غار ضحاک، از جاذبه های تاریخی ارسنجان

غار ضحاک، از جاذبه های تاریخی ارسنجان

بهاره غنچه
| پنجشنبه, ۶ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۰۰

روایت‌های گوناگونی درباره غار ضحاک در شهرستان ارسنجان گفته شده است؛ مانند زندانی شدن ضحاک به دست فریدون.

شهرستان ارسنجان در یکصد و ده کیلومتری شمال شرقی شیراز در استان فارس از جمله اماکن تاریخی ایران است که ده‌ها اثر تاریخی مهم و ارزشمند برجای مانده از دوران‌های تاریخی کهن از عهد باستان گرفته تا دوران اسلامی را در خود جای داده است.

پیرامون ارسنجان را جنگل‌های سرسبز بناب و کوه‌های سربلند با مناظر بدیع احاطه کرده‌ است. در این شهرستان آثار برجسته‌ای از تاریخ پیش و بعد از اسلام وجود دارد که بسیاری از آن‌ها شناخته و به ثبت آثار ملی ایران درآمده‌اند که یکی از آن‌ها غار ضحاک است. این مقصد گردشگری‌ در دل طبیعت کوهستانی و زیبای این مکان واقع شده است. 

ارسنجان 

غار ضحاک از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های زیبا به خصوص برای غارنوردان است که دستیابی به آن با وسایل مجهز کوهنوردی و غارپیمایی میسر است. در کتاب آثار عجم نوشته شده است که فریدون چون ضحاک را دستگیر کرد، پیش از آن که او را در کوه دماوند حبس کند، در این محل محبوس کرد. 

ارسنجان

غار ضحاک در فاصله ۲۲ کیلومتری ارسنجان در نزدیکی ولی‌ آباد قرار دارد و دارای  قدمت تاریخی است و باتوجه به موقعیت محل به خوبی میتوان دریافت که ناحیه مزبور از شهر و توابع ارسنجان گرفته تا نقاط اطراف و دور و نزدیک آن نیز از جمله محل‌های مختلف، شایسته تحقیقات و بررسی‌های تاریخی در استان فارس محسوب می‌گردد.

دهانه غار ضحاک که در یک دیواره قرار دارد، بسیار زیباست. طول این غار در حدود ۶۰ متر است و در درون آن تعداد زیادی کبوتر لانه کرده‌اند. از این غار برای کوهنوری و تفریح نیز استفاده می‌شود.

مولف آثار عجم در ضمن معرفی آثاری که در ارسنجان و توابع آن است، چنین مینویسد:

از جمله شکفت ضحاکست مایل بطرف جنوب قصبه بمسافت دو فرسنگ ونیم میگویند چون فریدون ضحّاک را دستگیر ساخت قبل از آنکه او را در کوه دماوند حبس نماید چندی هم در اینچا محبوسش داشت و این شکفت از جاهای غریب و عجیب است بسیار بزرگ و طولانی و عمیق بمحض اینکه داخل آن شوند وحشت عظیمی روی میدهد که بسی هولناک است. رو بعقب آن جز با جمعیّت و با چراغان متعدده نمیتوان رفت اما بعضی که رفته‌اند انتهای آنرا یافته‌اند.

برای سفر به شیراز و بازدید از جاهای دیدنی شیراز، تور شیراز را در کجارو جستجو کرده و تور مورد نظر خود را از فروشنده‌های معتبر به راحتی خریداری کنید.

دیدگاه  

    تبلیغات