ابداع سیستم جدید کنترل ترافیک هوایی در فرودگاه ها توسط ناسا

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۲
ابداع سیستم جدید کنترل ترافیک هوایی در فرودگاه ها توسط ناسا

ناسا و سازمان فدرال هوانوردی آمریکا با همکاری یکدیگر سیستم تازه‌ای برای کنترل ترافیک هوایی در فرودگاه‌ها ابداع کرده‌اند که باعث می‌شود معطلی هواپیماها برای فرود کمتر شود. سیستم یاد شده در فرودگاه شهر واشنگتن با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

استفاده از سیستم جدید کنترل ترافیک هوایی و فناوری‌های جدیدی از این دست، بخشی از طرح ۳۵ میلیارد دلاری جدید ملی آمریکا برای نوسازی نظام هوانوردی در این کشور است. با اجرای این طرح تمامی مراحل آماده سازی پیش از پرواز هواپیماها تا فرود آنها مورد بازنگری قرار می‌گیرد تا سرعت انجام این فرایندها افزایش یابد.

سیستم کنترل ترافیک هوایی

به همین منظور از نرم‌افزارهای جدید برنامه‌ریزی دیجیتال به جای فناوری های ارتباطی صوتی و همین‌طور سیستم‌های ارسال گزارش مبتنی بر جی پی اس به جای سیستم‌های ردگیری مبتنی بر رادار استفاده خواهد شد.

فرایند جایگزینی این سیستم‌ها که از امسال آغاز شده تا سال ۲۰۳۰ ادامه خواهد یافت. آزمایش سیستم جدید فرود هواپیما بر روی سه هواپیمای بوئینگ ۷۵۷، ۷۳۷ و یک جت تجاری هانی ول با موفقیت انجام شده و هدایت و فرود هواپیماهای مذکور از این طریق با سرعت بیشتری صورت گرفته است.

مهم‌ترین مزیت این سیستم حذف داده‌های راداری است که معمولا دقیق نبوده و دارای نقص‌هایی هستند. تسریع در تبادل داده‌ها، افزایش دقت سیستم ردگیری هواپیما و دسترسی مناسب به الگوهای پروازی از جمله مزایای سیستم جدید است. قرار است در هفت سال آینده بودجه‌ای ۷/۵ میلیارد دلاری به پیاده‌سازی این سیستم جدید اختصاص یابد.

مطالب مرتبط:

    منبع کن نیوز

    دیدگاه