باغ سیب‌ کرج ثبت ملی نمی شود

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۰
باغ سیب‌ کرج ثبت ملی نمی شود

ثبت ملی «باغ سیب مهرشهر» علی‌رغم تلاش‌های اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز، نتیجه نداد.

«مهناز طاهری»، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز گفت درخواست برای ثبت ملی باغ سیب مهرشهر به عنوان میراثی طبیعی سال ۸۵ از سوی میراث فرهنگی مطرح شد. به دلیل اینکه این باغ در مالکیت بنیاد مستضعفان است با این درخواست موافقت نشد و تلاش‌های میراث فرهنگی در خصوص ثبت ملی این باغ کهنسال بی‌نتیجه ماند.

باغ سیب کرجطاهری با اشاره به استدلال مطرح شده برای ثبت نشدن این باغ توضیح داد که هم‌اکنون میراث فرهنگی تنها به‌عنوان یک عضو در جلسات ساماندهی این باغ شرکت می‌کند و نقشی در تعیین وضعیت آینده این باغ ندارد.

وی یادآور شد که بدون شک اگر این باغ هم مثل باغ فاتح کرج به ثبت ملی می‌رسید، بسیاری از درختان آن حفظ می‌شدند و تبر به ریشه‌شان زده نمی‌شد.

باغ سیب کرج«محمدرضا زین‌العابدینی»، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرج نیز گفت که هیچ قدرتی نمی‌تواند باغ سیب را تخریب کند چون این باغ سرمایه‌ای ملی است و به همه مردم تعلق دارد. در طرحی که سال گذشته با تأیید محیط‌ زیست، شهرداری، جهاد کشاورزی و سایردستگاه‌های مرتبط به تصویب رسید قرار شد درختان غیر مثمر، خشک و کهنسال باغ سیب مهرشهر قطع شوند و به‌جای آنها نهال‌های جدید کاشته شود. این طرح در چهار فاز اجرایی می‌شود که فاز اول و دوم آن زمستان ۹۴ آغاز و تا فروردین ۹۵ ادامه داشت. در این دو فاز، ۸۵ هکتار از این باغ احیا شد که طی آن ۳۲ هزار اصله نهال کاشته شد.

زین‌العابدینی افزود که فاز سوم و چهارم این طرح نیز به تازگی آغاز شده و مجوزهای آن در کمیسیون ماده ۷ صادر شده است. حتی یک شاخه از درخت‌های این باغ غیرقانونی و غیراصولی قطع نخواهد شد و تنها درختانی قطع می‌شوند که عمرشان را کرده و خشک شده‌اند. سازمان پارک‌ها و فضای سبز کرج به سمت احیای باغ سیب به‌عنوان میراثی طبیعی گام برداشته و تلاش دارد در مدت ۳ سال آینده این فرآیند را به اتمام برساند.

«میرابراهیم صدیق» عضو شورای شهر کرج‌ نیز گفت که تخریب مجدد باغ سیب کرج شایعه است.

صدیق همچنین گفت که طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر تخریب بخش‌هایی از باغ سیب مهرشهر کرج منتشر شده که به هیچ وجه صحت ندارد.

این مسئول توضیح داد که برای این‌که مردم از فرایند ساماندهی این باغ مطلع شوند فراخوان عمومی برای بازدید از این مجموعه منتشر شده است و براساس این فراخوان هریک از شهروندان می‌توانند از روند بازسازی این باغ بازدید داشته باشند و از این‌که هیچ تخریبی‌ در این‌ مجموعه‌ انجام نشده مطمئن شوند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها باغ

    دیدگاه