دیدنی های خمین؛ شهر دستکندها و شهرهای زیرزمینی

دیدنی های خمین؛ شهر دستکندها و شهرهای زیرزمینی

شیدا  خرمشاهی
| چهار شنبه, ۲۲ آذر ۹۶ ساعت ۱۳:۱۵

در خمین، میراث کهن و گنجینه‌های ارزشمند زیادی از جمله قلعه‌های باستانی فراوان، شهرهای زیرزمینی و دستکندهای بی‌شمار و امام‌زاده و کبوترخانه‌های بسیار از ادوار مختلف به یادگار مانده که هویت بومی و فرهنگی این سرزمین را نشان می‌دهد.

خمین یکی از شهرهای جنوبی استان مرکزی است که در دشتی نسبتا هموار واقع شده و کوه‌های اطراف، آن را در برگرفته‌اند. برخی خمین را عربی شده «همایون» می‌دانند که برطبق اسطوره های ایرانی به دست «همای» دختر «بهمن» ساخته شده است. برخی دیگر نام این شهر را بر گرفته از واژه «خمیهن» که واژه‌ای زرتشتی است و از ترکیب دو کلمه «خوی» و «میهن» تشکیل شده است، قلمداد می‌کنند.

خمین

در این دیار تاریخی، میراث کهن و گنجینه‌های ارزشمند زیادی از جمله قلعه‌های باستانی فراوان، شهرهای زیرزمینی و دستکندهای بی‌شمار و امام‌زاده و کبوترخانه‌های بسیار از ادوار مختلف به یادگار مانده که هویت بومی و فرهنگی این سرزمین را نشان می‌دهد. در این مطلب مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر زیبا و باستانی را به شما معرفی می‌کنیم.

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی این شهر، نمونه کم‌نظیر و بی‌همتایی از نبوغ مردمان این دیار در حوزه دفاعی و پدافند غیرعامل هستند که قدمت آنها به دوران سلجوقیان و ایلخانان باز می‌گردد. این شهرهای زیرزمینی با معماری کهن و ماهرانه و دالان‌های تو در توی اسرارآمیز و حیرت آور از جاذبه‌های دیدنی شهر خمین هستند.

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی

نمونه جذاب این دستکندها و شهرهای زیرزمینی، «گوردخمه» روستای سرکوبه است که به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.

موزه و قلعه سالار محتشم (موزه مردم شناسی خمین)

موزه و قلعه سالار محتشم (موزه مردم شناسی خمین)

قلعه سالار محتشم یکی از دیدنی‌های پرطرفدار و معروف خمین است که در اواخر دوره قاجاریه به دست «میرزا علی خان سالار محتشم» ساخته شده است.

موزه و قلعه سالار محتشم (موزه مردم شناسی خمین)

این روزها این قلعه تغییر کاربری داده و مردم آن را به‌عنوان «موزه مردم‌شناسی خمین» می‌شناسند که لوازم و ابزار معیشتی مردم خمین را در معرض عموم به نمایش گذاشته است.

مجموعه تاریخی بیت امام خمینی

مجموعه تاریخی بیت امام خمینی

این بنای تاریخی منزل پدری «امام خمینی» است که از دوران قاجاریه در بافت تاریخی شهر خمین در محله‌ای به نام «سه پل» در شمال رودخانه خمین به جای مانده است. این عمارت بی‌نظیر حدود ۲۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و نزدیک به ۱۷۵ سال عمر کرده است.

مجموعه تاریخی بیت امام خمینی

مجموعه تاریخی بیت امام،‌ عمارتی چهارهسته‌ای است که از پنج خانه بزرگ و یک خانه کوچک تشکیل می‌شود و برخلاف معماری‌های سنتی ایرانی، در این عمارت هیچکدام از حیاط‌ها نقش حیاط مرکزی را ندارند.

سنگ‌نگاره‌های تیمره

سنگ‌نگاره‌های تیمره

تیمره، منطقه‌ای باستانی و صخره‌ای در شهر خمین است که ۲۱ هزار سنگ‌نگاره اسرارآمیز و شگفت‌انگیز را در دل خود جای داده است. سنگ‌نگاره‌های تیمره خمین، با نقوش منحصر‌ به ‌فرد، ۴۰ هزار سال تاریخ کشور را روایت می‌کنند و حرف‌های زیادی برای گفتن به گردشگران دارند.

سنگ‌نگاره‌های تیمره

کهن‌ترین خط کشف‌شده در ایران نیز متعلق به سنگ‌نگاره‌های تیمره است. همچنین یک سوم الگوی کتیبه‌های خطی و تصویری موجود در باغ کتیبه‌های «کاخ‌ نیاوران تهران» نیز متعلق به تیمره هستند.  

امامزاده ابوطالب

امامزاده ابوطالب

این بقعه، بنایی باشکوه و تاریخی از دوران صفویان است که میان اهالی خمین به «شاهزاده ابوطالب» نیز شهرت دارد. بنای این بقعه شامل ایوان، گنبد، حرم، ضریح و صحن می‌شود.

مجموعه تفریحی کوه بوجه

مجموعه تفریحی کوه بوجه

کوه بوجه یکی از کوه‌های جنوبی خمین است که به شکل یک زنگوله در وسط دشت خمین قرار گرفته است و از نظر فیزیکی کوه کوچکی به شمار می‌رود. این کوه که با نام «بوجه سلطان» نیز شناخته می‌شود، علاوه بر اینکه یکی از نمادهای فرهنگی خمین است، یکی از تفرجگاه‌های ساکنان شهر خمین و روستاهای اطراف نیز محسوب می‌شود.

