ملخ مرده در نقاشی «ونگوگ» کشف شد

سیامک احدی
چهار شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۴
ملخ مرده در نقاشی «ونگوگ» کشف شد

مدیر موزه «نلسون اتکینز» کانزاس سیتی از کشفی عجیب و بی‌سابقه در تابلو نقاشی «درختان زیتون» خبر داد.

کارشناسان موزه «نلسون اتکینز» کانزاس سیتی که نقاشی «درختان زیتون» در آن نگهداری می‌شود، در زمان مرتب و دسته‌بندی کردن آثار این مرکز، متوجه وجود باقی‌مانده ملخ روی این تابلو شدند.

«ونسان ونگوگ» که به خلق مناظر طبیعی در فضای باز شهرت دارد، این نقاشی را ۱۲۸ سال پیش کشیده و به نظر می‌رسد، این حشره نگون‌بخت با رنگ‌ها آمیخته شده و از بوم این نابغه هلندی سر درآورده است.

مدیر این موزه درباره این اتفاق گفت:

«ونگوگ» در فضای باز و با المان‌های طبیعی کار می‌کرد و همه می‌دانیم که او با باد، گرد و غبار، چمن، درختان، مگس‌ها و ملخ‌ها سر و کار داشت.

نقاشی ونگوگ

کارشناسان موزه «نلسون اتکینز» ابتدا فکر می‌کردند این تکه‌های اضافی روی بوم، برگ هستند. البته این افردا خاطر نشان کردند که پیدا شدن چنین مواردی، چندان نادر نیست، اما کشف این ملخ که با روند کار «ونگوگ» کاملا تجانس دارد، این مسئله را پررنگ و جذاب کرده است.

همچنین اعلام شده چون هیچ اثری از حرکت روی بوم وجود ندارد، می‌توان نتیجه گرفت که این حشره پیش از چسبیدن به بوم «ونگوگ»،‌ مرده بوده است. ونگوگ یک سال پس از کشیدن این تابلو دست به خودکشی زد.

«ون‌سان ونگوگ» نقاش نامدار هلندی هرچند در زمان حیاتش در گمنامی به‌سر می‌برد و در تمام طول عمر خود تنها یک تابلو، یعنی تاکستان سرخ را فروخت، اما اکنون به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین نقاشان قرن نوزدهم در جهان شناخته می‌شود.

«ونگوگ» فعالیت هنری خود را به‌عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی آغاز کرد. برخی از مشهورترین کارهای او در دو سال پایانی عمرش خلق شدند.

ونگوگ در ۲۹ جولای ۱۸۹۰ در سن ۳۷ سالگی در میان کشتزارها، گلوله‌ای به سینه‌ خود شلیک کرد و روز بعد درگذشت.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها توریسم نقاشی

    دیدگاه