روزشمار: ۴ اسفند؛ جشنواره جاز دبی

محبوبه پوریوسفی
چهار شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
روزشمار: ۴ اسفند؛ جشنواره جاز دبی

جشنواره جاز دبی هر ساله در چنین روزی در محل آمفی تئاتر شهر رسانه دبی برگزار می‌شود. برای آشنایی با این رویداد سالانه با کجارو همراه شوید.

جاز یا جَز یکی از سبک‌های موسیقی است که نشأت‌گرفته از تشکلات سیاه‌پوستان آمریکایی در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ است. جاز در قسمت‌های مختلفی از سبک‌های مستقل مشهور موسیقی آمریکا به وسیل گروه‌های آمریکایی اروپایی‌تبار و سیاه‌پوستان آمریکایی ظاهر شد.

با فراگیری جاز در سراسر دنیا، جاز تأثیر زیادی روی فرهنگ‌های موسیقیایی ملت‌ها، مناطق و محل‌های مختلف، همچنین رشد بسیاری از سبک‌های شاخص دیگر داشت. جز نیو اورلاند که از اوایل دهه ۱۹۱۰ به وجود آمد، ترکیبی از گروه‌های نظامی سازهای بادی، رقص کدریل فرانسوی، رگتایم، ریتم بیگویین، موسیقی بلوز با بدیهه‌سازی‌های فراوان است.

واژه جاز از زبان عوام سیاه‌پوستان گرفته شده است. در آغاز سده بیستم این‌گونه موسیقی در میان سیاهان آمریکا رواج یافت و در دهه ۱۹۲۰ در بسیار از کشورها رایج شد. از آن زمان به‌بعد جاز تأثیر زیادی در عرصه موسیقی داشته و هنوز در تحول و تغییر است.

وینتون مارسالیس ترومپت‌نواز چیره‌دست آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر درباره موسیقی جاز می‌گوید:

جاز ابداع سیاه‌هاست. جاز بازگوکننده خیلی چیزهای عمیق روحی است و نه‌تنها درباره ما سیاه‌ها و نحوهٔ نگاه ما به مسائل است بلکه درباره اصل معنی زندگی مردم‌سالارانه امروزی هم است. جاز همان شرافت نژاد سیاه است که به‌صورت صدا درآمده است. در این سبک از موسیقی همه چیز را می‌شود دید، چه ناگفته گذاشتن‌ها، چه نفوذ کردن‌ها، چه پیچیده‌بودن‌ها، و چه مستور ماندن‌ها همه را می‌شود در این سبک دید. تا جایی‌که من می‌دانم نواختن جاز از همه سبک‌ها سخت‌تر است. جاز بهترین تفسیر احساسات شخصی در تاریخ موسیقی غربی است.

جشنواره جاز دبی رویدادی منحصربه‌فرد در زمینه موسیقی، هنر و سبک زندگی به شمار می‌آید. این جشنواره هر سال به‌عنوان بخشی از اهداف خود مقدم تعداد قابل توجهی از هنرمندان و صنعتگران را گرامی می‌دارد. این هنرمندان و صنعتگران به‌دلیل اینکه این رویداد نه‌تنها به موسیقی بلکه به ترکیب و ادغام عناصر چند هنری می‌پردازد و مخاطبین قدرشناسی از میان تمامی انواع خلاقیت‌های انسانی از جمله موسیقی، صنایع دستی منحصربه‌فرد، عکاسی، مجسمه‌سازی و نقاشی را جلب می‌کند، علاقه‌مند هستند تا در آن شرکت کنند.

جشنواره موسیقی جاز

این جشنواره طی سال‌های اخیر از فضایی خنک با صندلی‌های راحت و بخش‌های بدون صندلی به‌علاوه بخش ویژه غذا و نوشیدنی برخوردار بوده و در فستیوال سنتر هتل اینترکانتیننتال دبی که میزبانی ۲۷ گروه بین‌المللی موسیقی را به عهده دارد و جمعیت عظیمی از ۴۶۰۰۰ علاقه‌مند را در طول ۹ شب برگزاری جلب می‌کند، برگزار شده است.

جشنواره موسیقی جاز

بر اساس تحقیقات گسترده صورت گرفته طی دو سال با راه‌اندازی جشنواره جاز دبی که در حال حاضر به یک رویداد سالانه ارتقا یافته و آثار هنرمندان و اجرا کنندگان در سطح جهانی را به نمایش می‌گذارد، موضوع «چیزی بیش از جاز» برای نخستین بار اعلام شد. این جشنواره نه‌تنها یک جشنواره موسیقی است، بلکه سیستمی برای به نمایش گذاشتن موسیقی جاز برای تعداد قابل توجهی مخاطب که معمولاً به موسیقی جاز گوش نمی‌دهند، محسوب می‌شود. این جشنواره به تمام ژانرهای متنوع موسیقی جاز از جمله بلوز، فانک، سوینگ، اسید، راک، معاصر، مدرن و فیوژن می‌پردازد.

جشنواره موسیقی جاز

جشنواره جاز دبی در سال ۲۰۱۷ برگزاری ۱۵ سال برنامه‌های زنده سرگرم کننده و با کیفیت خود را از ۲۲ تا ۲۴ فوریه ۲۰۱۷ در سالن آمفی تئاتر شهر رسانه‌ای دبی (مدیا سیتی) جشن می‌گیرد. این ایده بر اساس دو عنصر استوار است: حمایت شرکت‌های بزرگ و یک برنامه‌ریزی که جاز و سایر ژانرهای موسیقی را با هم ادغام کند.

کسب عنوان مهیج‌ترین، پیشروترین و در دسترسترین جشنواره هنرهای اجرایی در منطقه، ترویج تنوع ژانرهای موسیقی فرهنگی و به نمایش گذاشتن آثاری در بالاترین سطح استاندارد بین‌المللی برای گسترده‌ترین تعداد ممکن مخاطب، اهداف این جشنواره به شمار می‌آید.

جشنواره موسیقی جاز

جشنواره جاز دبی طی مدت برگزاری خود به‌طور موفقیت‌آمیزی فهرست هنرمندان خود را گسترش داده تا تقریباً هرگونه سبک قابل تصور موسیقی را پوشش دهد.

فستیوال جاز دبی محتوای برنامه‌ها و ساختار خود را به برگزاری کنسرت‌های رایج محدود نکرده بلکه با افزودن فعالیت‌های نوآورانه به برنامه خود، به‌طور مداوم در حال گسترش فهرست برنامه‌های خود بوده است.

جشنواره موسیقی جاز

ایده باغ جاز که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ مطرح شد، ایده تازه‌ای بود که جذابیت و صمیمیت قابل توجهی را به فضای کلی این جشنواره افزود. فضایی که از علاقه‌مندان به موسیقی برای لذت بردن از بهترین آثار جاز که در هر دوره خود فرهنگ موسیقی متفاوتی را ارائه می‌کند، دعوت می‌کند.

این جشنواره نخستین دوره ایده دنیای جاز را راه‌اندازی کرد؛ ایده تازه و نوآورانه سرگرمی‌های خیابانی با کنسرت‌های رایگان برای عموم مردم پیش از فعالیت‌های باغ جاز و کنسرت‌های اصلی این جشنواره.

محل برگزاری جشنواره جاز دبی

در همین روز:

  • زادروز دکتر حسابی (۱۲۸۱ شمسی)
  • درگذشت «آدام اولئاريوس» خاورشناس معروف آلمانی (۱۶۷۱ میلادی)

مطالب مرتبط:

    دیدگاه