بهترین مکان ها برای بازدید در هامپی، میراث جهانی یونسکو در هند

سحر مردانه
چهار شنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
بهترین مکان ها برای بازدید در هامپی، میراث جهانی یونسکو در هند

هامپی، دهکده‌ای تاریخی در کارناتاکا، واقع در کشور هندوستان است. این مجموعه‌ی تاریخی، ویرانه‌های باستانی و معابد معروف و فراوانی دارد که مورد توجه بازدید‌کنندگان قرار می‌گیرد.

یکی از سایت‌های میراث جهانی یونسکو، روستای باستانی هامپی (Hampi) واقع در ایالت جنوبی هند، یعنی کارناتاکا (Karnataka) است که زمانی به عنوان پایتخت یکی از بزرگ‌ترین پادشاهی‌های هند، امپراتوری ویجایاناگارا (Vijayanagara Empire) شناخته شده است. در قرن شانزدهم، این روستا توسط سلطان دکان (Deccan sultanate) به خاک کشیده و ویران شد. ویرانه‌هایی که امروز در این مکان قابل مشاهده است، بقایای باستانی به جا مانده از آن زمان هستند. تخته سنگ برنزی و بقایای معابد و کاخ‌ها، بهترین مکان‌ها برای بازدید در روستای هامپی هستند.

معبد ویجایا ویتهالا (Vijaya Vitthala Temple)

هامپی

معبد ویجایا ویتهالا، مجموعه‌ای عظیم است که قدمت آن به قرن ۱۵ باز می‌گردد. گفته می‌شود این معبد، بزرگ‌ترین سازه تاریخی در منطقه است که به لرد ویتهالا که تجسمی از برد ویشنا است، اختصاص داده شده بود. در این معبد، چندیدن زیارتگاه، عمارت و سالن از جمله سالن اصلی (Maha Mantapa)، سالن ازدواج (Kalayana Mantapa)، زیارتگاه الهه (Shrine Devi) و سالن جشنواره (Utsav Mantapa) وجود دارد. در حیاط این معبد، یک ارابه‌ی سنگی خیره‌کننده وجود دارد که شاید برجسته‌ترین ساختار در این مجموعه باشد. این معبد یک میراث تاریخی و معماری با ارزش به شمار می‌آید که هنر نقاشی پیچیده‌ای را از به تصویر کشیدن خدایان مختلف به نمایش می‌گذارد.

زمان بازدید از معبد: دوشنبه تا یکشنبه، ساعت ۳۰:۸ صبح تا ۳۰:۵ بعد‌از‌ظهر

هزینه ورود: ۱۰ روپیه برای هندیان، ۵ دلار برای خارجی‌ها، ۲۵ روپیه برای دوربین فیلم‌برداری

معبد سری ویروپاکشا (Sri Virupaksha Temple)

هامپی

یکی از مراکز اصلی زیارت در هامپی، معبد سری ویروپاکشا است که قدمت آن به قرن هفتم باز می‌گردد. این معبد، جزء قدیمی‌ترین معابد این کشور است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینجا به ویروپاکشا اختصاص داده شده و تجسمی از لرد شیوا است. این معبد دارای دروازه‌‌های عظیم، سالن، حیاط، زیارتگاه و دیگر ساختار‌های کوچک است. در اینجا، دیوار‌هایی را خواهید دید که داستان و افسانه‌های هندی بر روی آن‌ها حک شده که نشان‌دهنده‌ی هنری باستانی است.

زمان بازدید از معبد: دوشنبه تا شنبه، ساعت ۰۰:۶ صبح تا ۰۰:۶ بعد‌از‌ظهر

هزینه ورود: ۵ روپیه برای هندیان، ۵ دلار برای خارجی‌ها، ۵۰۰ روپیه برای دوربین فیلم‌برداری و ۵۰ برای دوربین عکاسی

مجموعه معبد هماکوتا هیل (Hemakuta Hill Temple Complex)

هامپی

در قسمت جنوبی هامپی، معبد هماکوتا هیل با چندین معبد هندو که در طول قرن ۹ تا ۱۴ ساخته شده است، قرار دارد. بسیاری از معابدی که در این مجموعه قرار دارند، به لرد شیوا اختصاص داده شده‌اند، برخی از آن‌ها دست نخورده باقی مانده و از برخی دیگر فقط ویرانه‌ای باقی مانده است، با این حال ارزش بازدید را دارند. معماری این معبد، بسیار منحصر‌به‌فرد است. این سازه‌ی سه لایه، دارای سقفی هرمی شکل است که از گرانیت ساخته شده است. دیوار‌های این مجموعه با نقوش گل‌دار تزئین شده است. معبد برجسته و معروفی که در این مجموعه وجود دارد، معبد مولا ویروپاکشا (Mula Virupaksha) نام دارد.

معبد لاکشمی ناراسیمها (Lakshmi Narasimha Temple)

هامپی

این معبد دارای بزرگ‌ترین مجسمه در هامپی است. این مجسمه سنگی با ارتفاع ۶٫۷ متری از لرد ناراسیمها ( تجسمی از لرد ویشنا) است که قدمت آن به سال ۱۵۲۸ میلادی باز می‌گردد. خدایی بر روی ماری هفت سر (sheshanaga) در حالت چهار زانو نشسته است.

زمان بازدید از معبد: دوشنبه تا یکشنبه، ساعت ۰۰:۶ صبح تا ۰۰:۶ بعد‌از‌ظهر

هزینه ورود: رایگان

معبد آچیوتارایا (Achyutaraya)

هامپی

معبد آچیوتارایا، آخرین معبد ساخته شده در روستای هامپی است که قدمت آن به قرن شانزدهم باز می‌گردد که سبک معماری ویجایاناگارا (Vijayanagara) را مجسم می‌کند. این معبد بین دو تپه‌ی ماتانگا (Matanga) و گاندهامادانا (Gandhamadana) قرار گفته که چندین برابر به جذابیت آن افزوده است. معبد، دارای حیاطی بزرگ با ستون‌های حک شده‌ی پیچیده و جزئیات زینتی است. هر ستون معبد، دارای مجسمه‌هایی است که در واقع منعکس‌کننده ساخت و ساز خیره‌کننده‌ی آن است.

معبد ساسیوکالو گانشا (Sasivekalu Ganesha Temple)

هامپی

معبد ساسیوکالو گانشا، در قسمت جنوبی هماکوتا هیل قرار گرفته است. نکته‌ی برجسته‌ای که در این معبد وجود دارد، مجسمه ۲٫۵ متری لرد گانش است که ماری بر روی شکم آن حک شده است. با توجه به فرهنگ عامه و داستان‌ها، یک بار پروردگار گانش، بیش از حد غذا می‌خورد و برای جلوگیری از ترکیدن شکم خود، ماری را به دور آن گره می‌زند. این مجسمه در حالت نیمه لوتوس نشسته و دارای چهار دست است. همچنین عمارتی در اطراف این مجسمه قرار دارد که از آن محافظت می‌کند.

زمان بازدید از معبد: دوشنبه تا یکشنبه، ساعت ۰۰:۶ صبح تا ۰۰:۶ بعد‌از‌ظهر

هزینه ورود: رایگان

محوطه سلطنتی (Royal Enclosure)

هامپی

زمانی به عنوان مقر پادشاه مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر ویرانه‌ای است که شبیه به موزه‌ای در فضای باز محسوب می‌شود. اینجا بیش از ۵۹ هزار متر مربع مساحت دارد که در آن می‌توان معابد، کاخ‌ها، قنات‌ها، مخازن آب و چندین ساختمان دیگر را دید که گذشته‌ای پررونق را نشان می دهند. برجسته‌ترین بنا در این محوطه سلطنتی، مخزنی هفت متری، دارای پنج ردیف است. این مخزن دارای ۱۰۰ سلول است که حمام ملکه به سبک مهماری هندی-اسلامی، با تالاری زیر زمینی در آن قرار دارد. این سازه، نشان‌دهنده‌ی درخشش معماری با طرح‌های خلاقانه آن روزها است.

بازار هامپی

هامپی

بازار هامپی، یکی از مکان‌های محبوبی است که شما را به زمان گذشته باز می‌گرداند. در این بازار که بیش از یک کیلومتر است، می‌توانید در هر دو طرف خرابه‌ی غرفه‌ها ببنید. این بازار قطعا ارزش بررسی و بازدید را دارد. مجسمه عظیمی از ناندی بول (Nandi Bull) در انتهای شرقی این خیابان باستانی، همراه با یک گالری عکس منحصر‌به‌فرد که قدمت آن به قرن نوزدهم باز می‌گردد، قابل رویت است. ورود به گالری رایگان است. همچنین در این مکان تعداد زیادی مغازه وجود دارد که می‌‌توانید از آن‌ها وسایلی نظیر: صنایع دستی حک‌شده، سکه‌های عتیقه، شال‌های گلدوزی و جواهرات را به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

خرابه‌های کنار رودخانه

هامپی

هزاران شیوا لینگاس (Shiva Lingas) بر روی تخته سنگ‌های کنار رودخانه حک شده است. همچنین در اطراف، چندین مجسمه، زیارتگاه کوچک، غرفه و آثار باستانی به چشم می‌خورد.

زمان بازدید: دوشنبه تا یکشنبه، ساعت ۰۰:۶ صبح تا ۰۰:۶ بعد‌از‌ظهر

هزینه ورود: ۳۰ روپیه برای هر نفر

تپه ماتانگا (Matanga Hill)

هامپی

برای داشتن چشم‌اندازی بی‌نظیر از خرابه‌های به جا مانده در روستای هامپی، بازدید از تپه ماتانگا داشته باشید. تپه‌ی ماتانگا، بالا‌ترین نقطه در این مکان است. صعود، کوتاه و آسان خواهد بود. در نوک قله، معبد باستانی ویرابهادرا (Veerabhadra temple) را خواهید دید.

بخش موزه باستان‌شناسی

هامپی

در موزه باستان‌شناسی هامپی، سکه‌های طلا و نقره باستانی، لوح‌های فلزی، مجسمه، مجسمه‌های سنگ تراشی شده از خدایان هندو، نقاشی، اسلحه و دیگر آثار باستانی را می‌توانید ببینید. شما می‌توانید از این گنجینه نهایت لذت را ببرید.

زمان بازدید: دوشنبه تا یکشنبه (به جز جمعه)، ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد‌از‌ظهر

هزینه ورود: ۵ روپیه برای هر نفر

جزیره هیپی (Hippie Island)

هامپی

خرابه‌های هامپی در جنوب رودخانه‌ی تونگاهادرا (Tungabhadra) قرار دارد، در حالی که در شمال آن فرهنگ هیپی رایج است. این مکان بیشتر مورد توجه مسافرانی است که با یک کوله‌پشتی به سفر می‌روند. احساس آرامشی که از زیبایی‌های طبیعت حاصل می‌شود، بر جذابیت این جزیره افزوده است. همچنین چندین کافه‌ی زیبا و آلونک رنگارنگ وجود دارد که از اواسط ماه مارس تا پایان اکتبر در حال فعالیت و خدمات‌رسانی هستند. در اینجا به راحتی می‌توانید غذاهای غربی و هندی را بیابید. محل اقامت نیز به سبک هیپی، ساده و کوچک اما با وجود تمامی امکانات اساسی است. برای رسیدن به این جزیره، شما باید از طریق قایق‌موتوری از رودخانه عبور کنید. آخرین قایق تا ساعت ۵٫۵ کار می‌کند. شما می‌توانید در اطراف جزیره به دوچرخه‌سواری بروید و از زیبایی‌های طبیعی لذت ببرید.

توجه داشته باشید موسم بارندگی و باد، قایق‌های موتوری کار نمی‌کنند و شما برای رسیدن به جزیره باید تاکسی اجاره کنید.

انگوندی (Anegundi)

هامپی

هنگام بازدید از روستای تاریخی هامپی، خوب است که از ویرانه‌های شهر باستانی انگوندی که در مجاور آن قرار دارد هم بازدید داشته باشید. این روستا تنها ۱۲ مایل از هامپی فاصله دارد. این روستا به اندازه‌ی حماسه‌ی رامایانا (Ramayana) قدمت دارد و خانه آثار تاریخی و معابد حفظ‌شده است. جذاب‌ترین قسمت روستا، فلات آن است. گفته می‌شود این فلات‌ها، قدیمی‌ترین بر روی زمین است. از این رو، این روستا به نام «خانه‌ی مادر زمین» نامیده‌ شده است.

معبد هانومان (Hanuman Temple)

هامپی

یکی از سایت‌های مشهور، معبد هانومان است که در بالای تپه‌ی آنجیانادری (Anjeyanadri) و در حدود سه کیلومتری هامپی قرار گرفته است. برای رسیدن به این معبد، باید ۵۷۰ پله را طی کنید. کوه‌پیمایی تا تپه، نزد گردشگران بسیار محبوب است، زیرا در نهایت، آرامش و چشم‌اندازی اغوا‌کننده را به دست خواهید آورد. دیدن طلوع و غروب خورشید از بالای تپه، باعث جذی بیشتر بازدید‌کنندگان می‌شود. دوربین خود را فراموش نکنید. این معبد دارای یک بت سنگی است که بر روی آن لرد هانومان حک شده است. همچنین حرم لرد راما و همسرش سیتا نیز در این معبد قرار دارد.

نکته‌ی قابل توجه: در این محل، میمون‌های بسیاری وجود دارد، فقط دقت داشته باشید که آن‌ها را آزار ندهید. این معبد هزینه‌ی ورودی ندارد و هر روز تا غروب خورشید باز است.

 

منبع theculturetrip

دیدگاه