آثاری از دوره مادها در همدان کشف شد

سیامک احدی
چهار شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
آثاری از دوره مادها در همدان کشف شد

باستان‌شناسان برای اولین بار آثار و شواهد مهمی از دوره مادها در میدان امام شهر همدان کشف کردند.

«محمد شعبانی» باستان‌شناس همدان گفت:

در راستای اجرای طرح پیاده‌راه‌سازی که شهرداری شهر همدان مجری آن است، این شهرداری قصد داشت تا در مرکز میدان امام خمینی یک فواره آب بزرگ ایجاد کند، به همین دلیل برای این طرح گودبرداری انجام داد. ما هم از این فرصت استفاده کرده و ترانشه‌ای را در بخش از میدان ایجاد کردیم تا وضعیت آثار تاریخی را در مرکز شهر همدان هم بررسی کنیم، چون به غیر از هگمتانه در جای دیگری از شهر همدان نتوانسته بودیم کاوش انجام دهیم.

شعبانی افزود:

متوجه شدیم که در خیابان‌کشی‌های بعد از سال ۱۳۱۰، آثار دوران اسلامی و اواخر دوره تاریخی از بین رفته است و در آن زمان هر ساله بخشی از آثار را تخریب و پی‌سازی‌های جدیدی را انجام می‌دادند. به همین دلیل لایه‌های دوران اسلامی از بین رفته بود. اما با این تراشه به آثاری از دوره تاریخی ساسانی برخوردیم. سفالینه‌های دوره ساسانی را داشتیم و کار را ادامه دادیم و به دو تابوت سفالی اشکانی برخورد کردیم که نمونه‌های مشابه آن را در اطراف همدان هم به دست آورده بودیم. متاسفانه این دو تابوت در همان ساخت و سازهای اوایل دوران پهلوی آسیب زیادی دیده بودند. کاوش را ادامه دادیم و برای اولین بار در شهر همدان و کاوش‌های علمی باستان‌شناسی به آثاری متعلق به قبل از دوره اشکانی یعنی دوره سلوکی برخورد کردیم.

وی ادامه داد:

متوجه شدیم که نه‌تنها آثاری برای دوره سلوکی بلکه شواهدی از دوران مادها نیز در این قسمت از شهر پیدا شد. نمونه سفال‌های شاخصی که در دوران ماد ساخته می‌شد، کاسه‌های زورقی شکل که در تپه حسنلو و نوشیجان داشتیم نیز به دست آوردیم.

آثار دوره ماد در همدان

مسئول کاوش‌های استان همدان بیان کرد:

همیشه در منابع مکتوب اشاره می‌شد که همدان مربوط به دوره مادها است و همیشه از هگمتانه مادی در کتاب‌ها ذکر می‌شد با وجود اینکه بیش از ۱۵۰ سال کاوش‌های باستان‌شناسی و جستجو برای کشف هگمتانه مادی ادامه داشت، اما هیچگاه اثر مادی در همدان به دست نیامده بود. ولی این کاوش‌ها برای اولین بار شواهدی از دوران مادها را برای ما روشن کرد و این سفالینه‌ها اثبات می‌کند که استقرار دوران مادها در همدان نیز وجود داشته است. البته ما در بخش بسیار کوچکی از میدان در حال کار هستیم و شواهدی نیز که پیدا کردیم هم متعلق به همین بخش کوچک از ترانشه است، ولی همین بخش کوچک اثبات می‌کند که قدمت همدان به دوران مادها برمی‌گردد و همه گفته‌ها درباره همدان دوران مادی با این داده‌ها اثبات شد.

آثار دوره ماد در همدان

این باستان‌شناس بیان کرد:

قدیمی‌ترین آثار کشف شده در تمام کاوش‌ها و یافته‌های باستان‌شناختی همدان به اواخر دوره اشکانی برمی‌خورد و قبل از آن هیچ آثاری نداشتیم و این برای اولین بار است که در کاوش‌های باستان‌شناختی شواهدی از دوران سلوکی و ماد پیدا کرده‌ایم.

وی افزود:

سرپیکان‌های مفرغی عصر آهن، سفال‌های شاخص دوران سلوکی را داریم که نمونه مشابه آن در لائودیسه را داشته‌ایم. در واقع این اولین بار است که چنین آثاری در جایی که قرار بود آب‌نما شود پیدا شد. شهرداری و میراث فرهنگی به ما ده روز فرصت داده بودند که ببینیم آیا اینجا آثار شاخصی وجود دارد که ببینیم اینجا به‌عنوان سایت موزه شناخته شود و طرح‌های دیگر کنار برود یا نه. ما ده روز کار کردیم، اما به ساختار معماری مورد نظر آن‌ها برخورد نکردیم، ولی در نهشته‌ها به آثار دوران تاریخی از جمله مادی دست پیدا کردیم. پس این احتمال وجود دارد که اگر این کاوش‌ها ادامه پیدا کند، آثار دیگری نیز کشف شود. ما کار را از سیزدهم آبان ماه شروع کرده‌ایم و باید امروز و فردا کار را تعطیل کنیم، چون فرصت ده روزه تمام شده است.

آثار دوره ماد در همدان

شعبانی در پایان گفت که تصمیم با مسئولان است که آیا می‌خواهند که سایت موزه ایجاد کنند یا اینک ه می‌خواهند دوباره روی آن همان طرح آب‌نما را اجرا کنند.

منبع مهرنیوز

دیدگاه