بازگشایی طبقه همکف موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد از ۱۴ آذرماه

سیامک احدی
دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۵
بازگشایی طبقه همکف موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد از ۱۴ آذرماه

طبقه همکف موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد با پایان یافتن عملیات مرمت این موزه پس از سه ماه، از روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه امسال با چیدمانی نو، برای عموم بازگشایی می‌شود.

کاخ موزه‌های مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در روز ۱۵ آذرماه طبق روال هر روز از ساعت ۹ تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان و گردشگران داخلی و خارجی است.

بنا به همین گزارش، از روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه امسال با پایان یافتن عملیات مرمت موزه پوشاک سلطنتی پس از سه ماه، طبقه همکف این موزه نیز با چیدمانی نو، برای عموم بازگشایی می‌شود.

گالری‌های این طبقه به معرفی سیر تحول پوشاک ایران در دوران قاجار همراه با تصاویر و همچنین نمایش پوشاک اقوام مختلف ایرانی اختصاص داشته و روایت و چیدمان آن به‌گونه‌ای است که بازدیدکننده علاوه بر آشنایی با پوشاک خاص اشرافی و درباری ایران با لباس کاربردی مرد عامه نیز آشنا می‌شود.

گالری اول این طبقه شامل نمایش و معرفی پوشاک از دوره آقامحمدخان تا ناصرالدین شاه قاجار (۱۱۷۴ تا ۱۲۲۷ شمسی) و گالری دوم و سوم شامل دوره‌های دوم و سوم تحول پوشاک در دوره قاجار از اواسط پادشاهی ناصرالدین شاه تا پایان سلطنت وی (۱۲۵۱ تا ۱۲۷۵ شمسی) است.

گالری چهارم به نمایش پوشاک محلی و لباس اقوام مختلف ایران زمین از جمله اقوام کرد، ترک، لر، گیلک، مازنی و ترکمن اختصاص دارد و نیز نمونه‌های سوزن‌دوزی‌های فاخر ایرانی در این گالری توجه علاقه‌مندان به صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی را به خود جلب می‌کند.

ساختمان موزه‌ی پوشاک سلطنتی مجموعه سعدآباد، کاخ تابستانی شمس پهلوی، خواهر پهلوی دوم بوده که در سال ۱۳۱۸-۱۳۱۴ با مساحتی در حدود ۲۶۰۰ متر مربع شامل دو طبقه و یک زیرزمین در شمال مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی سعدآباد با یک معماری تلفیقی ایرانی و اروپایی ساخته شده است.

گفتنی است که مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در روز چهارشنبه ۱۵ آذرماه هم‌زمان با میلاد با سعادت پیامبر اکرم، حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) با وجود تعطیلات رسمی کشور، پذیرای حضور علاقه‌مندان است.

این مجموعه با ۱۷ موزه و کاخ موزه و ۱۱۰ هکتار فضای منحصربه‌فرد باغ موزه، به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه فرهنگی تاریخی پایتخت در تمام روزهای سال (به‌جز تعطیلات سوگواری) پذیرای گردشگران است.

منبع تی نیوز

دیدگاه