چهار سوق بزرگ بازار تهران بعد از ۴۰ سال مرمت می‌شود

فاطمه رشیدی
سه شنبه، ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۶
چهار سوق بزرگ بازار تهران بعد از ۴۰ سال مرمت می‌شود

 چهار سوق بزرگ بازار تهران با همکاری پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی-تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه آخن آلمان مرمت می‌شود.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «مهناز اشرفی» رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی–تاریخی پژوهشگاه با اعلام این خبر ادامه داد:

این طرح در قالب تفاهم‌نامه «پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری» با «دانشکده معماری دانشگاه آخن آلمان» مبنی بر همکاری‌های این دو مرکز در زمینه‌های معماری، تاریخ معماری و مطالعات؛ مراحل پایانی‌اش را می‌گذراند.

او افزود:

این طرح از یک سال گذشته با برگزاری نشست‌های متعدد در خصوص انتخاب طرح، نوع انجام کار، زمان‌بندی و انجام مستندسازی، فتوگرامتری، برگزاری جلسات سیاست‌گذاری، برداشت اطلاعات و ... آغاز شده بود.

اشرفی تصریح کرد:

کار اجرایی طرح مرمت «چهار سوق بزرگ بازار تهران» با همکاری هیئت ایرانی و آلمانی به مدت یک ماه در حال انجام است.

وی ادامه داد:

اعضای کارگاه مرمت را ۱۱ نفر شامل سه مرمتگر ایرانی از کاشان، تبریز و تهران و ۸ مرمتگر آلمانی تشکیل می‌دهند.

رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی–تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با اشاره به موقعیت خاص استقراری چهار سوق بزرگ تهران که در محله پر ازدحام و پر رفت و آمدی واقع شده است؛ افزود:

این طرح با توجه به تعاملاتی که با دستگاه‌های مختلف نظیر میراث فرهنگی تهران، شهرداری، آب و برق و ...داشته قابل اهمیت است.

او در ادامه با اشاره به اجرای طرح‌های باستان‌شناسی گسترده بین‌المللی در ایران بر خلاف طرح‌های مرمتی بین‌المللی تصریح کرد:

در حوزه مرمت بافت و بناهای شهری کمتر تجربه‌های بین‌المللی داشته‌ایم.

به گفته رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی–تاریخی، یکی از سیاست‌های پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی-تاریخی برای همکاری‌های بین‌المللی تعریف طرح‌های مشترک با هیئت‌های خارجی برای آشنایی با روش‌های مستندسازی و فرآیند مرمت است تا بتوان با تبادل نظر و اطلاعات از تجربیات آن‌ها استفاده کرد.

او ادامه داد:

طرح مرمت چهار سوق بزرگ بازار تهران با وجود این‌که از گستردگی زیادی برخوردار نیست، ولی بنا به شرایط خاص قرارگیری آن در مرکز تهران از اهمیت زیادی برخوردار است.

اشرفی در پایان با اشاره به اینکه چهار سوق بزرگ تهران یک سال پیش از انقلاب اسلامی یعنی حدود ۴۰ سال پیش مرمت شده است، تصریح کرد:

مرمت چهار سوق بزرگ تهران با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ تهران، اداره میراث فرهنگی تهران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می‌شود .

مطالب مرتبط:

    دیدگاه