پارک‌ های ملی ایران، پارک های فراموش شده و ناشناخته

مطهره حاجی زاده
چهار شنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۵
پارک‌ های ملی ایران، پارک های فراموش شده و ناشناخته

از پارک‌های ملی چه می‌دانید؟ چندتای آن‌ها را می‌شناسید؟ به نظر شما چرا باید پارک‌های ملی را دید؟ با کجارو همراه باشید تا از پارک‌های ملی بیشتر بدانید.

در ایران بیش از سی پارک ملی ثبت‌شده که زیر نظر سازمان حفاظت از محیط‌زیست اداره می‌شوند. بعضی از آن‌ها همچون پارک ملی گلستان، پارک ملی کویر و دریاچه ارومیه را همه می‌شناسیم. اما پارک‌های ملی دیگری هم هستند که شاید مسیر رسیدن به آن سخت باشد، اما به یک بار دیدن می‌ارزد.

گلستان

کسب آرامش

اکثر پارک‌های ملی دور از شهرهای اصلی هستند. پس آنجا می‌توان در حال تماشای منظره‌ای باورنکردنی استراحت کرد. همه‌چیز در اطراف شما آرام است، صخره‌هایی جذاب و کوه‌های افسانه‌ای، جنگل‌های انبوه و یا برکه‌های آرام شمارا احاطه می‌کنند.

همچنین تورهای طبیعت‌گردی و ماجراجویانه‌ای برای پارک‌های ملی وجود دارند که تجربه اقامت در روستاهای اطراف پارک ملی را فراهم می‌آورند و می‌توانید استراحتی عالی در طبیعت داشته باشید.

در راه کشف

بازدید از پارک‌های ملی اغلب نیاز به مجوزهای خاص دارد که بهتر است در قالب تورهای طبیعت‌گردی با راهنمای ماهر باشد. پس می‌توانید با دوستان و خانواده به دیدار طبیعت بروید. جالب است بدانید در ایران پارک‌های ملی متفاوتی داریم، از جنگل‌های انبوه در گلستان تا کویر مرکزی ایران و از دریاچه ارومیه تا حاشیه خلیج‌فارس در نای بند. پارک‌هایی که می‌تواند تمامی سلایق طبیعت‌گردی را در برگیرد.

در این پارک‌ها گونه‌های در خطر جانوری و گیاهی تحت حفاظت قرار گرفته‌اند. از یوزپلنگ گرفته تا گور ایرانی و از دلفین تا نهنگ و لاک‌پشت!

همچنین نمونه‌های شاخص معماری ایرانی مثل کاروانسراها در پارک‌های ملی وجود دارند. مثلاً در پارک ملی کویر به تماشای کاروانسرای صفوی قصر بهرام بروید. جایی که به شکارگاه بهرام گور معروف بوده، هرچند حالا خالی از گور ایرانی شده اما منطقه خوبی برای رصد ستارگان است. پارک ملی کویر در انتها به دریاچه نمک می‌رسد و کویر مرنجاب نیز در انتهای آن قرار دارد. تنها با کاروان‌های شتر می‌توان از این کویر عبور کرد و هیچ جاده‌ای در آن وجود ندارد.

دریاچه نمک

در پارک ملی نای بند می‌توانید در میان جنگل‌های حرا قایق‌سواری کنید و به تماشای پرندگان و زیبایی درختان مانگرو بنشینید. این پارک ملی در شهرستان کنگان، در استان بوشهر قرار گرفته و از پارک‌های ملی دریایی محسوب می‌شود.

این تجربه طبیعت‌گردی را با چه کسی شریک می‌شوید؟ با کسی که دوستش دارید؟ خانواده یا دوستان ماجراجویتان؟

می‌دانید که شما فقط آن طبیعت را به یاد نمی‌آورید، بلکه کارها و افرادی که با آن‌ها بودید را به یاد خواهید آورد.

پارک خجیر

به تماشای چشم‌انداز

برای اکثریت مردم شهرنشین که وقت زیادی را در طبیعت نمی‌گذرانند؛ یک هفته گذران زندگی در پارک ملی شفابخش است. شما می‌توانید از نزدیک با حیات وحش در ارتباط باشید. آهو، خرس، گوزن، دلفین و ... را ببینید، در محاصره عطر درختان نفس بکشید و از غروری که از زندگی در شهرها آمده، دست بکشید.

تندوره

البته لباس‌هایتان کثیف خواهد شد و به حمام دسترسی ندارید، اما هوای تازه، تجارب زیاد، مناظر به‌یادماندنی و فرصتی برای برقراری ارتباط با طبیعت را پیدا می‌کنید.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه