۵ نکته مهم و ضروری برای عکاسی در سفر

فاطمه محمدی
چهار شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
۵ نکته مهم و ضروری برای عکاسی در سفر

عکاسی بخش لذت‌بخش سفر است که همه ما به آن علاقه داریم. عکاسی در سفر اصول و قوانینی دارد که با دانستن آن می‌توانیم عکس‌هایی بهتر و زیباتر در سفر بگیریم.

عکاسی در سفر یکی از تفریحاتی است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و شاید توانایی خرید تجهیزات گران‌قیمت برای عکاسی را ندارند. اگر شما هم به عکاسی در سفر علاقه دارید، ولی توانایی خرید تجهیزات گران‌قیمت را ندارید، با ما همراه باشید تا با روش‌هایی راحت از ساده‌ترین مسیرها عکس‌هایی خاطره‌انگیز بگیرید. در این مطلب به بررسی وسایل و نکات ضروری عکاسی در سفر می‌پردازیم. 

دوربین کامپکت

عکاسی در سفر

بله درست شنیدید، یک دوربین کامپکت ساده با کیفیتی قابل‌قبول برای عکاسی در سفر کافی است. بدون شک مهم‌تر از تجهیزات، نوع نگاه شما به تصویر است، پس بهتر است تمام آموخته‌های قدیمی را دور بریزید و به این موضوع ایمان بیاورید که شما برای گرفتن عکسی ایده‌آل نیازی به دوربین‌های DSLR گران‌قیمت ندارید. گوشی‌های هوشمندی که امروز در دست همه ما است، یک وسیله مناسب برای عکاسی است که تقریبا در دسترس همه ما است و به‌آسانی می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

عکاسی در سفر

دوربین‌های کامپکت خوب و مقرون‌به‌صرفه زیادی در بازار وجود دارد که به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید و عکس‌هایی خاطره‌انگیز بگیرید.

عکاسی در سفر

تصویر بالا با دوربین کامپکت لومیکس پاناسونیک تصویربرداری شده است، این دوربین قیمت نجومی ندارد و اگر واقعا به عکاسی علاقه داشته باشید، ارزش خریدن را دارد. تصویر از کنتراست و اشباع رنگی بسیار خوبی برخوردار است و در تصویر هیچ‌گونه ویرایشی انجام نشده است. تصویر با سرعت‌پایین ۴۰۰/۱ و ایزو ۲۰۰ عکاسی شده و به‌راحتی توانایی رقابت با عکس یک دوربین حرفه‌ای را دارد.

عکاسی در سفر

سه‌پایه کوچک

عکاسی در سفر

عکاسی در شرایط نوری کم‌نور و خاص یا عکاسی از فاصله بسیار نزدیک کار آسانی نیست و برای گرفتن عکسی ایده‌آل در چنین شرایطی باید از ابزار و تجهیزات کمک گرفت. تجهیزاتی که در این بخش به شما معرفی می‌کنیم، از قیمت بالایی برخوردار نیست و به‌راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید. درواقع یک سه‌پایه کوچک می‌تواند به همراهی همیشگی در سفر تبدیل شود. با این ابزار کوچک و سبک می‌توانید تصاویری را عکاسی کنید که هیچ‌کس با دوربین روی دست نمی‌تواند آن را عکاسی کند.

عکاسی در سفر

تصویر بالا با دوربین کامپکت عکاسی شده و برای عکاسی آن از سه‌پایه استفاده شده است، بدون شک این عکس با عکس یک دوربین حرفه‌ای هیچ تفاوتی ندارد؛ تنها تفاوت زاویه دید و استفاده درست از تجهیزات ساده است.

جادو کنید!

شما می‌توانید با دوربین ساده خود عکس‌های جادویی بگیرید اگر تنها به ساعت دست‌تان توجه کنید! بله ساعتی که در دست دارید. نور یکی از عوامل مهم در عکاسی است و توجه به نور موضوعی است که می‌تواند شمارا از یک عکاس مبتدی متمایز کند. عکاسی در ساعات طلایی راز موفقیت شما است، ولی ساعت طلایی در عکاسی چیست؟

عکاسی در سفر

وقتی‌که خورشید نزدیک به خط افق قرار می‌گیرد، بعد از طلوع آفتاب و قبل از غروب خورشید، نور گرمی تولید می‌کند و به نوری که در این ساعات به وجود می‌آید، نور ساعات طلایی یا ساعات جادویی می‌گویند. شاید بسیاری از شما در ساعاتی غیر از این ساعت عکس‌هایی گرفته باشید که بسیار هم خوب شده باشند. منظور از این ساعات طلایی این است که نور در این ساعات در مطلوب‌ترین حالت خود است و این به این معنی نیست که در ساعات دیگر نمی‌توان عکاسی کرد.

