وقوع بزرگترین بارش شهابی سال ۲۰۱۷ در ۲۳ و ۲۴ آذر

سیامک احدی
چهار شنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
وقوع بزرگترین بارش شهابی سال ۲۰۱۷ در ۲۳ و ۲۴ آذر

بارش شهابی جوزایی سال ۲۰۱۷، آخر هفته به اوج می‌رسد که در مقایسه با سال قبل در رقابت با ابر ماه نمایش بهتری خواهد داشت.

بارش شهابی جوزایی سالانه، برخلاف بارش شهابی برساوشی در ماه اوت، توسط نور ماه نور تار نمی‌شود.

«بیل کوک» از دفتر محیط شهابی ناسا گفته است:

هلال ماه وجود خواهد داشت، اما بهترین بارش سال جاری را خراب نخواهد کرد.

علاوه بر امید به نمایشی خیره‌کننده‌تر از نمایش‌های معمول، بارش شهابی جوزایی امسال منشا خود، فایتون ۳۲۰۰ را نیز به نزدیک‌ترین فاصله تاریخ خود با زمین از سال کشف در ۱۹۸۳ خواهد آورد.

بارش شهابی

فایتون ۳۲۰۰ پس از تمام این سال‌ها یک راز بزرگ باقی مانده است. این جرم منشا بارش شهابی جوزایی است، اما معلوم نیست که آیا یک سیارک است یا یک دنباله‌دار مرده یا چیزی دیگر.

اخترشناسان در روز ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر)، نزدیک‌ترین دید را به فایتون ۳۲۰۰ خواهند داشت و می‌توانند اطلاعات مفیدی در مورد آن دریافت کنند.

در طول سال‌های اخیر، بارش شهابی جوزایی دارای نرخ ۶۰ تا ۱۲۰ در ساعت برای ناظران است. با این حال برای لذت بردن از یک نمایش شگفت‌انگیز، تماشاگران آسمان باید برخی نکات را مد نظر داشته باشند.

به گفته ناسا این بارش شهابی در شرق افزایش می‌یابد و در تاریخ ۲۳ و ۲۴ آذر ماه شاهد اوج این بارش شهابی خواهیم بود که هر چقدر آسمان تاریک‌تر شود، با بیشترین میزان شهاب از آغاز بامداد تا ۴:۰۰ صبح به وقت محلی مواجه خواهیم بود.

طبق گفته انجمن شهاب سنگ آمریکا، بیش از ۱۰۰ شهاب بین ساعت‌های ۱ تا ۲ بامداد به وقت محلی شلیک خواهد شد.

با این حال، تماشاچیان آسمان که در شهرهای روشن گیر افتاده‌اند، باز هم می‌توانند یک نگاه اجمالی به این بارش شهابی داشته باشند، زیرا شهاب‌های شلیک شده بسیار زیاد و درخشان هستند.

بارش شهابی جوزایی یکی از بزرگ‌ترین بارش‌های شهابی سالانه است که کانون بارش آن در صورت فلکی جوزا به نظر می‌رسد.

این بارش شهابی، از زمانی که بشر آن را شناخته همیشه جز چند بارش شهابی بزرگ سال بوده و معمولا بزرگ‌ترین بارش شهابی سال می‌شود و به همین دلیل هواداران زیادی دارد، اما گاهی جای خود را به بارش‌های شهابی دیگری چون برساوشی و ربعی می‌دهد.

این بارش معمولا در حدود روز ۱۶ آذر ماه آغاز می‌شود و در روز ۲۳ آذر به اوج می‌رسد و در روز ۲۷ آذر پایان می‌یابد.

این بارش از معدود بارش‌های شهابی است که منشا آن‌ها دنباله‌دار نیست و سیارک است. منشا این بارش سیارک 1983TB یا فایتون ۳۲۰۰ است که به نظر برخی اخترشناسان نوعی جرم به نام «دنباله‌دار خاموش» است.

چگونگی تولید شهاب‌ها به دست سیارک‌ها تاکنون معما باقی مانده است.

شهاب‌های این بارش قطر زیادی دارند و به همین دلیل این بارش شهاب‌های روشن زیادی دارد و آذرگوی‌ها در میان آنان فراوان هستند.

سرعت میانگین شهاب‌های این بارش نسبت به سیاره زمین در اوقات اوج بارش شهابی جوزایی معمولا حدود ۳۵ کیلومتر بر ساعت است که برای یک بارش شهابی بزرگ سرعت کمی به شمار می‌آید.

بارش شهابی جوزایی

سیارک TB1983 که منشا این بارش است، سالی نجومی حدود ۱٫۴ سال دارد و در اوقات حضیضش با خورشید تنها در حدود ۲۱ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله دارد که از نیم فاصله میانگین سیاره عطارد با خورشید هم کمتر است.

کوتاه بودن سال نجومی این سیارک باعث می‌شود که توده ذرات این بارش به تندی تقویت شوند و به همین دلیل نرخ ساعتی سرسویی اوج این بارش زیاد تغییر نمی‌کند.

بارش شهابی بَرساوُشی نیز یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالانه است. بیشینه نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالبا در حدود ۱۰۰ است. این بارش شهابی از توده ذرات برجامانده از دنباله‌دار سوئیفت‌تاتل به وجود می‌آید و معمولا از ۲۷ تیر تا ۳ شهریور (بیش از یک ماه) فعال است که بازه زمانی بلندی برای بارش شهابی به شمار می‌آید.

اوج این بارش شهابی معمولا هرساله در حدود ۲۲ مرداد روی می‌دهد. کانون این بارش در صورت فلکی ذات‌الکرسی و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی برساوش واقع شده است، ولی در گذشته که اندازه‌گیری و سنجش دقیق مکان نورباران بارش‌های شهابی میسر نبود، اخترشناسان مکان کانون این بارش شهابی را در برساوش می‌دانستند و به همین دلیل آن را برساوشی نام‌گذاری کردند.

به‌دلیل سنت پابرجایی نام‌ها در اخترشناسی، این نام نیز همچون بسیاری موارد دیگر تا به امروز حفظ شده و باقی مانده است.

منبع ایسنا

دیدگاه