جشن نوروز چه معنایی دارد؟

جشن نوروز چه معنایی دارد؟

حمید حسن‌زاده
| سه شنبه, ۱ فروردین ۹۶ ساعت ۱۳:۰۰

نوروز جشنی کهن و باستانی ایران است که در برخی از کشورها تحت لوای آغاز سال جدید برگزار می‌شود. با کجارو همراه باشید تا درباره مفهوم و معنای نوروز بیشتر بدانید.

نوروز به سال جدید پارسی اطلاق می‌شود و به عنوان روز اول در ماه اول تقویم شاهنشاهی مشخص شده است که آیین زرتشتی و پس از آن اسلام و در دوران مختلف از آن پیروی می‌کند.

نوروز جشنی است که اولین شاه ایران در زمان پیشدادیان به نام  جمشید زمانی که بر تخت نشست با دادگری و قانونمندی به همراه زیبایی طبیعت، بنیانگذاری کرد، نوروز نماد تجدید حیات و نو شدن است.

در بسیاری از کشورهایی که زمانی متعلق به ایران بوده‌اند، به دلیل اشتراکات فرهنگی، نوروز به معنای آغاز سال جدید و اولین روز بهار برگزار می‌شود. در این جشن حیات مادی و معنوی دوباره شکوفاشده و این جشنی است که همراه  با نوشدن طبیعت است و به آینده با نظری مثبت و امیدوارانه نگریسته می‌شود و به جرات می‌توان بیان کرد که نوروز جشنی به‌جا و دقیق با گاه‌شماری ایران است.

سبزه نوروز

نوروز سنت و آیینی است که همنوایی با طبیعت از درازای قرون به یادگار نگه داشته شده است که به تدریج در فرهنگ‌های گوناگون تلفیق شده است. امروزه، نوروز در بسیاری از نواحی خاورمیانه و آفریقای جنوبی و مرکزی رواج دارد، به‌ویژه در کشورهایی که تحت تاثیر تمدن‌های ایرانی بوده‌اند.

در کشورهایی چون ایران،گرجستان، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، افغانستان، قزاقستان و قرقیزستان   نوروز تعطیلاتی ملی محسوب می‌شود و دربرخی بخش‌هایی از کشورهایی چون ترکیه، عراق، هند، بحرین، پاکستان نیز مراسم نوروز برگزار می‌شود. ولی تعطیلات نوروز ملی نیست.

در تمامی کشورهای حوزه ‌ی ایران فرهنگی، میوه‌های خشک‌شده، آجیل و دانه‌های غلات سمبل فراوانی و وفور نعمت است. نوروز همچنین فرصتی برای دورهمی‌های خانوادگی و سور دادن است و علاوه‌بر آن پیوندهای خانوادگی و روابط دوستانه را استحکام می‌بخشد.

مراسم نوروز با خانه‌ تکانی و تزئین کردن منزل آغاز می‌شود. گل رز و یاسمن در کنار سایر وسایل تزئینی فضای خانه‌ها را زینت می‌بخشند.

ایرانیان زرتشتی و مسلمان در لحظه نوروز در کنار سفره هفت‌سین در منازلشان سال نورا جشن میگیرند و مسلمانان دعای تحویل را خوانده و آرزوی متحول شدن به نیکی را از خداوند خواستارند. زرتشتیان نیز به آتشکده‌ها رفته و در آنجا به دعا و نیایش می‌پردازند و البته پس از آن تمامی ایرانیان به دیدار بستگان خود می‌روند، به‌خصوص کسانی که عزیزانی را در سال گذشته از دست داده‌اند.

بر اساس سنت، شمعی افروخته می‌شود، در کاسه‌ای سرامیکی اندکی جوانه گندم ریخته می‌شود. وسایل تزئینات نمادین دیگر شامل سکه، گل، تخم‌مرغ‌های رنگ شده، شیرینی و شکلات و تنگ ماهی قرمز و سایر وسایل هفت سین در سفره‌ای گذاشته می‌شود. تمامی این اشیا به کامیابی، ثروت، رنگارنگی، حاصل‌خیزی، شیرینی و خوشحالی دلالت می‌کنند.

تخم مرغ عید

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۰ روز بین‌الملی نوروز را به عنوان فستیوالی که از ۳۰۰۰ سال پیش در ایران ریشه دارد به رسمیت شناخت.

در زمان دیدار «کمیته بین حکومتی برای محافظت از میراث غیر مادی ملل متحد» که از ۲۸ سپتامبر تا ۲ اکتبر ۲۰۰۹ در ابوظبی برگزار شد، نوروز به صورت رسمی در لیست «میراث فرهنگی غیرمادی بشریت» یونسکو ثبت شد.

نوروز فرخنده  باد! باشد که نوروز حیاتی دوباره بر روح و جانمان بدمد.

منبع Aaj
برچسب‌ها جشن نوروز

دیدگاه  

    تبلیغات