آبشار چالاچوخور، جاذبه ای بکر در میان دره ها

بهاره غنچه
پنجشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰
آبشار چالاچوخور، جاذبه ای بکر در میان دره ها

آبشار چالاچوخور یکی از آبشارهای بکر و زیبای شهرستان گرمی است که در نزدیکی مرز جمهوری ایران و آذربایجان در میان پرتگاه‌ها و دره‌های عمیق واقع شده است.

شهرستان گرمی یکی از شهرستان‌های استان اردبیل در ایران است که در شمال غربی کشور و شمال استان اردبیل واقع شده است. فاصله گرمی با اردبیل ۱۰۸ کیلومتر، با بیله‌سوار ۵۵ کیلومتر و با پارس‌آباد ۹۷ کیلومتر است. منطقه گرمی از کهن‌ترین نواحی منطقه مغان بوده و آثار تاریخی بدست آمده نشانگر قدمت تاریخی آن است. همچنین به علت آب و هوای مساعد و وجود آثار باستانی، جنگل‌های سرسبز، غارها  و طبیعت بکر، این منطقه از قطب‌های اصلی گردشگری در استان اردبیل است.

شهرستان گرمی از جنوب به دامنه کوه‌های صلوات، از شمال به کوه‌های خروسلو از غرب به رود دره رود و از شرق به بالهارود محدود می‌شود. رشته کوه‌های قره داغ، خروسلو، صلوات سمت‌های جنوبی، شرقی و غربی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. در کوه‌های این شهرستان تاکنون ۶ دهنه غار طبیعی شناسایی و ثبت شده‌ است. 

فراموش نکنید که برای سفر به اردبیل و بازدید از جاهای دیدنی اردبیل و یا سایر مقاصد داخلی و خارجی، همواره می‌توانید از موتور جستجوی تور در کجارو استفاده کنید. ما این امکان را فراهم کرده‌ایم که سفر خود را ارزان‌تر از هر جای دیگر برنامه‌ریزی کنید.

تور اردبیل را در کجارو جستجو کرده و با مقایسه آن‌ها، مناسب‌ترین تور را با پایین‌ترین قیمت از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

شهرستان گرمی

شهرستان گرمی مانند اغلب نواحی ایران دارای اقلیمی نیمه خشک با تابستان‌های نسبتا گرم و زمستان‌های نسبتا سرد است. آب و هوای گرمی نسبت به اغلب نواحی و شهرستان‌های استان اردبیل معتدل و ملایم است. آب و هوای این شهرستان خصوصا در شرق، تا اندازه‌ای تحت تاثیر آب و هوای منطقه خزر و توالش قرار گرفته است و باتوجه به آنکه اغلب آبادی‌های شهرستان گرمی در دره‌ها واقع شده‌اند، آن‌ها را از بادهای تندی که در برخی شهرستان‌های استان نظیر اردبیل و مشکین شهر می‌وزد، در امان نگاه می‌دارد.

از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان می‌توان به رودخانه‌ها، چشمه سارها،‌ روستاهای متنوع و کوه‌های سرسبز اشاره کرد. برخی هوای مه آلود، آبشار مه، دریاچه مه و گیر افتادن مه در دامن کوه‌ها را که تقریبا ۱۰۰ روز در سال رخ می‌دهد، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری این شهرستان می‌دانند. مراتع و جنگل‌های شهرستان محل رویش پراکنده یا انبوه انواع مختلفی از گیاهان و درختان و درختچه‌ها است. همچنین علاوه بر گونه‌های متنوع جانوری، گرمی در فصل‌های مختلف در مسیر حرکت انواع مختلفی از پرندگان مهاجر قرار دارد.

آبشار چالاچوخور اردبیل

کوهستان‌های جنوب شرقی شهرستان به علت اتصال به کوهستان‌های تالش و نزدیکی به دریای خزر از بارش مناسبی در حدود ۶۰۰ میلیمتر در سال برخوردار است و به همین دلیل سرسبز است و رودخانه‌های بسیاری در دامنه‌های آن جریان دارند. این رودخانه‌ها در این منطقه آبشارهایی با ارتفاعات مختلف ایجاد کرده‌اند. آبشار چالاچوخور نیز یکی از این آبشارهای زیبا و پرطرفدار این منطقه است که در روستای آلیله واقع شده است.

روستای آلیله در حدود ۱۰ کیلومتری شرق شهر گرمی به سمت مرز ايران و جمهوری آذربايجان قرار دارد که آب و هوای مساعد، وجود گورستان بزرگ تاریخی، جنگل‌های موجود در منطقه، غار و یخچال‌های طبیعی در ارتفاعات شمال این روستا و طبیعت بکر آن و آبشار چالاچوخور از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. آبشار چالاچوخور که در مسیر رودخانه دومولی واقع شده با پرتگاه‌ها و دره‌های عمیق کناری‌اش معروف شده است. پوشش درختان جنگلی و خودرو در مسیر دسترسی به آبشار بر جذابیت آن افزوده است. این آبشار  در ارتفاع ۱۱۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

آبشار چالاچوخور اردبیل

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها آبشار

    دیدگاه