دیدنی های مراغه؛ دروازه تمدن آذربایجان شرقی

دیدنی های مراغه؛ دروازه تمدن آذربایجان شرقی

شیدا  خرمشاهی
| چهار شنبه, ۱۵ آذر ۹۶ ساعت ۱۰:۱۵

مراغه پُر از جاذبه‌های دیدنی متفاوت و خاص است که آن را به مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

مراغه پس از تبریز دومین شهر بزرگ و مهم استان آذربایجان شرقی است که دارای فرهنگ غنی، بافتی تاریخی، خیابان‌هایی سرسبز و مملو از درختان قدیمی و روستاهایی جذاب است.

این شهر دیدنی به دلیل واقع شدن در مجاورت رودخانه صوفی چای و دامنه جنوبی کوه سهند، از تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سردی برخوردار است.

مراغه

مراغه پُر از جاذبه‌های دیدنی متفاوت و خاص است که آن را به مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

گنبد کبود

گنبد کبود مراغه

گنبد کبود یکی از زیباترین بناهای تاریخی مراغه است که به صورت منشوری ده‌ وجهی با ارتفاع ۱۰ متر ساخته شده است. معماری متفاوت و تزیینات بی‌نظیر این گنبد از جذابیت‌های آن به شمار می‌رود.

در این برج کتیبه‌ای که تاریخ آن را نشان بدهد، وجود ندارد اما کارشناسان قدمت این بنا را متعلق به دوران سلجوقیان می‌دانند. این گنبد از دیرباز تاکنون قصه‌ها و داستان‌های زیادی را به خود دیده است و گفته می‌شود که آرامگاه مادر «هلاکوخان» است.

رصدخانه مراغه

رصدخانه مراغه

رصدخانه مراغه اولین و بزرگترین رصدخانه تاریخی کشور و یادگاری ۷۰۰ ساله از دوران ایلخانی است که توسط «خواجه نصیر توسی» تاسیس شده است. این رصدخانه در بلندترین ناحیه در شهر مراغه به نام «طالب خوان» قرار گرفته و در همه جای شهر قابل رویت است.

مقبره آقالار (موزه سنگ نگاره‌ها)

مقبره آقالار (موزه سنگ نگاره‌ها)

مقبره آقالار بنایی چهارضلعی آجری است که روی مقبره «میر عبدالفتاح مراغی»، یکی از عارف و شاعران شهیر دوران زندیه ساخته شده است. این مقبره در دهه ۸۰ هجری شمسی تغییر کاربری داده و به «موزه سنگ نگاره‌ها» تبدیل شده است.

مقبره آقالار (موزه سنگ نگاره‌ها)

در این موزه می‌توانید نمونه‌هایی از آثار نفیس و ارزشمندی از سنگ مزارهای تاریخی را تماشا کنید.

پل سرچشمه روستای مردق

پل سرچشمه روستای مردق

اگر علاقه‌مند به طبیعت و آثار تاریخی هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به دیدن پل سرچشمه روستای مردق بروید. این پل روی رودخانه مردق که از ارتفاعات سهند جاری می‌شود، بنا شده است و از مهم‌ترین و سالم‌ترین پل‌های تاریخی آذربایجان‌ شرقی محسوب می‌شود. این پل با اینکه در زمان صفویان ساخته شده ولی معماری آن تحت تاثیر دوران ایلخانی است.

آبشار گور داغ (کوره چکان)

آبشار گور داغ (کوره چکان)

اگر به دنبال گذراندن چند ساعت در دامان طبیعت و تماشای چشم‌اندازهای دیدنی هستید، می‌توانید به دیدن آبشار چشم‌نواز «گور داغ» بروید. آبشار گور داغ از آبشارهای زیبای مراغه است که در روستای چکان قرار گرفته است و با نام «کوره چکان» نیز شناخته می‌شود. این آبشار از ارتفاعات کوه سهند جاری می‌شود و دارای ۹ متر ارتفاع است.

