزی بنویسید یا به کارهای آنلاینتان برسید.

زیاد از حد خرید نکنید

خرید چند سوغاتی در سفر بسیار خوش‌آیند است، ولی سعی کنید وزن و سایز آن‌ها را محدود کنید.

هوشمندانه سفر کنید، سبک بار ببندید

من همچنین یاد گرفته‌ام هوشمندانه‌تر بار سفر ببندم. من تی‌شرت‌ها و بعضی چیزهای دیگر را در کفش‌ها جاسازی می‌کنم.

من پی برده‌ام که هنوز هم در بیشتر سفرها، بیش از نیازم برداشته‌ام. من چیزهای موردعلاقه‌ام را می‌پوشم ولی با این حال تعدادی از وسایلی که آورده‌ام بلااستفاده می‌مانند. در آینده قصد دارم که حتی سبک‌تر مسافرت بروم. این باعث می‌شود که جابه‌جایی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر مانند آب خوردن شود. سبک سفر کنید. از کاری که کردید راضی خواهید بود.

مطالب مرتبط:

    منبع Medium

    دیدگاه