عکاسی در سفر

در هنگام ظهر، زمانی که خورشید در بالای سر ما قرار دارد، زاویه‌ای مستقیم دارد و از سطح هوا و اتمسفر کمی می‌گذرد تا به زمین برسد، همین نکته باعث می‌شود که آفتاب در ساعات ظهر بسیار تیز باشد. در ساعات بعدازظهر و غروب آفتاب به‌تدریج آفتاب زاویه پیدا کرده و اتمسفر و لایه‌های هوای زیادی در جلوی آن وجود دارد، به‌همین دلیل نوری که به ما می‌رسد، بسیار نرم و دارای رنگ‌های متنوعی است.

درک این نکته و توجه به آن تأثیر به‌سزایی در عکاسی شما می‌گذارد.

لنزهای زوم و فیلتر پولاریزه

عکاسی در سفر

لنزها مسئله‌ای مهم در عکاسی هستند. برخی دوربین‌های کامپکت لنز خور هستند و شما می‌توانید از لنزهای مختلف برای عکاسی با این دوربین‌ها استفاده کنید. بدیهی است که تمایز لنزهای زوم با لنزهای معمولی یا فیکس فاصله کانونی آن‌ها است. با استفاده از لنزهای زوم می‌توانید از فاصله‌های کانونی متفاوتی استفاده کنید. بر روی لنز زوم شما دو عدد نوشته شده است که این اعداد حداقل و حداکثر فاصله کانونی لنز شمارا نمایش می‌دهد. به‌عنوان مثال یک لنز زوم با مشخصات ۵۵٫۱۸ به ما این اطلاعات را می‌دهد که لنز شما از فاصله کانونی ۱۸ تا ۵۵ میلی‌متر متغیر است.

با استفاده از لنزهای زوم می‌توان از موضوعاتی متنوع عکاسی کرد. عکاسی از حیوانات یکی از موضوعاتی است که لنز زوم در آن بسیار کاربرد دارد. استفاده از سه‌پایه در حین عکاسی با لنز زوم نکته‌ای است که توجه به آن باعث می‌شود عکس‌هایی با وضوحی بیشتر داشته باشید.

و اما فیلتر پولاریزه، قبل از هر چیزی فیلتر پولاریزه چیست؟

عکاسی در سفر

یک نوع فیلتر عکاسی است که جهت تغییر در نور ورودی به دوربین عکاسی و تاثیر بر رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نور، خاصیتی به نام «پولاریته» (قطبیت) دارد که زاویه محور موج الکتریکی نور را با محور مبنا مشخص می‌کند. نور در همه جهات و زوایا حرکت و به سطح اشیا برخورد می‌کند و سپس در همه جهات ممکن، منعکس می‌شود؛ اما در سطوح غیرفلزی و مخصوصا آب و شیشه، امواج نوری پس از برخورد با سطح آن‌ها فقط در یک‌جهت انعکاس پیدا می‌کنند که اصطلاحا می‌گویند امواج پولاریزه یا قطبی شده‌اند.

یکی دیگر از تأثیرات این فیلتر روی رنگ آبی آسمان است که کنتراست آسمان را افزایش می‌دهد. تصاویری که با این فیلتر گرفته می‌شوند، واضح‌تر و دارای غلظت رنگ بالاتری هستند.

حالت عکاسی پشت سرهم و گریپ سه‌پایه GorillaPod

در بسیاری از دوربین‌های کامپکت و دوربین‌های DSLR حالتی به نام عکاسی پشت سر هم وجود دارد. در این حالت چند شات پشت سر هم زده می‌شود و شما با یک‌بار فشردن دکمه شاتر چندین تصویر عکاسی می‌شود. این حالت عکاسی برای عکاسی از موضوعات ورزشی بسیار مناسب است و برای عکاسی از موضوعاتی که سرعت زیادی دارند، می‌توانید از این حالت استفاده کنید.

عکاسی در سفر

و اما گریپ سه‌پایه GorillaPod، این گریپ به هرجایی متصل می‌شود و دارای قابلیتی ارتجاعی است و به‌راحتی هر حالتی که بخواهید را بگیرید. با استفاده از این گریپ فیلم‌برداری هم بسیار ساده‌تر از قبل می‌شود، یک فیلم حرفه‌ای بدون هیچ لرزشی!

عکاسی کار سختی نیست، اگر کمی دقت و حوصله به خرج دهید، می‌توانید عکس‌های بسیار زیبایی در سفرهای خود ثبت کنید.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه