تماشا کنید؛ با دروازه جهنم حقیقی آشنا شوید

تماشا کنید؛ با دروازه جهنم حقیقی آشنا شوید

احمدرضا فرهبد
| پنجشنبه, ۲۱ دی ۹۶ ساعت ۱۸:۳۰

در این مقاله شما را با مکانی آشنا می‌کنیم که به نوعی طبیعت خالق آن بوده و دروازه جهنم لقب گرفته است. شعله‌های سوزان این مکان، ترس و هیجان را در وجود هر فردی به اوج می‌رساند.

شاید تاکنون تصور می‌کردید که دروازه جهنم یک مکان تخیلی است و وجود خارجی ندارد؛ اما مکانی در ترکمنستان وجود دارد که تنها این عبارت می‌تواند توصیف خوبی برای آن باشد. این مکان به شکل دهانه‌ای بزرگ در دل بیابانی خوفناک واقع شده است و زمانی که به شعله‌های آتش که از داخل این دهانه بزرگ به بیرون زبانه می‌کشند، نگاه می‌کنید، تنها جهنم را به خاطر می‌آورید.

مکان دروازه جهنم

به جهنم خوش آمدید

شاید تنها خانه‌های تسخیرشده توسط ارواح و شیاطین یا زیرزمین‌های مخوف، ترس را در وجود شما شعله‌ور کند، اما وقتی دروازه جهنم را ببینید، ترس را به معنای واقعی کلمه احساس می‌کنند. دروازه جهنم در واقع یک میدان گاز طبیعی است که در نزدیکی روستای دروازه در میان بیابان قره‌قوم در استان آخال ترکمنستان واقع شده است و افراد محلی آن را دری به سوی جهنم یا دروازه جهنم می‌دانند.

 آتش سوزان این دهانه بزرگ که طول آن در حدود ۷۰ متر و عمق آن نیز در حدود ۲۰ متر است، از ۴۶ سال پیش تا به امروز چه هیچ وقت خاموش نشده است. این دهانه بزرگ که به نوعی می‌توان آن را به استخر شیطان شبیه کرد، از سال ۱۹۷۱ تاکنون غرق در شعله‌های آتش است.

دروازه جهنم

داستان کشف دروازه جهنم به اوایل دهه ۷۰ بازمی‌گردد که اتحاد جماهیر شوروی هنوز تجزیه نشده بود و ترکمنستان نیز بخشی از این کشور بود. داستان از آنجایی شروع شد که عده‌ای از زمین‌شناسان شوروی در جستجوی نفت وارد بیابان قره‌قوم شدند و شروع به حفاری کردند. در هنگام حفاری ناگهان زمین اطراف دکل حفاری فرو ریخت و ناپدید شد. اعضای تیم پس از ریزش زمین متوجه شدند که بر روی یک میدان عظیم گاز طبیعی ایستاده‌اند. با فرو ریخته شدن سطح زمین، دهانه‌های کوچکی ایجاد شد که بخارهای قابل اشتعالی از آن به بیرون متصاعد می‌شد.

حتما می‌دانید که اگر در مکانی گاز نشت کرده است، تنها یک جرقه کوچک برای ایجاد فاجعه‌ای عظیم کافی است. در مورد یک میدان عظیم گازی نیز همینطور است. اعضای تیم حفاری، به دلیل سمی بودن گازهای متصاعدشده و احتمال آسیب جدی به محیط زیست منطقه، تصمیم گرفتند به جای کنترل میدان گازی با هزینه‌های سنگین، گاز موجود در آن را آتش بزنند.

این میدان گازی پس از گذشت ۴۶ سال از آتش زدن آن، همچنان در آتش می‌سوزد

اعضای تیم حفاری در ابتدا تصور می‌کردند که گاز موجود در این میدان گازی تنها در عرض چند هفته کاملا می‌سوزد و آتش خاموش می‌شود؛ اما این میدان گازی پس از گذشت ۴۶ سال از آتش زدن آن، همچنان در آتش می‌سوزد و هنوز مشخص نیست که آتش آن چه زمانی و چگونه خاموش می‌شود؛ حتی اصلا مشخص نیست که این آتش سوزان خاموش می‌شود یا نه. اقداماتی برای کنترل این حجم عظیم از آتش صورت گرفته است؛ اما آتش دروازه جهنم همچنان شعله‌ور است و این مکان را به یکی از جاذبه‌های گردشگری جذاب ترکمنستان تبدیل کرده است.

دروازه جهنم در شب

بازدید از چنین مکانی چندان هم رویایی نیست، اما با این حال هر سال هزاران گردشگر برای بازدید از دروازه جهنم وارد بیابان قره‌قوم می‌شوند. با توجه به اینکه ترکمنستان جاذبه‌های گردشگری زیادی ندارد، دولت این کشور چندان هم نگران خاموش نشدن شعله‌های آتش دروازه جهنم نیست و حتی مسئولان امر تلاش می‌کنند این دهانه بزرگ همچنان شعله‌ور باقی بماند!

بازدید از دروازه جهنم

دروازه جهنم هر گردشگری را برای وارد شدن به یک بیابان بیآب و علف وسوسه می‌کند و زغال‌سنگ‌های برافروخته و درخشان اطراف آن نیز منظره شگفت‌انگیزی را خلق کرده‌اند. طبق گفته برخی از گردشگران، گاهی اوقات هزاران عنکبوت با جهش در این دهانه سوزان به زندگی خود پایان می‌دهند و چنین اتفاقی هم برای برخی از گردشگران جالب است!

محققی به نام جورج کورونیس سال ۲۰۱۳ برای نخستین بار پا به اعماق دروازه جهنم گذاشت و پس از جمع‌آوری نمونه خاک این دهانه بزرگ، به سلامت از آن خارج شد و تحقیقات خود را شروع کرد. پس از او هیچ فردی حاضر به انجام این کار نشد.

 ویدیویی از دروازه جهنم

دانلود ویدیو 

منبع curiosity
برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات