پیست اسکی دنا یاسوج؛ مقصد اسکی بازان جنوب کشور

پیست اسکی دنا یاسوج؛ مقصد اسکی بازان جنوب کشور

رضا اردو
| چهار شنبه, ۸ آذر ۹۶ ساعت ۲۳:۴۵

تفریحات زمستانی تنها مختص قلل مرتفع شمال کشور نیست؛ در پیست اسکی یاسوج می‌توان لذت سر خوردن در دامنه‌ی کوه دنا را تجربه کرد. 

کسانی که دل در گرو اسکی و ورزش‌ها و تفریح‌های زمستانی دارند هر نم بارانی که در شهر می‌بارد را همچون دانه‌ی برفی می‌بینند که بر دامنه‌ی کوه می‌نشیند و خبر از بازگشایی پیست دارد. اگر این علاقه‌مندان ساکن نیمه‌ی جنوبی کشور باشند، خیالشان در هنگام در دامنه‌های قله‌ی دنا می‌گردد تا هر چه زودتر چوب‌های اسکی‌شان را در آنجا به پا کنند.

پیست اسکی یاسوج، که با نام‌های کاکان یا دنا نیز شناخته می‌شود، در دامنه‌ی رشته‌کوه زاگرس و شرق قله‌ی دنا در ارتفاع ۲۶۰۰ متری قرار دارد. پیست در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج، ۷ کیلومتری دهستان کاکان (روستای عباس علیخانی) و جنوب منطقه‌ی دیدنی و زیبای آب نهر واقع شده است.

پیست کاکان

اگر از نیمه‌ی شمالی کشور می‌خواهید به پیست بروید باید خود را به اراک برسانید سپس خرم‌آباد، پلدختر، اندیمشک، دزفول، شوشتر، مسجدسلیمان و ایذه را رد کنید تا خود را در مسیر یاسوج ببینید. اگر هم از اصفهان و اطراف آن به یاسوج می‌روید باید شیراز را نشان و از آنجا به سمت یاسوج حرکت کنید. پیست به راحتی قابل دستیابی است و در بر جاده‌ی اصلی یاسوج-اقلید قرار دارد.

پیست اسکی کاکان با طول مفید ۶۰۰ متر و عرض ۱۵۰ متر، در پنج تا شش ماه از سال – از اوایل زمستان تا اوایل بهار – پوشیده از برف است و گاه عمق برف سه متر نیز می‌رسد. با آب شدن برف در فصول گرم نیز محوطه‌ی پیست، خصوصاً در اردیبهشت و خردادماه پوشیده از لاله‌های واژگون می‌شود. با این حال محوطه در فصل‌های سرد سال بیشتر خواهان دارد.

در سال ۱۳۷۳، که یک دستگاه بالابر در آنجا نصب شد، عملاً پیست افتتاح شد. تا سال ۱۳۸۴ علاقه‌مندان با همان یک دستگاه سر می‌کردند تا آنکه دو تله‌اسکی دیگر اضافه شد. الان یک دستگاه بالابر برای افراد مبتدی و ۲ دستگاه بالابر برای اسکی‌بازان حرفه‌ای دارد. بالابرها از نوع بشقابی هستند؛ بشقابی صفحه‌ی گردی است که اسکی‌باز آن را بین پاهای خود قرار می‌دهد و به بالای پیست کشیده می‌شود.

پیست اسکی دنا

وقتی پیست اسکی کاکان افتتاح شد، به جمع ۳۰ پیست فعال کشور پیوست و از آنجا که نزدیک‌ترین پیست به استان‌های گرم کشور است، یکی از گردشگرپذیرترین اماکن تفریحی زمستان در جنوب کشور محسوب می‌شود؛ در روزهای تعطیل، روزانه ۳۰۰۰ نفر از استان‌های مختلف به ویژه از اصفهان، فارس، خوزستان و بوشهر برای اسکی و استفاده از طبیعت پیست خود را به یاسوج می‌رسانند.

از حدود بیست سال پیش امکانات پیست به مرور تکمیل شد: رستوران و خوابگاهی در آنجا احداث شد، ماشین برف‌کوب یا پیست‌کوب برایش خریدند و صحبتش هم هست که تله‌کابین آبشار یاسوج را به پیست اسکی کاکان متصل کنند.

از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفند می‌شود از پیست برای اسکی استفاده کرد. هفت-هشت مربی باتجربه‌ی محلی هم برای آموزش آماده هستند و اگر هم تجهیزات اسکی ندارید می‌توانید از آنجا اجاره کنید. البته قرار هم نیست همه آنجا اسکی کنند، برخی خطر و هیجان تیوپ‌سواری را به گرانی وسایل اسکی ترجیح می‌دهند و کنار پیست تیوپ می‌لغزانند. جشنواره‌ی ساخت آدم برفی نیز برنامه‌ی دیگری است که گاهی در کنار پیست دیده می‌شود.

دانلود ویدیو

طبیعت و موقعیت پیست از پتانسیل بالای پیست برای توسعه حکایت دارد. اما از سه-چهار سال پیش، که ماشین برف‌کوب خراب شد، پیست به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. ماشین برف‌کوب خودش به تنهایی ۷۰۰ میلیون تومان قیمت دارد و ۵۰۰ میلیونی که قرار شده از اعتبارات گردشگری استان به پیست اختصاص داده شود هم کفایت نمی‌کند.

البته فقط مسئله خرید یا تعمیر دستگاه برف‌کوب نیست؛ محوطه پارکینگ ندارد (یک پارکینگ خاکی دارد که کافی نیست)، باید فنس‌کشی شود، دستگاه‌های بالابر به‌روز شوند، اردوگاه تفریحی و رفاهی احداث شود و از همه مهم‌تر پیست باید ایمن‌سازی شود. کمبود امکانات موجب شده تا خیلی از افراد علاقه‌مند پیست کوهرنگ، در استان چهارمحال و بختیاری را به پیست کاکان ترجیح دهند.

مسئولان نیز برای شکوفا شدن پیست تصمیم گرفته‌اند آن را به بخش خصوصی واگذار کنند. باشد تا آنطور که شایسته است پیست توسعه یابد.

برچسب‌ها یاسوج پیست اسکی

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات