مروارید سبز ارسنجان؛ تک درخت صبور

مروارید سبز ارسنجان؛ تک درخت صبور

زلیخا رحمانیان
| یکشنبه, ۱۹ آذر ۹۶ ساعت ۱۱:۴۵

مروارید سبز ارسنجان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان ارسنجان استان فارس، تک درختی تنها است که به دلیل استقامتش برای حیات بر روی یک قطعه سنگ بزرگ به این نام شهرت یافته است.

ارسنجان (به پارسی میانه: ارسنگان) یکی از شهرهای استان فارس است و در فاصله صد و بیست کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. مروارید سبز در ۴ کیلومتری شمال غرب (شمال جغرافیایی) شهرستان ارسنجان واقع شده است که به‌صورت درخت بنه خودرو بر روی صخره‌ای عظیم مکعبی شکلی قرار دارد درحالی‌که تا فاصله چند کیلومتری آن درخت دیگری حتی بر سطح زمین وجود ندارد و اطراف آن را بیابان خشک و بی‌آب و علف قرار دارد!

عجیب ترین درخت ایران

ارتفاع تخته سنگ تقریباً ۶ متر و ارتفاع درختی که بر فراز آن قرار دارد حدود ۵ متر است که در مجموع ارتفاع این پدیده‌ی شگفت‌انگیز بیش از یازده متر است.

نکتهٔ جالب ماجرا در این است که این درخت برای رساندن ریشه‌های خود به خاک، صخره را در چندین قسمت شکافته و توانسته به مرور ریشه خود را به زمین متصل کند. به همین دلیل این درخت به صبور بودن معروف است. تنها بودن این درخت در دل طبیعت و استقامت عجیب آن باعث می‌شود انسان را چند لحظه‌ای به فکر بیندازد.

در برابر این زیبایی علاوه بر اینکه شاهد عظمت پروردگار هستیم، انسان را هرچند کوتاه به امید و دست کشیدن از تمام سرخوردگی‌ها وا‌می‌دارد و درس عبرتی است برای ما انسان‌ها که در راه رسیدن به هدف دست از تلاش برنداریم هرچند موانعی سنگ گونه در راه رسیدن به اهدافمان قرار دارد.

مکان جغرافیایی مروارید سبز روی نقشه

ارسنجان شهری است که اطراف آن را جنگل‌های سرسبز بناب و کوه‌های زیبا و سربلند با مناظر حیرت‌آور احاطه کرده است و به علت کانال کشی آب در این جنگل‌ها در تمام فصول سال آب جنگل جاری است و به همین علت تفرجگاه مناسبی برای علاقه‌مندان و گردشگران است.

از جمله درختانی که در این جنگل وجود دارد می‌توان به درختانی چون درختان انجیر کوهی، بلوط و گز اشاره کرد. در این منطقه گیاهان دارویی چون جا شیر، آویشن، کنگر، قارچ کوهی، بن سرخ، پونه، نعنای وحشی، زعفران و گل یخ وجود دارد.

این درخت بدون شک می‌توان گفت یکی از جاذبه‌های مهم و جالب گردشگری شهرستان ارسنجان است. طبیعت اطراف مروارید سبز بسیار زیبا و سکوت آن مثال زدنی است. این درخت به عنوان عجیب‌ترین درخت ایران شناخته شده است.

مروارید سبز در روز برفی

دیدگاه  

    تبلیغات