دیدنی های کازرون؛ شهری سرسبز در استان فارس

شیدا  خرمشاهی
پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۸
دیدنی های کازرون؛ شهری سرسبز در استان فارس

کازرون یکی از شهرهای غربی استان فارس محسوب می‌شود که با دیدنی‌های متنوع، در تمام فصول پذیرای مسافران و گردشگران مشتاق است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۳ به‌روزرسانی شده است.

کازرون از شهرستان‌های غرب استان فارس است که وصف زیبایی‌هایش و طبیعت کم‌نظیرش غیرممکن است. دیدنی‌های کازرون به‌قدری زیاد هستند که در تمام فصول پاسخگوی مسافران و گردشگران مشتاق هستند. تماشای طبیعت بی‌بدیلش در فصل تابستان، آب‌تنی در چشمه‌سارها و رودخانه‌هایش در فصل تابستان، قدم زدن در باغ‌های مرکبات چشم‌نواز آن در پاییز و مدهوش شدن از بوی نرگس‌های زرد در فصل زمستان، همه جاذبه‌هایی هستند که گردشگران را شیفته خود می‌کنند. کازرون شهری پر جاذبه است که به‌دلیل داشتن خاک حاصلخیز، تنوع منابع طبیعی، آب‌های زیرزمینی فراوان و پوشش گوناگون گیاهی به نگین سبز استان فارس معروف شده است. در این مطلب شما را به تماشای جاهای دیدنی‌ کازرون دعوت می‌کنیم.

شهرتاريخی بيشاپور

آثار و بناهای سنگی باقی مانده از شهر بیشاپور

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

شهر تاریخی بیشاپور از بزرگترین شهرهای دوران ساسانی به شمار می‌رود که در زمان خود با شهرهای مهم جهان نظیر «بیزانس» و «انطاکیه» برابری می‌کرده است. بیشاپور در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال‌غربی کازرون در نزدیکی رودخانه شاپور قرار گرفته است. این شهر به خاطر نزدیکی به سواحل جنوبی خلیج‌ فارس برای ساسانیان از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. امروزه این شهر به‌دلیل حجاری‌ها، نقوش برجسته‌ای که از دوران ساسانیان به یادگار مانده و معبد آناهیتا، دارای اهمیت فراوان است و مورد توجه مردم قرار گرفته است.

دریاچه پریشان

گیاهان مردابی در دریاچه پریشان

عکس‌ از وب‌سایت tasnimnews

دریاچه پریشان بزرگترین و زیباترین دریاچه آب شیرین کشور است که در ۱۲ کیلومتری جنوب‌شرقی کازرون قرار گرفته است. آب دریاچه پریشان بیشتر از بارش‌های سالانه تامین می‌شود و بیشترین مساحت خود را در اردیبهشت ماه پیدا می‌کند. همچنین اگر در زمستان به دیدن این دریاچه بروید، می‌توانید از ۵۰۲ نوع پرنده با بیش از ۱۰۰ گونه دیدن کنید.

امام زاده حسین

مردم در حال تفریح در چشمه امام زاده حسین

عکس‌ از وب‌سایت curiosity

در شمال شهر تاریخی بیشاپور، در کنار روستای سید حسین در ۲۳ کیلومتری جاده کازرون به شیراز، یکی از مهم‌ترین امامزاده‌های شهر کازرون قرار گرفته است که «امام زاده حسین» نامیده می‌شود. امامزاده حسین از نواده‌های امام چهارم، «امام زین‌العابدین» است. این امامزاده به‌دلیل وجود چشمه «سراب اردشیر» و پوشش جنگلی درختان سرسبز و سر به فلک کشیده و باغ‌های مرکبات فراوان، میان گردشگران و اهالی کازرون بسیار محبوب است.  

روستای دوان

دور نمای  دامنه کوه و روستای دوان

عکس‌ از وب‌سایت tasnimnews

روستای دوان در دو فرسخی شمال کازرون در ناحیه‌ای کوهستانی با آب و هوایی مطبوع و دلنشین قرار گرفته است. این روستا را به «ماسوله استان فارس» می‌شناسند، زیرا خانه‌های این روستا نیز مانند روستای ماسوله به‌صورت پلکانی ساخته شده، بطوری که‌ حیاط یک خانه، بام خانه زیرین است.

غمر سرو کلانی را تا بیش از ۵۰۰ سال تخمین زده‌اند

سرو کلانی

در ۲۸ کیلومتری شمال‌شرقی کازرون روستایی به نام کلانی قرار گرفته است که به‌خاطر وجود سرو سر به فلک کشیده و کهنسالش معروف شده است. به جرئت می‌توان گفت که سرو روستای کلانی پس از سرو معروف «ابرکوه» در یزد، کهنسال‌ترین سرو شناخته شده در کشور است. اهالی این روستا عمر این سرو را بیش از ۵۰۰ سال تخمین می‌زنند.

غار شاپور

مجسمه سنگی باستانی در مقابل ورودی غار شاپور

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

غار شاپور در انتهای «تنگ چوگان» در دل کوه و در ارتفاع نزدیک به ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار گرفته و به واسطه قرارگیری مجسمه شاپور در دهانه آن به غار شاپور معروف شده است. این مجسمه یکی از شاهکارهای پیکرتراشی ایران باستان است که بعد از گذشت نزدیک به ۱۷۰۰ سال هنوز در جای خود باقی مانده و آسیبی جدی به آن وارد نشده است. مجسمه شاپور تنها مجسمه سنگی به‌جای مانده از دوران باستان است که نزدیک به ۶ متر ارتفاع دارد.

گردشگاه ميان كتل

درختچه های کوتاه در گردشگاه ميان كتل

عکس‌ از وب‌سایت tasnimnews

گردشگاه میان کتل در جنوب‌غربی دشت ارژن در ناحیه‌ای قرار گرفته که به «زیستگاه گوزن ایرانی» مشهور است. برخورداری از طبیعتی کوهستانی، پوشش جنگلی متراکم و انبوه درختان بلوط و قابلیت‌های گردشگری در تمام فصول سال باعث محبوبیت این گردشگاه شده است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این گردشگاه می‌توان به کاروانسرایی اشاره کرد که از دوران صفویه به‌جای مانده است.

تنگ جیز

جویبارهای روان شده در میان تنگ جیز

عکس‌ از وب‌سایت tasnimnews

تنگ جیز در فاصله چهار کیلومتری شهر «خشت» و ۶۴ کیلومتری شهر کازرون قرار گرفته است. تنگ جیز به واسطه وجود یک چشمه بی‌نظیر و بسیار زیبا، آثار به‌جای مانده از دوران ساسانی و اسلامی چون قلعه دختر، جوی آبی از جنس ساروج و حوضچه‌های سنگی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و میان گردشگران پرطرفدار است.

نقش برجسته پل آبگینه (تیمور میرزا)

نقش برجسته پل آبگینه (تیمور میرزا)

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

«تیمور میرزا» از نوادگان «فتحعلی شاه قاجار»، حاکم منطقه کازرون در دوران قاجاریه است. نقش برجسته او در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی کازرون، در نزدیکی دریاچه زیبای پریشان قرار گرفته است. در این نقش برجسته «تیمور میرزا» بر یک صندلی تکیه داده و شیری را رام کرده است. در نقاط مختلف این نقش برجسته، اشعاری در وصف تیمور میرزا به خط زیبای نستعلیق نیز دیده می‌شود.

دشت برم (دشت شقایق)

دشت برم و گلهای شقایق(دشت شقایق)

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

دشت برم یا دشت شقایق‌ها از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر کازرون و جاهای دیدنی استان فارس است که در فاصله ۲۰ کیلومتری آن در مسیر جاده جدید کازرون به شیراز قرار گرفته است. این منطقه بهشتی زیبا و دیدنی است که از درختان بلوط و گل‌های شقایق برخوردار است. برای دیدنی این منطقه بهشتی بهتر است که در اواخر زمستان و در فصل بهار به آن سفر کنید.

چهارطاقی بالاده (آتشکده کازرون)

چهارطاقی بالاده بر فراز تپه (آتشکده کازرون)

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

در فاصله ۵۰ کیلومتری کازرون در مجاورت جاده کازرون به فراشبند، تالاری مربع که هر وجه آن با طاقی بیضی شکل به بیرون راه دارد و برفراز آن گنبدی نهاده شده، قرار گرفته که «چهارطاقی بالاده» نامیده می‌شود. این بنا که به آتشکده کازرون نیز مشهور است یکی از چهار آتشکده بزرگی است که به دست «مهرنرسی» وزیر بزرگ «بهرام پنجم»، پادشاه ساسانی بنا شده است و تا به امروز همچنان پابرجا مانده است. در گذشته‌های دور از این بنا به‌عنوان مکانی برای نگهداری آتش مقدس استفاده می‌شده است.

نرگس زارهای کازرون

کارگر در حال چیدن گل از نرگس زارهای کازرون

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

گل‌های نرگس و نرگس‌زارهای کازرون بی‌شک از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و دیدنی این شهر هستند. سالانه هزاران کیلو گل نرگس از این شهر به کشورهای خارجی به‌ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. برای دیدنی این گل‌های نرگس می‌توانید اواخر دی ماه تا اواسط بهمن ماه به کازرون بروید.

بقعه علامه دوانی

نمای سنگی و مناره شکسته بقعه علامه دوانی

عکس‌ از وب‌سایت tasnimnews

علامه بنام، «جلال الدین دوانی» دانشمند و مفسر بزرگ قرآن‌کریم است که بقعه او در روستای تاریخی دوان در شمال‌غربی کازرون قرار گرفته است. ساختمان بقعه علامه دوانی دارای سابقه قدیمی‌تری است که با توجه به نقشه بنا که تحت‌تاثیر چهارطاقی‌های ساسانی ساخته شده است، گفته می‌شود که بنای مذکور احتمالا در دوران ساسانیان کاربرد دیگری داشته است.

چشمه دادین

 درختان نخل در پس منظره چشمه دادین

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری مهر

چشمه دادین از تعداد زیادی چشمه کوچک تبدیل شده است و یکی از نقاط گردشگری و دیدنی کازرون به شمار می‌رود. این چشمه در ۵۰ کیلومتری جنوب شهر کازرون در دهستان دادین واقع شده است.

آبشار حکیم باشی

آب های خروشان و صخره های رسوبی در آبشار حکیم باشی

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

آبشار حکیم باشی، آبشاری فصلی در روستایی با همین نام است که ارتفاع آن به ۲۵ متر می‌رسد. حرکت سیل‌آسا و شدت جریان آبشار موجب به وجود آمدن حوضچه‌های بسیار زیبا و نادری در پایین آبشار شده است، که بسیار دیدنی هستند. تجربیات و نظرهای خود را درباره جاذبه‌های گردشگری کازرون با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها دیدنی ها

دیدگاه