مجموعه تفریحی کوه بوجه

بخشی از دامنه این کوه، اکنون به صورت پارک فضاسازی شده و امکانات تفریحی برای مردم فراهم شده است.

دریاچه خان آباد خمین

دریاچه خان آباد خمین

دریاچه خان‌آباد خمین در ۲۷ کیلومتری شهر خمین قرار گرفته است.

دریاچه خان آباد خمین

آب این دریاچه از چشمه تامین می‌شود و در کنار آن امکانات تفریحی نظیر قایق‌سواری برای گردشگران فراهم شده است.

دریاچه خان آباد خمین

همچنین باغات فراوانی در نزدیکی این دریاچه قرار گرفته‌اند.

قلعه باستانی روستای چنار

قلعه باستانی روستای چنار

قلعه‌ای باستانی و شگفت‌انگیزی در روستای چنار قرار گرفته که از جاذبه‌های تاریخی و بی‌نظیر شهر خمین به حساب می‌آید.

عمارت امیرمفخم بختیاری (عمارت باغ خسروانی)

عمارت امیرمفخم بختیاری

«عمارت امیر مفخم بختیاری» که با نام «عمارت باغ خسروانی» شناخته می‌شود از بناهای تاریخی دوره قاجار در روستای شهابیه شهر خمین است. این بنا در تاریخ ۲۰ اسفند سال ۱۳۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کبوترخانه های خمین

کبوترخانه های خمین

در روستاهای خمین، کبوترخانه‌های زیادی قرار گرفته‌اند. این کبوترخانه‌ها، بناهای کنگره‌داری هستند که نوار سفیدی از گچ در چهار طرف دیوارها و کنگره‌های اطراف سقف آنها کشیده شده و از هنر معماری خاصی برخوردار هستند. موقعیت این کبوترخانه‌های به گونه‌ای است که از هر نظر امنیت کبوتران را تامین و دسترسی به آب و دانه را برای آنان آسان‌تر می‌کند.  

امامزاده اسماعیل خمین

امامزاده اسماعیل خمین

امامزاده اسماعیل، بقعه‌ای در ۱۰ کیلومتری شمال‌غربی شهر خمین در روستای یوجان است که به صورت چهارضلعی بنا شده است. تاریخ ساخت این بنا به سال ۱۰۲۲ هجری قمری باز می‌گردد.

دشت خمین

دشت خمین

دشت خمین نزدیک به ۶۵ درصد مساحت شهر خمین را شامل می‌شود و محل استقرار بسیاری از روستاهای شهر خمین است. بخشی از این دشت زیبا در اوایل فصل بهار، مملو از گل‌های شقایق شده و زیبایی حیرت‌آوری پدید می‌آورد.

قلعه روستای مزاین

قلعه روستای مزاین

این قلعه دیدنی و جذاب در روستایی از توابع بخش مرکزی شهر خمین قرار گرفته است.

قلعه روستای مزاین

تاریخ دقیقی از ساخت این بنا در دست نیست و امروزه تنها ویرانه‌ای از آن به جای مانده است.

غار کوه گره خان آباد

غار کوه گره خان آباد

غار کوه‌ گره خان‌آباد، در مسیر جاده خمین به شازند قرار گرفته است و یکی از عمیق‌ترین چاه غار‌های طبیعی ایران محسوب می‌شود.

غار کوه گره خان آباد

پیمایش این غار نیازمند در اختیار داشتن ابزارهای فنی و حرفه‌ای غارنوردی است.

گورستان ارامنه لیلیان

گورستان ارامنه لیلیان

گورستان ارامنه لیلیان از دوره قاجار و پهلوی در روستای لیلیان خمین به یادگار مانده است. گفته می‌شود ارمنیان خمین عمدتا در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، به تهران و ارمنستان مهاجرت کردند.

گورستان ارامنه لیلیان

کلیسایی نیز در این روستا قرار گرفته که دیدن آن خالی از لطف نیست.

یخچال نیمور

یخچال نیمور

یخچال نیمور تنهای بنای باقیمانده از یخچال‌هاى موجود در محور خمین - دلیجان - محلات است که همچنان پا بر جا مانده، ولى کارکرد اصلى خود را از دست داده است.

که با گذشت زمان طولانی، همچنان سالم پابرجا مانده است. نمای بیرونی یخچال به شکل گنبدی مخروطی و نمای داخلی آن آجرکاری شده و شکل هندسی جالب و قابل‌توجهی دارد. این بنا در حال حاضر کارکرد اصلی خود را از دست داده است.

قلعه قنات (کاروانسرای گلماگرد)

قلعه قنات (کاروانسرای گلماگرد)

بنای تاریخی قلعه قنات که به نام‌های «قلعه مهستان» و «کاروانسرای گلماگرد» نیز معروف است در یک کیلومتری شمال‌شرقی روستای جلمارود در فاصله ۳۰۰ متری شرق جاده آسفالته‌ای که از شهر خمین به روستای جلماجرد می‌رسد، قرار گرفته است. این بنای تاریخی دارای نقشه مربع شکل است و با مصالحی چون خشت و گل ساخته شده است.  

برچسب‌ها لوکیشن دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات