کشف پلان «دروازه ایشتار» در کاوش اخیر تخت جمشید

فاطمه رشیدی
سه شنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
کشف پلان «دروازه ایشتار» در کاوش اخیر تخت جمشید

نتایج و یافته‌های فصل هفتم کاوش‌های باستان‌‌شناسی محوطه تل آجری «پارسه» تخت‌ جمشید نشان داد که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان «دروازه ایشتار بابل» طراحی و ایجاد شده است.

به‌ نقل از روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری، «علیرضا عسگری چاوردی» سرپرست هیئت باستان‌‌شناسی روز دوشنبه ۲۹ آبان ماه ۹۶ بیان کرد:

کاوش‌های باستان‌‌شناسی این فصل با هدف شناخت اتاق مرکزی و دیوار الحاقی در گوشه شمال شرقی بنای دروازه در تخت جمشید انجام گرفته است.

او افزود:

کشف سکوهای نشیمن در اتاق مرکزی راهروی دروازه همراه با تزئین گل‌های لوتوس و شناسایی دیوار الحاقی واقع در شمال شرقی بنا، نشان داده که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان «دروازه ایشتار بابل» طراحی و ایجاد شده است.

این باستان‌شناس تصریح کرد:

کشف خطوط و آجر نبشته‌ای مزین با نام خدا به زبان «عیلامی» از دیگر دستاوردهای این فصل کاوش بود.

عسگری ادامه داد:

همچنین بر اساس لایه‌‌نگاری دقیق، ۵ مرحله سکونت از زمان ساخت دروازه در آغاز دوره هخامنشی تا ترک محوطه در همین دوره و وقوع زلزله و سرانجام ترک، تخریب و به غارت رفتن آجرهای بنا و سکونت موقت دوره‌های میانه اسلامی در گمانه‌های کاوش این فصل شناسایی و مطالعه شد.

سرپرست هیئت باستان‌‌شناسی تخت جمشید تشریح کرد:

بنای مکشوفه دروازه واقع در محدوده فیروزی شهر پارسه از جمله مهم‌ترین دستاوردهای پژوهشی میراث‌ فرهنگی در دهه‌های اخیر است که با نظارت و پشتیبانی پژوهشکده باستان‌‌شناسی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری و  همکاری دانشگاه شیراز، دانشگاه بولونیا ایتالیا و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید میسر شد.

به گفته این باستان‌شناس، سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، به دلیل اهمیت بنای مکشوفه تلاش دارد به سرعت این بنا را به یک سایت‌موزه قابل بازدید برای گردشگران تبدیل کند.

فصل هفتم کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه تل آجری پارسه تخت جمشید با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری انجام شده است.

 

مطالب مرتبط:

    دیدگاه