موزه تاریخ طبیعی دامغان، فرصتی مناسب برای شناخت گونه های مختلف جانوری

موزه تاریخ طبیعی دامغان، فرصتی مناسب برای شناخت گونه های مختلف جانوری

فاطمه محمدی
| چهار شنبه, ۸ آذر ۹۶ ساعت ۱۳:۴۵

استان سمنان سه موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی دارد که در شهرستان‌های سمنان، دامغان و شاهرود واقع‌شده‌اند، این موزه‌ها از نمونه‌های تاکسیدرمی شده حیوانات و نمونه‌هایی از شاخ، اسکلت و شاخ آن‌ها مراقبت می‌کنند.

دامغان کهن‌ترین و باستانی‌ترین شهر پارتی ایران است که نام قدیم آن ده مغان و یا صددروازه بوده است و آثار باستانی زیادی در این شهر قرار دارد. دامغان زمانی پایتخت اشکانیان بوده است. مرکز این شهر، شهرستان دامغان است و مردم آن به زیان فارسی و لهجه دامغانی صحبت می‌کنند.

همان‌طور که اشاره کردیم دامغان در زمان اشکانیان بانام صددروازه شناخته می‌شده که درواقع پایتخت دولت اشکانی بوده است و قدیمی‌ترین مسجد ایران بانام مسجد تاریخانه در این شهر قرار دارد و نام کهن دامغان در کتیبه سارگون دوم آشوری آمده است. در بسیاری از کتب آمده که دور شهر دامغان دیواری ستبر وجود داشته است.

از قدمت این شهر کهن که بگذریم، امروز به سراغ یکی از موزه‌های جالب این شهر، موزه تاریخ طبیعی دامغان رفته‌ایم. استان سمنان سه موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی دارد که در شهرهای دامغان، شاهرود و سمنان واقع‌شده‌اند. موزه‌های تاریخ طبیعی و تنوع زیستی همان‌گونه که از نامشان پیداست به دو بخش تقسیم می‌شود، بخش اول شامل تاریخ طبیعی استان که در این بخش موزه نمونه‌های بارز و ارزشمندی از بقایای سیلیس شده گیاهان و جانوران دوره‌های گذشته زمین که به‌صورت فسیل و سنگواره برجای‌مانده است نگهداری می‌شود.

موزه تاریخ طبیعی دامغان

بخش دوم شامل تنوع زیستی استان است که در این بخش اجزا بدن پنج رده از مهره‌داران استان به‌صورت های مختلف از قبیل پوست، شاخ و اسکلت و جمجمه و تاکسیدرمی نگهداری می‌گردد.

این سه موزه مساحتی بیش از ۴۰۰ مترمربع دارند و هرروز به‌صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از ابتدای سال ۹۱ تاکنون بیش از ۲۱۰۰۰ نفر از موزه‌های تاریخ طبیعی این استان بازدید کرده‌اند.

گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی در استان سمنان وجود دارد که حتی در معرض خطر انقراض قرار دارند، ازجمله آن‌ها می‌توان به یوزپلنگ آسیایی، نماد جانوری استان سمنان و گون گچی نماد گیاهی استان اشاره کرد.

یوزپلنگ آسیایی از گوشت‌خواران و گربه‌سانان بزرگ جثه کشور است. زیستگاه این‌گونه ارزشمند و در معرض خطر انقراض مناطق دشتی و بیابانی کشور هست. یوزپلنگ در حال حاضر در تعداد معدودی از مناطق کشور است و زیستگاه‌ها و مناطق استان سمنان میزبان بیشترین جمعیت یوزپلنگ در میان سایر زیستگاه‌های کشور هستند در استان سمنان سه زیستگاه یوز خیز وجود دارد.

 پوزپلنگ آسیایی

یوزپلنگ آسیایی

مجموعه تحت حفاظت توران، پارک ملی کویر و پناهگاه حیات‌وحش خوش ییلاق از زیستگاه‌های برجسته استان است که بیشترین جمعیت یوز در آن مشاهده می‌شود.

گونه‌گون گچی (Astragalus fridae Rech. f) از جنس گون، بومی و انحصاری ایران است که رویشگاه آن اقلیم بیابانی با خاکی غنی از گچ است. بر اساس طبقه‌بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) و بر اساس گزارش‌های سازمان محیط‌زیست کشور گونه‌گون گچی در لیست گیاهان در معرض خطر انقراض قرار دارد.

موزه تاریخ طبیعی دامغان

گون گچی

موزه تاریخ طبیعی دامغان به آدرس دامغان، از میدان سعدی، جنب دانشگاه آزاد اسلامی، اداره محیط‌زیست شهرستان دامغان، همه روز در ساعات اداری پذیرای حضور علاقه‌مندان است. موزه تاریخ طبیعی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان به‌مناسبت « روز جهانی حیات وحش » از ۱۲ اسفندماه به مدت یک هفته (بجز ایام تعطیل) از ساعت ۸ صبح الی ۱۳ بصورت رایگان پذیرای علاقه مندان و دوستداران محیط زیست می باشد. 

دیدگاه  

    تبلیغات