نوروز در چه کشورهایی جشن گرفته می شود؟

کسری مجیدی
جمعه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰
نوروز در چه کشورهایی جشن گرفته می شود؟

نوروز جشن باستانی ایرانی است که با آغاز سال نو خورشیدی در کشورهای گوناگونی برگزار می‌شود. آیا می‌دانید نوروز در کدام کشورها جشن گرفته می‌شود؟

هر یک از کشورها طبق تقویم رسمی و ملی خود سال نو را آغاز می‌کنند. به همین دلیل، زمان سال نو در کشورهای گوناگون متفاوت است. در تقویم شمسی شروع سال نو در فصل بهار است. کشورهای متعددی هستند که با شروع سال جدید شمسی، جشنی موسوم به نوروز برپا می‌کنند.

امروزه تعداد مردم بیشتری نسبت به جمعیت ۸۰ میلیونی کشورمان، نوروز را به رسمیت می‌شناسند. طبق آمارها بیش از ۱۸۷ میلیون نفر در ۱۱ کشور سراسر جهان، نوروز را به‌ عنوان جشن ملی خود برگزار می‌کنند.

نوروز

جشن‌های نوروزی در کشورهای مختلف دنیا

نوروز

کشورهایی که نوروز در تقویم ملی‌شان به ثبت رسیده است و تعطیلات رسمی برای آن اعلام کرده‌اند، عبارت‌اند از: ایران، تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، آلبانی، ترکمنستان، ازبکستان، کوزوو، کردستان عراق و گرجستان.

نوروز

در جدول زیر، تلفظ و گویش کلمه «نوروز» را همراه با زمان برگزاری آن در هر کشور مشاهده می‌کنید:

نام کشورتلفظ و گویش کلمه «نوروز»زمان نوروز
ایرانNowroozMarch 21-24
تاجیکستانNavruzMarch 20-22
آذربایجانNovruz BairamMarch 20-24
افغانستانNow RoozMarch 21
قزاقستانNauryz MeyramyMarch 21-23
قرقیزستانNooruzMarch 21
آلبانی(Nevruz (Dita e NevruzitMarch 22
ترکمنستانNowruz BayramMarch 20-21
ازبکستانNavro’z BayramiMarch 21
کوزووNowruzMarch 21
کردستان عراقNowruzMarch 21
گرجستانNowruzMarch 21

جشن نوروز در جهان

 مردم دیگر کشورها نیز نوروز را به‌صورت غیررسمی جشن می‌گیرند. هند، ترکیه، مصر، فرانسه، ناحیه تاتار روسیه، آمریکا، انگلستان، کانادا، هلند، آلمان، لبنان، سوریه، چین، امارات و سوئد از این قبیل کشورها هستند.

نوروز

همواره نوروز همراه با آغاز سال نو، پیام‌آور شادی و پیدایش فصلی نو برای دوستدارانش است. همان طور که گفته شد نوروز به‌صورت رسمی یا غیررسمی در بسیاری از کشورها جشن گرفته می‌شود. اکنون نوروز برای بسیاری در سراسر جهان حامل این پیام است.

مطالب مرتبط:

    منبع پیوند

    دیدگاه