گنبد غفاریه

گنبد غفاریه

گنبد زیبای غفاریه، گنبدی مربعی شکل و آجری است که در جوار رودخانه صوفی چای قرار گرفته است. هر چهار گوشه این گنبد از ستون‌های آجری که دارای نقش لوزی هستند، ساخته شده است.  قدمت این گنبد که با الهام از «گنبد سرخ مراغه» ساخته شده است، به دوره ایلخانان می‌رسد.

معبد مهر ورجوی

معبد مهر ورجوی

از میراث‌های ارزشمند مراغه می‌توان به معبد مهر ورجوی ۲۵۰۰ ساله اشاره کرد که به‌عنوان یکی از چهار معبد مهری معروف کشور و یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی آذربایجان شرقی شناخته می‌شود.

معبد مهر ورجوی

این معبد در دوران اشکانیان برای پرستش خورشید و برگزاری آیین مهرپرستی بنا شده است. معبد مهر ورجوی از فضاهای تو در تو در زمین تشکیل شده و توسط عوامل انسانی در دل صخره‌های سنگی کنده شده است.

برج مدور

برج مدور مراغه

برج مدور از دیگر شاهکارهای تاریخی در مراغه کنار گنبد کبود است که قدمت آن به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. این برج، گنبدی استوانه‌ای شکل است که شامل دو طبقه سردابه و نمازگاه می‌شود.

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ از قدیمی‌ترین سازه‌های تاریخی در جنوب‌غربی مراغه است. بر طبق کتیبه‌های یافت شده از این گنبد، ساخت آن به سال ۵۴۲ هجری قمری باز می‌گردد. گنبد سرخ مراغه به دستور «عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم» و به وسیله «بنی بکر محمد بن بندان بن محسن معمار» ساخته شده است.

کلیسای هوانس مقدس

کلیسای هوانس مقدس

کلیسای دیدنی هوانس مقدس تنها کلیسای ارامنه کاتولیک در مراغه است که نام آن از اسم یکی از حواریون «عیسی مسیح» به نام «یوحنا» که ارامنه به آن «هوانس» می‌گویند، گرفته شده است.

مقبره شیخ رکن الدین اوحدی مراغه‌ای

مقبره شیخ رکن الدین اوحدی مراغه ای

مقبره شیخ رکن‌الدین اوحدی مراغه‌ای،‌ عارف و شاعر پارسی‌گوی نامدار قرن هشتم، از آثار تاریخی معروف مراغه است. این بنا در میان باغ سرسبزی قرار گرفته است و هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

موزه ایلخانی مراغه

موزه ایلخانی مراغه

شهر مراغه در دوره ایلخانان مغول، مقر حکومتی و پایتخت آنان بوده است به همین دلیل اشیا و آثار زیادی از آنان در این شهر باقی مانده است.

موزه ایلخانی مراغه

موزه مراغه در جوار مقبره شیخ رکن‌الدین اوحدی مراغه‌ای قرار گرفته است و به‌عنوان موزه تخصصی ایلخانی شناخته می‌شود. در این موزه می‌توانید از ظروف سفالی، سکه، کتاب و ظروف مفرغی دیدن کنید.

غار کبوتر

غار کبوتر

غار شگفت‌انگیز کبوتر یا به اصطلاح محلی‌ها «هامپوئیل» در هشت کیلومتری مراغه واقع شده است. در ورودی این غار میدان بزرگی قرار گرفته که سقف آن مملو از لانه کبوتران است و به همین دلیل آن را غار کبوتر می‌نامند. 

رودخانه صوفی چای

رودخانه صوفی چای

رودخانه زیبای صوفی رود یا صوفی چای همچون ماری خوش خط و خال از میان شهر دیدنی مراغه می‌گذرد و از جاذبه‌‌های وصف نشدنی این شهر محسوب می‌شود. 

برچسب‌ها لوکیشن دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات