دریاچه سوها؛ نگین درخشان کوه‌های نمین اردبیل

دریاچه سوها؛ نگین درخشان کوه‌های نمین اردبیل

احمدرضا فرهبد
| جمعه, ۸ دی ۹۶ ساعت ۱۴:۰۰

دریاچه سوها یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز شهرستان نمین در استان اردبیل است که با زیبایی چمنزارهای سرسبز و جنگل تنک اطراف خود، هر گردشگری را شیفته خود می‌کند.

معمولا اکثر مردم ایران در فصل تابستان شمال کشور را برای مسافرت انتخاب می‌کنند؛ اما هوای گرم و شرجی این منطقه از کشور در فصل تابستان، لذت سفر را از بین می‌برد؛ بنابراین شمال غرب کشور بهترین مقصد برای سفر در ماه‌های خرداد تا شهریور هستند. اردبیل یکی از غنی‌ترین استان‌های این منطقه از نظر جاذبه‌های طبیعی است که در فصل تابستان بیشترین مسافر را به خود جذب می‌کند.

دریاچه سوها در واقع آبگیر کوچکی است که در پشت سدی در روستایی به همین نام ایجاد شده است

دریاچه سوهای شهرستان نمین اردبیل که سوا هم تلفظ می‌شود، مانند دریاچه نئو و شورابیل توانسته است نظر بسیاری از گردشگران منطقه را به خود جلب کند. دریاچه سوها در واقع آبگیر کوچکی است که در پشت سدی در روستایی به همین نام ایجاد شده است.

چمنزارهای دریاچه سوها

مکان دریاچه

دریاچه سوها در فاصله چهار کیلومتری شمال شرقی روستایی به همین نام در ۳۵ کیلومتری شرق اردبیل واقع شده است. دلیل نامگذاری روستای سوها که در ابتدای جنگل‌های زیبای گیلان واقع شده است و آب و هوای معتدلی دارد، وجود چشمه‌ها و آب فراوان در اطراف آن است. برای دسترسی به روستا و دریاچه سوها، باید از طریق جاده ارتباطی اردبیل به بریس، به نیارق رفته و از آنجا به سمت روستای سوها واقع در شهرستان نمین حرکت کنید. فاصله بین روستای سوها و دریاچه سوها، یک مسیر خاکی حدودا پنج کیلومتری است که با خودروهای معمولی هم می‌توان به راحتی آن را طی کرد.

موقعیت دقیق دریاچه سوها

ویژگی‌های دریاچه

چمنزارهای سرسبز و فریبنده‌ای این دریاچه کوچک را احاطه کرده‌اند که در هر نقطه از آن‌ ردپایی از آب را احساس می‌کنید و چاله‌های کوچک و آب نیز به وفور در اطراف دریاچه دیده می‌شوند.

دریاچه سوها

زیبایی این دریاچه چنان شما را مسحور می‌کند که دل کندن از آن و منظره تماشایی اسب‌های و کره‌های اطراف این دریاچه را برای هر کسی سخت می‌کند.

دریاچه سوها

در فصل تابستان نیز دشت زیبای بابونه نزدیک دریاچه، دل هر گردشگری را می‌رباید. طول این دریاچه ۱٫۵ کیلومتر و عرض آن ۰٫۵ کیلومتر است و برای قایق‌رانی در آب‌های آرام کاملا مناسب است. از امکانات رفاهی دریاچه سوها می‌توان به محل اسکان، سرویس بهداشتی و آب شرب اشاره کرد.

جنگل های دریاچه سوها

مکان‌های دیدنی اطراف دریاچه

در فاصله ۱۶ کیلومتری از این دریاچه، آبشار مرتع زیبایی به نام لاتون با ارتفاعی در حدود ۱۰۵ متر وجود دارد که دسترسی به آن با اتومبیل ممکن نیست و برای رسیدن به آن باید مسیر کوهستانی سختی را از بین جنگل‌های بکر و زیبای اردبیل و گیلان طی کنید که تقریبا  ۱۵ ساعت طول می‌کشد و استفاده از GPS نیز در این مسیر ضروری است.

در فاصله ۱۶ کیلومتری از این دریاچه، آبشار مرتع زیبایی به نام لاتون با ارتفاعی در حدود ۱۰۵ متر وجود دارد

آبشار لاتون

در نزدیکی آبشار روستایی به نام کوته کومه واقع شده است که ۹ کیلومتر با آبشار فاصله دارد و امکان استفاده از خودروهایی نظیر پاترول و نیسان نیز در مسیر جنگلی بین این دو مکان وجود دارد.

آبشار لاتون

موقعیت دقیق آبشار لاتون

خطرات محتمل در نواحی اطراف دریاچه

نقاط بسیار کمی در اطراف دریاچه آنتن‌دهی مناسبی دارند؛ بنابراین احتمال گم شدن افراد در این منطقه بسیار زیاد است. در ضمن احتمال وجود حیوانات درنده و وحشی نظیر خرس، گرگ، پلنگ، مار و غیره در این منطقه نیز وجود دارد؛ بنابراین اقامت در این منطقه پس از تاریک شدن هوا چندان توصیه نمی‌شود؛ البته اقامت در کنار دریاچه هیچ محدودیتی وجود ندارد. نزدیک‌ترین محل اقامتی مناسب به این دریاچه، هتل احسانی نمین است.

دیدگاه  

    تبلیغات