موزه ارامنه تبریز، پیوند با تاریخ و فرهنگ ارامنه

موزه ارامنه تبریز، پیوند با تاریخ و فرهنگ ارامنه

فرناز رهبران رنجبر
| دوشنبه, ۲۲ آبان ۹۶ ساعت ۱۲:۳۰

موزه ارامنه تبریز از موزه‌های کمتر شناخته شده‌ی این شهر است که با تاریخ و فرهنگ ارامنه پیوند خورده است. این موزه در میدان نماز قرار دارد. برای آشنایی بهتر این موزه با ما همراه باشید.

شهر تبریز دارای موزه‌ها و آثار تاریخی متعددی است که از میان آن‌ها می‌توان به موزه ارامنه تبریز اشاره کرد. این موزه در میدان نماز و در محل کلیسای مریم مقدس قرار دارد و دارای آثار و اشیای تاریخی زیادی است که بعضی از این وسایل با تاریخ و فرهنگ ارامنه گره خورده است که از این نظر برای ارامنه از اهمیت زیادی برخوردار است. این موزه زیر نظر خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان اداره می‌شود که به همین خاطر به موزه کلیساهای خلیفه گری ارامنه آذربایجان نیز معروف است.

موزه ارامنه تبریز

اشیای نگه‌داری شده در موزه ارامنه تبریز

«موزه ارامنه تبریز» که به «موزه کلیساهای خلیفه گری ارامنه آذربایجان» نیز معروف است در شهر تبریز قرار دارد. این موزه زیر نظر خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان اداره می‌شود و در میدان نماز و در محل کلیسای مریم مقدس قرار گرفته است. این موزه دارای کتاب نیز است: انواع کتاب‌های چاپی چاپی و خطی تاریخی در این موزه نگه‌داری می‌شود که به زبان‌های ارمنی، فارسی و عربی هستند.

کلیسای ارامنه

کتاب‌های به زبان ارمنی در این موزه، ۳۵ جلد از کتاب‌های خطی هستند که روی پوست آهو و در قالب خط عبری نوشته شده‌اند. همچنین کتابّ‌هایی مانند خمسه نظامی، ذخیره خوارزمشاهی، معراج‌ النبوه و ترجمه کتاب مقدس به زبان ارمنی از کتاب‌های تاریخی و مهم هستند که در این موزه حفاظت می‌شوند.

موزه ارامنه دارای وسایل قدیمی نیز است که از میان آن‌ها می‌توان به نگین‌ها، سکه‌ها، مجسمه‌ها، زیورآلات، پارچه‌ها، میز و صندلی (برجای مانده از سال ۱۷۲۸ میلادی)، صلیب‌های قدیمی زیبا، لباس‌های رهبران ارامنه، تاج‌های پادشاهی، طومارها، فرمان‌ها، تابلوهای نقاشی، سلاح‌ها، عصاها، ظروف نقره‌ای، مسی، سفالی، چینی، بلورآلات، زینت‌آلات، هنر چوبی، ناقوس و زنگ‌های قدیمی اشاره کرد.

این وسایل قبلا نزد خانواده‌های ارمنی بود که پس از گذشت زمان همه‌ی آن‌ها جمع‌آوری شده و به موزه انتقال یافته است.

موزه ارامنه تبریز

بعضی از وسایل این موزه برای ارامنه خیلی مهم است، علت آن هم پیوند داشتن این وسایل با تاریخ و فرهنگ ارامنه است. از جمله این وسایل، صندلی منبت‌کاری مخمل‌پوشی شده‌ای است که در ارمنستان در سال ۱۷۲۸ میلادی به منظور اسقف اعظم کلیسای بزرگ ارامنه صلیب مقدس در جزیره آختامار، واقع در دریاچه وان ساخته شد و طی اتفاقات سال‌های ۱۸۹۵ میلادی، همراه عصای اسقف اعظم و ناقوس سوراخ سوراخ کلیسای بزرگ ارامنه صلیب مقدس به خلیفه‌گری تبریز انتقال یافت. عصا در سال ۱۸۲۵ میلادی و ناقوس در سال ۱۸۳۱ میلادی ساخته شده است. در دوران وقوع این حوادث تاج‌ها، نشان‌ها و صلیب‌های مختلفی به تبریز منتقل شد. شمعدان‌های بزرگ کلیساهای استفانوس مقدس و قره کلیسا و زنگ بزرگ و در خاتم این کلیسا نیز به تبریز انتقال یافت.

دیدگاه  

    تبلیغات